Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Odpowiedzialność karna za błąd kolegi z zespołu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Odpowiedzialność karna za błąd kolegi z zespołu

Odpowiedzialność karna za błąd kolegi z zespołu

Kwestię odpowiedzialności za działania podejmowane przez osobę, z którą współpracujemy w zespole, wyjaśnił w wywiadzie dla portalu Dentowizja prof. nadzw. dr hab. n. prawn. Rafał Kubiak.

Podstawą takiej odpowiedzialności jest tzw. reguła ograniczonego zaufania, która polega na tym, że osoby wchodzące w skład zespołu mogą sobie ufać, ale do pewnego momentu. Jeśli okoliczności, doświadczenie życiowe czy wiedza fachowa podpowie nam, że podejmowane przez drugą osobę działania nie są odpowiednie – należy takie zaufanie stracić oraz właściwie na to zareagować. Jeśli zaniechamy takiego działania i nie zwrócimy uwagi na błąd kolegi – możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej – mimo że sami nie popełniliśmy błędu.

Ta zasada ograniczonego zaufania ulega pewnym modyfikacjom, jeśli chodzi o zależności zawodowe (w tzw. powiązaniach pionowych i poziomych) – tłumaczy prof. Kubiak.

Powiązanie pionowe to zależność „zwierzchnik – mistrz – uczeń”. Wiadomo, że innego rodzaju postawę przyjmuje mistrz względem ucznia, a inną uczeń względem mistrza. Mistrz względem ucznia stosuje zasadę ograniczonego zaufania. W miarę upływu czasu i postępów podwładnego – może względem niego zwiększyć poziom zaufania. Natomiast z punktu widzenia ucznia – zaufanie wobec mistrza jest zbliżone do całkowitego, aczkolwiek nie pełnego (ponieważ nikt nie jest nieomylny). Jeśli mistrz popełnia błąd – uczeń również jest zobligowany, by zareagować na tę sytuację i poprosić o wyjaśnienie.

Powiązanie poziome zachodzi między osobami na stanowiskach równorzędnych, czyli np. między dwoma specjalistami, którzy mają fachowe, wysokie kwalifikacje. W tym przypadku można przyjąć, że mają oni nawzajem do siebie zaufanie zbliżone do pełnego, aczkolwiek specjalista również może popełnić błąd, a wtedy inny członek zespołu powinien na niego zareagować.

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ministerstwo zdrowia - Dentonet.pl
"Zmiany w kodeksie karnym nie podwyższają kar za błąd medyczny" Lekarz

- Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Sprawiedliwości (...) zmiany wprowadzane tą ustawą nie podwyższają kar za żadne przestępstwo, w tym również nie podwyższają kar za tzw. błąd lekarski, niezależnie od kwalifikacji prawnej takiego zachowania. (......

błąd medyczny - Dentonet.pl
Za błąd medyczny do więzienia? Protesty samorządu lekarskiego Lekarz

Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego wprowadzonej na mocy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, która zakłada, że za błąd medyczny lekarza lub lekarza dentysty we właściwie każdym przypadku grozić będzie tylko kara wię...

ROZWIŃ WIĘCEJ
proteza - Dentonet.pl
"W takich sytuacjach technicy biorą odpowiedzialność na siebie" Lekarz

- W rozmowie z prof. Teresą Sierpińską, konsultantem krajowym ds. protetyki, padły jasne rekomendacje. Są dwie procedury, które powinny być doraźnie wykonywane: korekta protezy przez lekarza oraz sytuacja, kiedy pacjent złamie protezę - mówi prof. dr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres