Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dyskusja o leczeniu stomatologicznym w sejmie, NRL prostuje

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dyskusja o leczeniu stomatologicznym w sejmie, NRL prostuje

Dyskusja o leczeniu stomatologicznym w sejmie, NRL prostuje

Podczas posiedzenia sejmu 10 stycznia br. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiadała na pytania posłów dotyczące profilaktyki i leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży. Do słów wiceminister postanowiła odnieść się w komunikacie Naczelna Rada Lekarska.

Jak poinformowała Józefa Szczurek-Żelazko, rząd Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w poprzedniej kadencji podjął działania, które mają zwiększyć dostępność do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, a także zwiększył ich finansowanie. W 2017 r. zakupiono dentobusy, czyli mobilne gabinety stomatologiczne. – W ubiegłym roku ze świadczeń w dentobusach skorzystało ponad 53 tys. dzieci, co stanowi 20% świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom i młodzieży. Świadczy to o tym, jak bardzo są one potrzebne – powiedziała.

Wiceminister wskazała, że z inicjatywy resortu prowadzony jest także szeroki program promocji profilaktyki zdrowia jamy ustnej. W 2018 r. sejm przyjął ustawę, dzięki której zostały przekazane środki na zakup sprzętu niezbędnego do utworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach. – Łącznie z tego programu sfinansowano doposażenie 40 szkolnych gabinetów stomatologicznych. Na jeden gabinet przeznaczono średnio 116 tys. zł – dodała.

Do słów Józefy Szczurek-Żelazko w specjalnym komunikacie odniosła się Naczelna Rada Lekarska, która od dłuższego czasu zwraca ministerstwu uwagę, że przy tak drastycznym stopniu niedofinansowania oraz dramatycznie niskiej rentowności kontraktów, gabinety stomatologiczne mogą przestać być zainteresowane podejmowaniem współpracy z NFZ-em lub wprost wypowiadać umowy. Wówczas udzielanie świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego może być utrudnione, również wobec dzieci i młodzieży. – Zapewne każde dofinansowanie wyposażenia placówek szkolnych w sprzęt jest rzeczą cenną, jednak wyposażenie 40 na 25 tys. placówek szkolnych nie powinno być argumentem w dyskusji – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie NIL-u.

Zdaniem samorządu lekarskiego, należy być również bardzo ostrożnym w wyciąganiu wniosków na temat wzrostu liczby świadczeń udzielonych dzieciom, co potwierdza zaprezentowane przez NRL zestawienie świadczeń udzielonych w dentobusach na podstawie danych otrzymanych z Centrali NFZ-u.  – Z zestawienia wynika, że w dentobusach udzielany jest w zasadzie jeden rodzaj świadczenia i nie są to wypełnienia ubytków, tylko zabiegi profilaktyczne, które wobec często już zaawansowanej próchnicy u małego pacjenta, mogą w ostatecznym rachunku być nieefektywne – dodano.

Naczelna Rada Lekarska przestrzegła przed skupianiem się na wyrywkowych danych i podtrzymała swój postulat zorganizowania poważnej debaty w sprawie leczenia stomatologicznego i podjęcia szybkich kroków zaradczych w tej kwestii.

– Koszty utrzymania dentobusu są bardzo wysokie. Ryczałt przekazywany na ten cel nie wystarcza, ale … – przyznaje Jacek Kubera, manager kliniki Super-Dent w Łodzi. Ta klinika wygrała konkurs na świadczenie usług w dentobusie w województwie łódzkim. O zwycięstwo w konkursie trudno nie było, bo oferta Super-Dent była jedyna.

Aleksandra Filipiak-Graczykowska

Fot. renatalferro, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: nie ma planów zakupu kolejnych dentobusów Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posła Aleksandra Miszalskiego wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że nie ma obecnie planów zakupu kolejnych dentobusów.Przypomnijmy – w 2017 r. ministerstwo zdrowia zakupiło 16 dentobusów, po jedny...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna dla uczniów w powiecie żywieckim Lekarz

Starostwo powiatowe w Żywcu zapewniło opiekę stomatologiczną wszystkim uczniom prowadzonych przez powiat szkół. Będzie ona świadczona w gabinetach zewnętrznych oraz dentobusie.W szkołach średnich prowadzonych przez powiat żywiecki nie było możliwości...

dentobus - Dentonet.pl
Województwo łódzkie: dentobus w grudniu znów w drodze Pacjent

W dniach 1-31 grudnia 2019 r. dentobus w województwie łódzkim odwiedzi następujące miejscowości: Zgierz i Stryków w powiecie zgierskim, Wolę Krzysztoporską w powiecie piotrkowskim, Witonię w powiecie łęczyckim, Bolesławiec w powiecie wieruszowskim or...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres