Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

O zębach na 640 metrach kwadratowych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
O zębach na 640 metrach kwadratowych

O zębach na 640 metrach kwadratowych

W Tajlandii w Bangkoku otwarto pierwsze w Azji muzeum poświecone stomatologii. Największą atrakcją, szczególnie dla dzieci jest gigantyczny model jamy ustnej, którego celem jest uczenie najmłodszych, jak bakterie mogą zaszkodzić ich zębom. Dzieci mogą wejść do środka i szorować ogromne zęby dużymi szczoteczkami. W ten sposób poprzez zabawę mogą dowiedzieć się jak dbać prawidłowo o zęby.

Ogromna jama ustna to tylko jeden z interaktywnych eksponatów Muzeum Dental Sirindhorn. Oprócz tego zwiedzający mogą oglądać zbiory podzielone na pięć stref tematycznych rozmieszczonych na 640 metrach kwadratowych.

Wśród nich jest między innymi, ekspozycja na temat historii stomatologii w Chinach, Indiach i Tajlandii oraz bogaty zbiór materiałów stomatologicznych, narzędzi i innych przedmiotów, jak również zdjęć opowiadających dzieje stomatologii od czasów najdawniejszych po współczesne skomplikowane zabiegi.

Jedną z ważniejszych części ekspozycji jest ta poświęcona statystykom stomatologicznym w Tajlandii. Niestety nie są one najlepsze. Według danych krajowego Biura Zdrowia, Tajlandia ma tylko 11.607 stomatologów w całym kraju. W stosunku do liczby mieszkańców oznacza to 1: 5.533, podczas gdy w większości krajów rozwiniętych, stosunek ten wynosi 1: 2000.

Statystyki pokazują że duża część tajskiego społeczeństwa wciąż nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jamy ustnej, zwłaszcza osoby w odległych rejonach wiejskich.

Inicjatorzy powstania muzeum liczą na to, że przyczyni się ono do zwiększenia świadomości mieszkańców na temat zdrowia stomatologicznego.  – "Naszym celem jest zachęcenie dzieci tajskich w zabawny sposób do tego, aby zrozumiały jakie znaczenie ma zdrowie jamy ustnej. Mamy nadzieję, że poprzez naukę połączoną z zabawą będziemy inspirować ludzi do zdrowych wyborów " – powiedział dr Phira Sithiamnuai, Prodziekan Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Mahidol.

Muzeum stomatologiczne w Bangkoku zostalo ufundowane przez rodzinę królewską i można je zwiedzać bezpłatnie.

ab

 

źródło: bangkokpost.com
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Scientific Reports": życie człowieka zapisane… w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

The Beatles - Dentonet.pl
O dentystach i zębach w muzyce pop Lekarz

Ząb – ta naturalna bariera oddzielająca nas od zewnętrznego świata, gotowa zmiażdżyć każdego intruza chcącego zakłócić nasz wewnętrzny dobrostan, jest od zawsze obecny w kulturze masowej. Nie inaczej jest w muzyce pop, choć mniej tam o samych zębach,...

Dentonet - niedobór witaminy D
Kanada: stan zdrowia człowieka trwale zapisany w zębach Lekarz

Jak informuje „Journal of Archaeological Science”, antropolodzy z Kanady udowodnili, że nawet po setkach lat ze stanu uzębienia można dowiedzieć się szczegółów dotyczących zdrowia człowieka, takich jak niedobór witaminy D.Naukowcy z McMaster Universi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
apeksyfikacja - Dentonet.pl
Apeksyfikacja miazgi w niedojrzałych zębach stałych - opis przypadku Lekarz

Leczenie zębów stałych z niezakończonym rozwojem wierzchołków korzeni i z martwą miazgą w dalszym ciągu stanowi duże wyzwanie kliniczne. Apeksyfikacja, która jest metodą powszechnie stosowaną w leczeniu tych przypadków, skutkuje zamykaniem się otworu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres