Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Odpowiednia dieta uchroni przed chorobą?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Odpowiednia dieta uchroni przed chorobą?

Odpowiednia dieta uchroni przed chorobą?

Odpowiednio dobrana dieta może mieć zbawienny wpływ na zdrowie, może także chronić przed rozwojem wielu chorób.
W dobroczynnym oddziaływaniu na ludzkie zdrowie prym wiodą warzywa i owoce. Naukowcy zgadzają się, że zrównoważona dieta jest kluczem do utrzymania zdrowia w dobrej kondycji.

Organizacje promujące zdrowy styl życia w wielu krajach, przekonywały już w przeszłości, że należy zadbać o to by każdego dnia w diecie pojawiało się pięć porcji warzyw i owoców. Ograniczeniu powinno ulec spożycie cukrów, tłuszczy, soli i alkoholu.

Od tego, co jemy, może zależeć czy w porę przeszkodzimy chorobie w jej rozwoju – twierdzą naukowcy. Cukrzyca, wysokie wartości wielkocząsteczkowego cholesterolu we krwi, poważne schorzenia sercowo-naczyniowe mogą być ściśle zależne od diety. Najlepszym przykładem, potwierdzonym licznymi badaniami naukowymi jest związek stosowania zróżnicowanej diety, a rozwojem raka jelita grubego. Pokarmy bogate w błonnik mogą ograniczyć ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Z kolei przemysłowo przetwarzane tłuszcze można uznać za szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego. Tłuszcze mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka sutka aż dwukrotnie, przy czym soja zmniejsza je aż trzykrotnie. Soja jest bogata w antyoksydanty, zwiększając tym samym szanse na przeżycie komórek.
Likopen, jasnoczerwony pigment pomidorów i innych czerwonych owoców także wykazuje działanie antyoksydacyjne, przez niektórych naukowców został uznany także jako wykazujący działanie antyrakowe, ale amerykańskie agencje zajmujące się żywnością utwierdzą że nie ma na to solidnych dowodów.

Kwasy tłuszczowe z grupy omega3 obecne w rybim mięsie mają korzystne działanie dla mięśnia serca, wykazują ponadto działanie przeciwzakrzepowe.

Kwasy omega3 wpływają także na metabolizm tłuszczów. Udowodniono, że spożycie oleju rybnego zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów.
 

Tak naprawdę nie ma „dobrej” i „złej” żywności, najważniejsze by przestrzegać zasad racjonalnego żywienia. Światowa Fundacja Badań nad Rakiem (WCRFI) zaleca ograniczenie spożycia wysokosłodzonych napojów, soli i tłuszczy zwierzęcych, a uzupełnienie diety o warzywa owoce, ziarna zbóż. Dieta taka wraz z ograniczeniem do minimum ilości spożywanego alkoholu może pomóc ustrzec organizm przed rozwojem groźnych chorób nowotworowych w obrębie jamy ustnej, gardła, przełyku, płuc, żołądka, trzustki, pęcherza moczowego i jelita grubego.
 

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 chorobą zawodową dentystów? Lekarz

Prezydium NRL apeluje o nowelizację przepisów, która pozwoli na szybsze uwzględnienie COVID-19 jako choroby zawodowej osób wykonujących zawody medyczne, w tym lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, NRL po raz kolejny zwraca uwagę na...

atak hakerski - Dentonet.pl
FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą? Lekarz

Federalne Biuro Śledcze (FBI), Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dysponują informacjami o wciąż rosnącym, bezpośrednim zagrożeniu cyberprzestępczością, których ce...

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczki - Dentonet.pl
Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem Asysta

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP. Do badań posłużyły naukowcom manekiny, które us...

Górska-Kosicka - Dentonet.pl
Hematolog o wywiadzie przed wizytą stomatologiczną Lekarz

Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne. Jak przeprowadzić przed takim leczeniem wywiad medyczny? Odpowiada dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres