Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

O zębach z przymrużeniem oka

Brak komentarzy | Publikacja:
O zębach z przymrużeniem oka

O zębach z przymrużeniem oka

Jaki sport jest najbardziej niebezpieczny dla zębów? Kto czyścił zęby rzymskim patrycjuszom? Ile zębów miał Adam, a ile Budda? Które zwierzę jest najbardziej uzębionym drapieżnikiem? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym świątecznym artykule.

Dziś nie będziemy Was straszyć tekstami o powikłaniach po leczeniu kanałowym czy wskazaniach do zabiegu ekstrakcji. Mamy święta, więc w ramach wielkanocnego relaksu przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z zębami i stomatologią.

Czy wiecie, że…
– Określenie „mleczne zęby” zostało wymyślone przez ojca medycyny, Hipokratesa. Uważał on, że pierwsze zęby powstają z mleka matki i to w jak najbardziej dosłowny sposób – matczyny pokarm miał wnikać w głąb dziąseł dziecka, a następnie ulegać krystalizacji.

– jak głosił jeden z apokryfów, praojciec ludzi, Adam, miał 30 zębów (podobno stąd wzięła się liczba dni w miesiącu), natomiast zgodnie z legendą Budda miał ich aż 40, czyli o 8 więcej niż przeciętny człowiek (musiał więc posiadać zęby dziewiątki i dziesiątki).

– w starożytnym Rzymie wysoko postawieni urzędnicy mieli specjalnych niewolników do czyszczenia zębów. Ich zadaniem było między innymi przygotowanie proszków i ziołowych naparów stosowanych do higieny jamy ustnej. Odpowiednikiem dzisiejszej pasty była w starożytnym Rzymie drobno utłuczona mieszanka miodu, skorupek jaj, kawałków muszli ostryg i pokruszonych kości, dość pracochłonna w wykonaniu.

– podczas renowacji Koloseum archeolodzy odkryli w podziemiach dobrze zachowane narzędzia stomatologiczne. Oznacza to, że już starożytni dentyści doceniali wagę dobrej lokalizacji gabinetu i starali się praktykować w miejscach tłumnie odwiedzanych przez obywateli Rzymu.

– w średniowieczu wierzono, że kształt i rozstawienie zębów wiele mówią o charakterze człowieka. Małe zęby miały świadczyć o małostkowości i chciwości, duże – o dobroci i otwartości. Natomiast zęby spiczaste i rzadko rozstawione wskazywały na osobę podłą i nikczemną.

– specjaliści zajmujący się renowacją posągu zakrwawionego Jezusa z parafii San Bartolo Cuautlalpan w Meksyku odkryli, że figura ma osiem prawdziwych, ludzkich zębów pochodzących od dorosłego człowieka. Zdaniem konserwatorki zabytków, zęby prawdopodobnie zostały ofiarowane przez wiernych. Wszystkie były zdrowe i pozbawione próchnicy.

– najbardziej „uzębionym” stworzeniem na ziemi wcale nie jest rekin, lecz drapieżny ślimak – w zależności od gatunku posiada on od 25 do 40 tysięcy małych ostrych ząbków, tworzących tzw. radulę (tarkę). Tarka znajduje się na dnie jamy gębowej ślimaka i służy do rozdrabniania pokarmów. Niektóre gatunki, zwłaszcza ślimaki morskie, przegryzają z jej pomocą pancerze swoich mniejszych pobratymców, a następnie wysysają ciało ofiary.

– najbardziej niebezpiecznym dla zębów sportem jest hokej. Aż 68 procent hokeistów straciło na lodzie przynajmniej jeden ząb. Natomiast w boksie najczęściej występującym urazem jest złamanie lub zwichnięcie szczęki.

– człowiek w ciągu całego życia poświęca przeciętnie 38 dni na szczotkowanie zębów.

– zdaniem japońskich naukowców ludzie myjący zęby 3 razy dziennie rzadziej mają problemy z nadwagą. To świetna wiadomość dla tych wszystkich osób, którym w święta przybyło nieco kilogramów. Wystarczy, że zaczną częściej szorować zęby, a dodatkowe kilogramy samoistnie znikną :-))

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zab obok lusterka i zglebnika
"Scientific Reports": życie człowieka zapisane… w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

The Beatles - Dentonet.pl
O dentystach i zębach w muzyce pop Lekarz

Ząb – ta naturalna bariera oddzielająca nas od zewnętrznego świata, gotowa zmiażdżyć każdego intruza chcącego zakłócić nasz wewnętrzny dobrostan, jest od zawsze obecny w kulturze masowej. Nie inaczej jest w muzyce pop, choć mniej tam o samych zębach,...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji