Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kenia: skamieniały ząb małp wymarłych 12 mln lat temu

Brak komentarzy | Publikacja:
Kenia: skamieniały ząb małp wymarłych 12 mln lat temu

Kenia: skamieniały ząb małp wymarłych 12 mln lat temu

W 2004 r. antropolodzy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Stony Brook wykopali w Tugen Hills w Kenii skamieniały ząb o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Teraz oficjalnie poinformowano, że ząb należał do żyjącego ponad 12 mln lat temu gatunku małp Simiolus minutus.

Czternaście lat po odkryciu skamieniałego zęba naukowcy poinformowali, że mogą uzupełnić drzewo genealogiczne małp o kolejnego przedstawiciela. Gatunek Simiolus minutus żył około 12,5 mln lat temu w epoce miocenu – bardzo ważnej dla rozwoju naczelnych. Malutki ząb o określonej budowie potwierdza, że Simiolus minutus był foliofagiem, a więc zjadał liście – podobnie jak znane współcześnie koala czy okapi. Być może była to nawet jedna z ostatnich małp człekokształtnych zjadających wyłącznie liście. Jej waga nie przekraczała około 3,5 kilograma.

Naukowcy nie mają pewności, kiedy gatunek Simiolus minutus wyginął. Wszystko wskazuje jednak na to, że przyczyną ich wyginięcia było konkurowanie o jedzenie z większymi oraz silniejszymi małpami z rodziny gerezów. Jadły one zarówno liście, jak i owoce.

Dentysta na planie filmowym to potrzeba drugiego rzędu, ale nie w przypadku filmu, w którym większość aktorów ma jeszcze zęby mleczne. Okazuje się, że w przypadku zdjęć do Harry’ego Pottera dentysta miał co robić.

AF

Fot. Alexas_Fotos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu Lekarz

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu - przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UK...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji