Ogólne zasady leczenia zaburzeń narządu żucia
Ogólne zasady leczenia zaburzeń narządu żucia
W leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia stosujemy leczenie farmakologiczne, które jest leczeniem wspomagającym. Bardzo ważna jest również fizykoterapia i ćwiczenia mięśni narządu żucia wykonywane przez pacjenta w domu i w gabinecie lekarskim pod kierunkiem lekarza oraz stosowanie szyn zgryzowych.
Korekta zwarcia: szlifowanie wypełnień, guzków artykulacyjnych to metody wykonywane w ostateczności i po innych rodzajach metod leczniczych, które nie przyniosły efektu.
Jednym z objawów dysfunkcji narządu żucia jest zaburzenie czynności żuchwy będące wynikiem nieskoordynowanej czynności mięśni i/lub daleko posuniętych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Celem stosowania ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowego modelu ruchomości żuchwy a przez to prawidłowego obciążenia w stawie.
Ogólnym wskazaniem do stosowania ćwiczeń mięśni narządu żucia jest każde odchylenie od normy dotyczące zarówno kierunku jak i rozpiętości ruchów żuchwy. Ćwiczenia dostosowane powinny być indywidulanie dla każdego chorego.
Przy wykonywaniu ćwiczeń obowiązują następujące zasady ogólne:
– zakres i dynamika ćwiczeń powinna być ustalona z lekarzem specjalistą w leczeniu dysfunkcji narządu żucia,
– ćwiczenia muszą być tak wykonywane, aby w czasie ich wykonywania nie występowały trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym,
– ćwiczenia nie mogą powodować występowania bólu, zakres ruchów podczas ćwiczeń musi być ograniczony do granicy bólu,
– wskazane jest stosowanie ćwiczeń bezpośrednio po jedzeniu, po masażu, czy też po zastosowaniu fizycznych sposobów leczenia, np. oziębienia bolesnej okolicy,
– ćwiczenia powinny być wykonywane rytmicznie, trzy razy dziennie przez parę minut (ok. 15 ćwiczeń jednorazowo-dawkowanie ćwiczeń musi być ostrożne, aby nie spowodowały one przemęczenia mięśni,
– każdy ruch powinien być wykonywany powoli,
– przy napinaniu mięśni stosuje się skurcz mięśni przez 5 sekund, po czym przez kilka sekund rozluźnia się mięśnie,
– w pierwszych dniach po wprowadzeniu ćwiczeń konieczna jest kontrola poprawności wykonywania ćwiczeń przez lekarza
Fizykoterapia
Celem fizycznych bodźców stosowanych w leczeniu układu ruchowego jest przywrócenie normalnej przemiany materii i poprawa krążenia w przeciążonych mięśniach oraz ich rozluźnienie jak również zwalczanie bólu w mięśniach i stawach.
Zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu dysfunkcji narządu żucia to przede wszystkim masaż, ciepło w różnej postaci, krioterapia, elekroterapia, kinezyterapia.
Masaż mięśni narządu żucia przeprowadza się przy rozluźnionych mięśniach przy pewnym oddaleniu zębów przeciwstawnych.
Wskazania:
– zaburzenia funkcji mięśni (zmiany napięcia, zmiany ilości komórek mięśniowych),
– zaburzenia wegetatywne,
– zaburzenia przepływu w naczyniach żylnych i chłonnych,
– zmiany w tkance łącznej, podskórnej.
Przeciwwskazania:
– zwichnięcia i złamania,
– zranienia,
– zapalenia,
– nerwobóle, neuralgia nerwu trójdzielnego,
– złamania zaopatrzone śrubami albo płytami,
– endoprotezy,
– operacje kręgosłupa,
– objawy uszkodzenia dróg piramidowych i móżdżku,
– skazy krwotoczne,
– choroby naczyń – zakrzepowe zapalenia żył, zatory,
– zmiany na skórze,
– choroby zakaźne.
Masaż przeprowadza się po fizykoterapii, po korekcie zwarcia. Serie masaży przeprowadza się codziennie przez 2-3 tygodnie po ½ godziny.
Mięsień skroniowy masuje się kłębem dłoni, żwacz za pomocą kciuka i palca wskazującego, mięsień dwubrzuścowy samym palcem wskazującym, mięśnie dna jamy ustnej kciukiem, a mięśnie podpotyliczne ruchami okrężnymi za pomocą palców wskazującego i środkowego.
W czasie masażu należy zwrócić uwagę na miejsca bolesne na dotyk i rozcierać je do granicy bólu. Celowe jest wykonanie ćwiczeń po masażu. Przy bólach głowy można wykonywać dodatkowo masaż mięśni głowy.
Ciepłolecznictwo – tutaj stosowane jest ciepło wilgotne lub suche. Ciepło działa miejscowo i powierzchownie.
Wskazania:
– w celu zredukowania napięcia mięśni,
– w zapalnych chorobach reumatycznych,
– w zaostrzonych arthropatiach,
– w zapaleniu ścięgien.
Źródłem ciepła suchego są lampy z promieniowaniem podczerwonym np.: lampa Solux, gdzie ciepło działa na głębokość 1 cm. Stosujemy 10-12 razy po 15 minut. Inne źródła: termofor, poduszka elektryczna.
Wilgotne ciepło to kąpiele różnego rodzaju: kąpiele siarczkowe, jodowe, z kwasem węglowym. Powodują zmniejszenie napięcia mięśni. Kilka razy dziennie możemy stosować terapię cieplną.
Krioterapia – leczenie zimnem. Stosujemy zimne okłady, okłady z lodu, spraye zimne np.: chlorek etylu.
Wskazania:
– znieczulenia,
– w ostrych stanach napięciowych,
– w zapaleniach ścięgien,
– w chorobach reumatycznych,
– w ostrych arthropatiach.
Najpierw stosujemy krioterapię a potem kinozyterapię. Krioterapia powoduje skurcz naczyń, zmniejszenie napięcia, znieczulenia. Obłożony lód przykładamy na 10-15 minut, aerozolem psikamy z odległości 30 cm. 2 razy przez 10 sekund, chronimy oczy i uszy.
Elektroterapia.
1. Diatermia – działanie prądem o wysokiej częstotliwości. Stosujemy na okolice dolnej części twarzy, szui, karku i pasa barkowego. Na określoną okolicę działamy przez 8-10 minut. Skuteczność zależy od długości fali, od frekwencji, od kształtu źródła promieniowania. Tkanka absorbuje energię elektryczną i przekształca ją w energię kinetyczną, tę energię przekształca następnie w ciepło, które powoduje zmniejszenie napięcia mięśni.
Na mięsień skroniowy nigdy nie działamy diatermią gdyż nie wolno naświetlać okolic mózgoczaszki i oczodołu. Diatermii nie wolno stosować przy endoprotezach, implantach, rozruszniku serca, płytkach zespalających.
2. Ultradźwięki – uzyskujemy wykorzystując zjawisko piezoelektryczne. Stosujemy 0,8-1,0 MHz. Ultradźwięki powodują ogrzanie i pobudzenie tkanki. Najwięcej pochłania tkanka kostna, potem torebki, ścięgna i więzadła, mniej mięśnie, tkanka tłuszczowa, podskórna i skóra. Używane są fale stałe, impulsy dźwiękowe, ultradźwięki skojarzone są z prądem stymulacyjnym. Przy ultradźwiękach może być odbicie fali i powstanie ciepła.
Przed zabiegiem powinno stosować się żel (jak przy USG), stosuje się też dodatkowo leki np.: maści z jonami – jonoforeza. Na mięśnie i ścięgna stosuje się 6-12 zabiegów, 1 zabieg trwa 6-8 minut. Stosujemy 1 raz dziennie lub 1 raz na dwa dni. Na stawy stosujemy 10-12 zabiegów 1 raz dziennie po 4 minuty.
Przeciwwskazania:
– wszystkie nowotwory (łagodne i złośliwe),
– pacjenci po radioterapii,
– nie w okolicę kręgosłupa powyżej C3,
– w zaburzeniach czucia,
– gałka oczna,
– skaza krwotoczna.
3. Laser – na staw skroniowo-żuchwowy przy otwartych ustach lub na przyczepy mięśni, końcówka soczewkowata, zaczynamy od 5 zabiegów przy dawce 10J/cm2
4. Prąd stały – galwaniczny. Powoduje zwiększenie krążenia, zmniejszenie napięcia. Wykorzystuje się go do transportu jonów – jonoforeza.
5. Prąd interferencyjny – używa się dwa prądy stałe, między którymi jest różnica częstotliwości około 200 Hz. W zwalczaniu bólu twarzy i głowy stosuje się również tradycyjną akupunkturę i elektroakupunkturę.
6. Przezskórna stymulacja nerwów.Leczenie farmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne zarówno miejscowe jak i ogólne ma na celu wspomaganie stomatologicznego leczenia przyczynowego dysfunkcji narządu żucia.
W przypadkach z ostrymi objawami bólowymi uniemożliwiającymi dokładne zbadanie chorego czy wykonanie podstawowych zabiegów celowe jest przeprowadzenie wstępnego leczenia farmakologicznego środkami przeciwbólowymi i/lub przeciwzapalnymi oraz lekami zmniejszającymi napięcie mięśni.
Na początku stosuje się NLPZ (niesteroidowe leki przeciw zapalne):
– Aspiryna,
– Voltaren,
– Ibuprofen – dość szkodliwy na wątrobę.
– Ketoprofen (Profenid),
– Naproxen – nie wolno przy jego zażywaniu pić alkoholu, występują zaburzenia wzroku.
W celu zmniejszenia napięcia mięśni narządu żucia można ponadto stosować leki z grupy zwiotczających mm. szkieletowe i leki przeciwlękowe tj. Relanium, Valium, Bromazepam.
U chorych z ostrymi objawami bólowymi zwłaszcza w przypadkach z objawową neuralgią jedynym sposobem umożliwiającym przeprowadzenie zabiegu (np.: pobranie wycisku) jest blokada dużych pni nerwu trójdzielnego.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Wskażę jeden, ale zasadniczy. To pomijanie faktu, że pacjent zaciska zęby. A to fizjologia - mówi dr n. med. Michał Paulo, lekarz stomatolog, wykładowca....
Według dostępnych danych, z chorobami przyzębia boryka się około 750 mln osób na całym świecie, co stawia je na 6. miejscu wśród najczęściej występujących w ujęciu globalnym schorzeń. W Polsce statystyki nie są lepsze – jedynie 1% Polaków w wieku 35-...
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo, w którym pyta o zasady udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży w czasie zagrożenia koronawirusem. Jak poinf...
Zagadnienie zmiany nawyków żucia w kontekście implantologii nie zostało do tej pory należycie zbadane. Naukowcy z dwóch uczelni ze stolicy Rosji: Pierwszego Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyjaźni Narodów (RUDN) ...
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne będą obowiązywać zmiany wprowadzone ustawą z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty....
Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...
Centrum Egzaminów Medycznych przypomniało, że najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) odbędzie się 6 lutego. Jak poinformowano na stronie CEM, zgłoszenie do LDEK następuje wyłącznie za pomocą tzw. Systemu Monitorowania Kształcenia P...
Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej, lekarz powinien posiadać w gabinecie sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy. Dotyczy to oczywiście także gabinetów stomatologicznych. Poza sprzętem, równie ważne (a może nawet ważniejsze) ...
Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a w każdym województwie powstanie szpital ko...
Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...
Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation) wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej, a Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie ...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji