Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Objawy paradontozy – jak je rozpoznać? Wskazówki dla pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Objawy paradontozy – jak je rozpoznać? Wskazówki dla pacjentów

Objawy paradontozy – jak je rozpoznać? Wskazówki dla pacjentów

Paradontoza to najczęstsza – po próchnicy – choroba jamy ustnej, z którą borykają się Polacy. W większości przypadków jest ona spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, a rozwija się powoli i podstępnie. Podpowiadamy, jakie są wczesne objawy paradontozy i jak reagować w momencie ich wystąpienia.

Paradontoza dotyczy około 10% ludzi na całym świecie. Niestety, w Polsce statystyki te są o wiele bardziej niepokojące. Szacuje się bowiem, że w naszym kraju z paradontozą boryka się nawet 70% społeczeństwa. Choroba ta częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, zazwyczaj po 40. roku życia. Może ona prowadzić do niszczenia struktur utrzymujących zęby w zębodole, a w konsekwencji – do ich przedwczesnej utraty.

Przyczyny parodontozy

Tak jak w przypadku większości chorób jamy ustnej, również paradontoza ma swoje podłoże w nieprawidłowej higienie. Jeśli zęby nie są regularnie i kompleksowo oczyszczane, a dodatkowo unikamy spotkań z dentystą, bytujące w jamie ustnej bakterie w szybki sposób namnażają się, tworząc tzw. płytkę nazębną. Płytka nazębna twardnieje, przekształcając się w osad, a następnie kamień nazębny. W wyniku jego obecności dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby i utrzymujących je w zębodole. Postępujący stan zapalny stopniowo niszczy te tkanki, przez co zęby są coraz słabiej osadzone w zębodole.

Pierwsze objawy paradontozy

Początkowe objawy paradontozy nie muszą być szczególnie niepokojące. Zalicza się do nich m.in. zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, ich tkliwość oraz krwawienie podczas szczotkowania czy jedzenia twardych produktów. Wiele osób myli objawy paradontozy np. z podrażnieniami wywołanymi używaniem szczoteczki o twardym włosiu czy urazami mechanicznymi. Owszem, dziąsła mogą stać się zaczerwienione z powodu zjedzenia kilku twardych, surowych marchewek, ale w takich przypadkach dolegliwości szybko mijają. Podobnie jest z krwawieniem podczas szczotkowania. Warto raz na zawsze zapamiętać sobie, że zdrowe dziąsła nie powinny krwawić!

Objawy paradontozy zaawansowanej

O ile pierwsze objawy paradontozy mogą być trudne do zauważenia, o tyle symptomy choroby w bardziej zaawansowanym stadium raczej nie da się przeoczyć. Osoby z postępującą paradontozą często skarżą się np. na dobywający się z ust przykry zapach. Jest to zauważalne zarówno przez nich, jak i – co gorsza – przez otoczenie. Dzieje się tak z powodu procesów gnilnych wywoływanych przez namnażające się bakterie. Z biegiem czasu dochodzi również do rozchwiania zębów w zębodołach, ich ruchomości, a nawet wypadania. Oznacza to niestety, że paradontoza osiągnęła swój krytyczny poziom.

Wśród wielu osób utrwaliło się przekonanie, że paradontoza jest chorobą nieuleczalną. To oczywiście stereotyp, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Współczesna stomatologia oferuje bowiem pacjentom wiele metod leczenia paradontozy, uzależnionych od stopnia rozwoju choroby. Więcej informacji o możliwych sposobach leczenia paradontozy można znaleźć w naszym artykule „Leczenie i zapobieganie chorobom przyzębia”.

Jeśli paradontoza zostanie zlekceważona, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego jeśli krwawią nam dziąsła lub widzimy inne niepokojące zmiany w jamie ustnej, udajmy się do specjalisty. Nie zaniedbujmy też kontrolnych wizyt u dentysty – dzięki temu unikniemy poważnych komplikacji w przyszłości.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

demencja - Dentonet.pl
Uniwersytet w Malmö: paradontoza zwiększa ryzyko demencji Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni.Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć lat ...

bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres