Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Odpady medyczne muszą szybciej zniknąć

Brak komentarzy | Publikacja:
Odpady medyczne muszą szybciej zniknąć

Odpady medyczne muszą szybciej zniknąć

Stomatolodzy spoglądając w kalendarz obowiązujących norm i przepisów zastanawiają się, co dalej z odpadami medycznymi. Nadal trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie postępowania z odpadami medycznymi. W tej chwili ministerstwo zdrowia rozpatruje uwagi zgłoszone podczas konsultacji publicznych. Ale jak widać, prace przeciągają się, a przecież projekt w tej sprawie powstał już w styczniu ubiegłego roku.

Co ciekawe resort powinien zwrócić uwagę na to, że obecne przepisy są ważne tylko do 23 stycznia. A więc czas goni. Nowe rozporządzenie w sprawie odpadów medycznych ma wejść w miejsce starych przepisów sprzed pięciu lat. Utraciły one moc prawną już w styczniu 2015, ale obowiązują na podstawie ustawy o odpadach jeszcze przez blisko trzy tygodnie.

Zgodnie z projektem rozporządzenie ma wprowadzić zmianę czasu przechowywania odpadów w miejscu ich powstania. Według starych przepisów było to 72 godziny, teraz 24 godziny.

Rozporządzenie wprowadza konieczność zaopatrzenia pomieszczenia i przenośnego urządzenia chłodniczego w wewnętrzny termometr. Natomiast w pomieszczeniach gdzie przeprowadzana jest dezynfekcja, mycie oraz przechowuje się środki transportu wewnętrznego odpadów oraz pojemniki, wymagany będzie system wentylacji.

Worki – już niekoniecznie przezroczyste i pojemniki, muszą być oznakowane datą i godziną początku użytkowania oraz zamknięcia, a także identyfikatorem placówki gromadzącej odpady.

Niektóre z zapisów rozporządzenia opiniował obecny minister zdrowia, jeszcze jako sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd lekarski chciał między innymi zlikwidowania wymogu dodatkowej umywalki w pobliżu składowania odpadów. Postulowano zastąpienie jej dozownikiem płynu dezynfekcyjnego i stanowiskiem z jednorazowymi ręcznikami. Czy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł weźmie pod uwagę opinię sekretarza NRL Konstantego Radziwiłła przekonamy się, gdy ukarze się projekt rozporządzenia.

A środowisko stomatologów czeka na te przepisy, ponieważ odpowiednia segregacja oraz przechowywanie odpadów medycznych to jedne z podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym. 

ab

 

źródło: medexpress


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia w trybie mieszanym - Dentonet.pl
Uczelnie medyczne w czerwonych strefach – co z nauką? Lekarz

Zgodnie z ostatnią decyzją rządu, zdecydowana większość miast wojewódzkich znalazła się w czerwonych strefach. Rodzi to obowiązek prowadzenia przez zlokalizowane w nich uczelnie – również medyczne – nauki zdalnej. Jak sobie z tym radzą uniwersytety m...

Dentonet - Najważniejsze zasady profilaktyki fluorkowej
“Pediatrzy muszą wysyłać dzieci do dentysty”

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, zwraca uwagę na potrzebę współpracy lekarzy pediatrów ze stomatologami. – Pediatra to dla dziecka lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozując chociażby choroby układ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Teleporady medyczne? Tak, ale nie w każdym przypadku Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa w ostatnim czasie wiele sygnałów od pacjentów, którzy nie mogą odbyć osobistej wizyty w przychodni ze względu na zagrożenie epidemiczne. Często jedyną proponowaną przez placówki formą konsultacji pozostaje tzw. telep...

Polskie uczelnie medyczne w prestiżowym rankingu CWUR Lekarz

W opublikowanym 8 czerwca br. najnowszym światowym zestawieniu szkół wyższych CWUR – The Center for World University Rankings – Warszawski Uniwersytet Medyczny uzyskał najwyższe oceny w grupie krajowych uniwersytetów medycznych i zajął 911. miejsce. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji