Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

O co zapyta pracodawca

Publikacja:
O co zapyta pracodawca

O co zapyta pracodawca

Komu łatwiej jest znaleźć pracę? Asystentce stomatologicznej po szkole czy takiej już z doświadczeniem? Chyba nikt takich analiz na razie nie przeprowadził. Chociaż to pytanie bezpośrednio wiąże się z tym, o co zapyta pracodawca. Jeżeli nie zaznaczył, że szuka osoby z doświadczeniem to rosną szanse osób dopiero po szkole i praktyce. Zatem pierwsze pytanie jakie padnie to pytanie o kwalifikacje.

Niedawna deregulacja zawodu asystentki stomatologicznej odbiła się szerokim echem w środowisku stomatologów. Generalnie zdaniem lekarzy to niedobre posunięcie chociażby z powodu, że jak mówią, chcąc przyjąć asystentkę nie będą mieli czasu jej szkolić. W małym gabinecie gdzie np. poprzednia asystentka odeszła na urlop macierzyński to może być kłopot.

Jeżeli założeniem jest zatrudnienie osoby z doświadczeniem, to może pojawić się kolejne pytanie pracodawcy- czemu Pani szuka pracy. To jest dopiero pytanie! Ogólnie trend jest taki, że absolutnie nie, nie chodzi o to, żeby zarobić na życie. Oczywiście chodzi tylko o rozwój zawodowy i wyzwania. Nie dajmy się zwariować. Oczywiście, warto robić w życiu ciekawe rzeczy, ale praca jest także po to, aby się utrzymać.

 

Jedno z ciekawszych pytań to takie – czy sprosta pani takim obowiązkom? Warto dopytać o to, co nie znalazło się w ogłoszeniu. Jeżeli w gabinecie asystentka jest także pracownikiem recepcji to obowiązków sporo i to różnorodnych. Nawet jeśli jest wysokiej klasy fachowcem, ale do tej pory pracowała tylko w zakresie obowiązków medycznych, to warto mieć świadomość, że kontakt z pacjentem w recepcji to nie jest praca dla osób nieśmiałych i pozbawionych cierpliwości.

Pracodawcy pytają też o to – jak znosimy stres ? Niby spokojnie, ale wyobraźmy sobie dwóch pacjentów zapisanych na jedną godzinę i płaczące dziecko, które nie chce wejść do gabinetu, już w pierwszym dniu naszej pracy. Oczywiście wszystko przezwycięży nasza siła spokoju.

Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych słychać język angielski lub niemiecki, ale także inne. Również o to może zapytać pracodawca. To mógłby być nasz atut. Szczególnie, kiedy znajomość języka wykracza poza szkolny program nauczania. A wtedy takie pytanie może być nawet decydujące o przyjęciu nas do pracy.

 

 

Jedno jest pewne, liczy się także konkurencja, czyli ile osób ubiega się o to samo miejsce pracy. Na razie, niestety większe ośrodki oznaczają więcej gabinetów stomatologicznych, a tym samym więcej opcji. W mniejszych miastach asystentki i higienistki stomatologiczne zdecydowanie dłużej szukają pracy.
ab