Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce – atutem głównie niskie ceny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce – atutem głównie niskie ceny

Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce – atutem głównie niskie ceny

Turystyka stomatologiczna w Polsce nabiera rozmachu. Z roku na rok polskie gabinety odwiedza coraz więcej Niemców, Brytyjczyków a nawet Skandynawów. Cudzoziemców przyciągają niższe ceny, wysoka jakość leczenia oraz nowocześnie wyposażone, komfortowe gabinety. Między innymi dzięki temu rynek stomatologiczny w kraju rozwija się – według szacunków firmy PWR – o około 7% w skali roku. Co ciekawe, do Polski coraz chętniej przyjeżdżają się leczyć także… Polacy mieszkający na co dzień poza granicami kraju.

Cena – to ona w pierwszej kolejności decyduje o tym, że cudzoziemcy decydują się na leczenie stomatologiczne właśnie w Polsce. Koszty leczenia w Niemczech czy Anglii są kolosalne. Do tego stopnia, że np. nasz zachodni sąsiad za przejazd w obie strony, nocleg w polskim hotelu oraz leczenie zapłaci mniej niż za samo leczenie u siebie w kraju. Nie dziwi zatem, że pozycja Polski na mapie turystyki stomatologicznej jest coraz mocniejsza.

Jak zauważa dr n. med. Tomasz Szklarski, nie byłoby tak, gdyby chodziło tylko i wyłącznie o aspekt finansowy. – Faktem jest, że koszty leczenia w Polsce są często nawet dwukrotnie mniejsze jak np. w Niemczech, Szwajcarii czy krajach skandynawskich. Natomiast na końcu kluczowa jest jednak jakość leczenia, z jaką obcokrajowcy spotykają się w Polsce. Przy pierwszej wizycie decyduje koszt, ale gdyby po takiej wizycie pacjent był niezadowolony z zastosowanego leczenia, jego jakości, warunków z jakimi spotkał się w polskim gabinecie, to wiadomo, że więcej w Polsce by się nie pojawił. Tymczasem pacjenci z Zachodu wracają, a dodatkowo z każdym rokiem przybywa coraz więcej nowych – tłumaczy.

Rodacy – po pierwsze zaufanie i skuteczne leczenie

Ale nie tylko obcokrajowcy chętnie odwiedzają Polskę w celu leczenia stomatologicznego. Coraz częściej decydują się na to także rodacy mieszkający i pracujący na co dzień poza granicami kraju. Część z nich zdążyła się zetknąć z leczeniem stomatologicznym w kraju, w którym przebywają i podejmują decyzję o stomatologicznych wypadach do Polski. W tym przypadku to jednak nie cena decyduje o wizycie w polskim gabinecie, a skuteczne leczenie i zaufanie do polskich specjalistów.

Polacy mieszkający za granicą decydują się więc na leczenie stomatologiczne głównie ze względu na zaufanie do polskich lekarzy. Nie da się jednak ukryć, że koszty leczenia także mają znaczenie – np. w Niderlandach leczenie kanałowe kosztuje około 800 euro. Sporo, jak na oferowaną jakość leczenia.

Wzmożony ruch w Boże Narodzenie i wakacje

Są okresy, podczas których polskie gabinety stomatologiczne są szczególnie oblegane przez pacjentów z zagranicy.

 – Na pewno jest to okres świąteczno-noworoczny. Wówczas odwiedza nas wielu pacjentów, zwłaszcza Polaków pracujących i mieszkających za granicą, najwięcej z Niemiec i Holandii, którzy na Święta Bożego Narodzenia przyjeżdżają do rodziny. Tacy pacjenci rezerwują wizyty na ten czas z ogromnym wyprzedzeniem. Drugim takim okresem są z pewnością miesiące wakacyjne. Obcokrajowcy także na ten czas częściej rezerwują wizyty w gabinecie – mówi dr n. med. Tomasz Szklarski z gabinetu Dębowa 105 w Katowicach.

Według danych PWR, jeśli rynek zgodnie przewidywaniami nadal będzie się rozwijał o 7% w skali 12 miesięcy, w 2024 r. osiągnie poziom 15,6 mld zł. Nie ma żadnych wątpliwości, że turystyka stomatologiczna jest jedną z kluczowych gałęzi tego rozwoju.

Pacjent może pełnić funkcję ambasadora gabinetu w swoim miejscu pracy, wśród rodziny i znajomych. – Żeby tak się stało, musi zapamiętać wizytę nie tylko w głowie, ale też w sercu. Jak to osiągnąć? Trzeba zastanowić się kim jest współczesny pacjent i jakie ma oczekiwania – mówi Aleksandra Laskowska, trener rozwoju.

Materiał zewnętrzny

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

dental holidays - Dentonet.pl
Dental holidays w Polsce coraz bardziej popularne. Dlaczego? Lekarz

Według danych firmy doradczej PwC, co roku do Polski przyjeżdża blisko 400 tys. zagranicznych pacjentów. Jak podaje Polskie Towarzystwo Turystyki Medycznej, w 2015 r. wartość rynku turystyki medycznej w naszym kraju wyniosła około 1,5 mld zł. W czołó...

branża stomatologiczna - Dentonet.pl
Tylko co trzeci Polak chodzi do dentysty na NFZ Lekarz

Tylko co trzeci Polak korzysta z usług stomatologicznych refundowanych w ramach NFZ. Większość wybiera usługi prywatnych gabinetów, głównie ze względu na wyższą jakość usług. To tym bardziej istotne, że Polacy poszukują nie tylko podstawowego leczeni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Lubuskie: dentyści nie chcą podpisywać umów z NFZ-em Lekarz

Jak informuje "Gazeta Lubuska", dentyści z regionu coraz rzadziej decydują się na podpisanie umowy z NFZ-em. W 2018 r. kontrakt z Funduszem zawarło 196 stomatologów z regionu, w 2019 r. – już tylko 188.W rozmowie z "Gazetą Lubuską" stomatolog dr Jace...

rynek stomatologiczny - Dentonet.pl
Rynek usług stomatologicznych w Polsce warty już 10 mld zł Lekarz

W 2017 r. rynek usług dentystycznych w Polsce osiągnął wartość 9,6 mld zł. W kolejnych latach jego dynamiczny wzrost będzie napędzany m.in. przez rosnącą świadomość Polaków dotyczącą stanu zdrowia i wyglądu uzębienia. Pacjenci w zdecydowanej większoś...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres