Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

O prawnych konsekwencjach nadwrażliwości pozabiegowej

Publikacja:
O prawnych konsekwencjach nadwrażliwości pozabiegowej

O prawnych konsekwencjach nadwrażliwości pozabiegowej

O tym, z jakimi konsekwencjami musi się liczyć stomatolog, któremu pacjent zarzuci powikłanie w postaci nadwrażliwości pozabiegowej, rozmawiamy z Anetą Naworską, adwokatem, specjalistką z zakresu prawa rodzinnego oraz medycznego.

Aneta Naworska będzie wykładowcą Pierwszej Ogólnopolskiej eKonferencji o Nadwrażliwości „Rozumiem-pomagam”, która 27 listopada odbędzie się on-line na platformie edukacyjnej Colgate Talks. Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji -> https://bit.ly/2OHuG6k

Pani wykład nosi tytuł „Nadwrażliwość po zabiegu. Drobny problem dla pacjenta, poważne konsekwencje dla lekarza”. Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się lekarz, któremu pacjent zarzuci tego typu powikłanie?

RODO Aneta NaworskaAneta Naworska: Stomatolog, któremu pacjent zarzuci powstanie powikłań, powinien liczyć się z tym, iż pacjent, z którym nie dojedziemy do porozumienia, w najgorszym wypadku, skieruje swoje roszczenia do sądu. Pacjent może również zwrócić się do ubezpieczyciela stomatologa o wypłatę mu zadośćuczynienia z polisy OC lekarza. Pacjent może ponadto skierować swoje kroki do Urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, który może wszcząć postępowanie wyjaśniające.

W jaki sposób kończą się zwykle spory pomiędzy pacjentami a lekarzami? Czy sprawa zawsze trafia do sądu, jeśli między stronami nie ma porozumienia? Czy są może inne drogi wypracowania kompromisu?

– Sprawa nie zawsze trafia do sądu – wszystko zależy od dobrej woli stron. Jeśli błąd stomatologa jest oczywisty, to warto zastanowić się nad zaproponowaniem pacjentowi ugody. Należy jednak pamiętać o tym, aby ugoda ta była w odpowiedni sposób skonstruowana. Tylko właściwie podpisana ugoda uchroni nas przed ewentualnymi dalszymi roszczeniami pacjentów. Jeśli pacjent skieruje sprawę do sądu, to również w sądzie możemy zawrzeć ugodę. Najczęściej dochodzi do zawarcia ugody na pierwszej rozprawie sądowej. Jeśli taka ugoda będzie zawarta, to sąd umorzy postępowanie i nie będzie przeprowadzał żadnych dowodów.

Czy zauważa Pani trend rosnącej świadomości u pacjentów na temat własnych praw i ewentualnego dochodzenia roszczeń?

– Tak, pacjenci są świadomi przysługujących im praw, a co za tym idzie – są bardziej roszczeniowi niż jeszcze kilka lat temu. Przyczyniają się do tego zwłaszcza media, które niejednokrotnie informują o tym, iż pacjent wygrał sprawę z lekarzem i otrzymał od niego ogromne odszkodowanie. Niestety, informacja często jest pobieżna i sprowadza się do kwoty zasądzonej przez sąd I instancji. O tym, że w kolejnej instancji powództwo zostało oddalone już nikt nie napisze, bo jest to mało interesujące.

Dlaczego, Pani zdaniem, warto wziąć udział w eKonferencji na temat nadwrażliwości?

– Myślę, iż konferencja pozwoli spojrzeć szerzej nie tylko na temat samej nadwrażliwości, ale także na kwestie pośrednio z nią związane, jak choćby konsekwencje prawne.

Dziękujemy za rozmowę!


logo

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Repetitio est webinar
Stałe czy mleczne - o ryzyku nadwrażliwości zębów [webinar] Lekarz

Już dziś (poniedziałek 31 maja) o godz. 20:00 portal Dentonet.pl i firma GSK z marką Sensodyne zapraszają na oficjalny webinar programu edukacyjnego „Repetitio est..” – „Stałe czy mleczne – które zęby są bardziej narażone na nadwrażliwość?”, który po...

Sensodyne miesiac nadwrazliwosci
Obrazowanie 4D w opracowywaniu nowych metod leczenia nadwrażliwości Lekarz

Nadwrażliwość zębów i związane z nią dolegliwości wymagają długofalowego leczenia – kluczowe jest przede wszystkim stosowanie przez pacjentów odpowiedniej pasty do zębów, która nie tylko łagodzi objawy nadwrażliwości, ale także zwalcza ich przyczyny ...

GSK webinar nadwrazliwosc
Czy o nadwrażliwości powiedziano już wszystko? [webinar] Lekarz

W czwartek 30 września o godz. 20:00 odbędzie się bezpłatny webinar "Nadwrażliwość – temat wyczerpany. Czy na pewno? – studium przypadków" organizowany przez firmę GSK we współpracy z portalem Dentonet.pl. Poprowadzi go lek. dent. Marta Szymańska-Sow...