Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NRL chce merytorycznej dyskusji na temat stażu podyplomowego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NRL chce merytorycznej dyskusji na temat stażu podyplomowego

NRL chce merytorycznej dyskusji na temat stażu podyplomowego

Decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie likwidacji stażu podyplomowego nadal budzi sprzeciw środowisk medycznych. Czy jest cień nadziei, że Ministerstwo Zdrowia zrezygnuje z tego kontrowersyjnego pomysłu?

Już od kilku lat znakomita większość środowiska lekarskiego, w tym Rada Lekarska i Samorząd Młodych Lekarzy i Lekarzy Stażystów, domaga się powrotu stażu podyplomowego, argumentując, że jest to niezbędny etap kształcenia, umożliwiający absolwentom studiów medycznych praktyczną naukę zawodu.

Temat ten wielokrotnie poruszał także Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz, ostatnio podczas spotkania Ministra Zdrowia z członkami Naczelnej Rady Lekarskiej w dniu 26 czerwca 2015 roku. Prof. Zembala złożył wówczas zapewnienie, że do postulatu przywrócenia stażu podyplomowego powróci we wrześniu, gdyż sprawa ta wymaga przygotowania głębszej pracy studyjnej.

Ta deklaracja otwierała drogę do merytorycznej dyskusji, dotyczącej zasadności nowego modelu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Jak do tej pory Ministerstwo Zdrowia skutecznie ignorowało wszelkie wątpliwości i obawy środowiska lekarskiego związane z likwidacją stażu podyplomowego i jednocześnie forsowało tezę, że to rozwiązanie przyspieszy dopływ lekarzy do systemu opieki zdrowotnej, co będzie miało zbawienny wpływ m.in. na skrócenie kolejek.

Ministerstwo obiecywało również, że pominięcie tego tak ważnego etapu kształcenia nie wpłynie negatywnie na poziom usług świadczonych przez młodych lekarzy, bowiem praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu będzie odbywać się jeszcze w trakcie studiów, w ramach tzw. kształcenia przeddyplomowego.

Niestety, te same, ogólnikowe argumenty pojawiły się w piśmie z dnia 6 sierpnia 2015 r., które Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz otrzymał od dr Jolanty Orłowskiej-Heitzman, Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Z treści odpowiedzi, jaką otrzymałem od Pani Dyrektor nie wynika nawet wola dyskusji na ten temat. Pismo z dnia 6 sierpnia 2015 r. powtarza te same tezy, które towarzyszą reformie kształcenia medycznego od jej początku – stwierdza Hamankiewicz w liście do Ministra Zdrowia i dodaje: – Rozbieżność pomiędzy deklaracją złożoną przez Pana Ministra a działaniami urzędników Ministerstwa jest zaskakująca, tym bardziej, że Pani Dyrektor była obecna na ww. spotkaniu Pana Ministra z członkami Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zamiast przedstawiać znane środowisku lekarskiemu informacje kiedy, w świetle obowiązujących obecnie przepisów zostanie po raz ostatni zorganizowany staż podyplomowy dla lekarzy i dla lekarzy dentystów, proponuję przystąpić do realizacji deklaracji Ministra Zdrowia i rozpocząć głęboką analizę studyjną praktycznego nauczania zawodów lekarza i lekarza dentysty – kończy swoją wypowiedź Maciej Hamakiewicz.

Sytuację, w której Minister Zdrowia wyraża chęć przedyskutowania postulatów dotyczących zmiany procesu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, a podlegli mu urzędnicy takiej potrzeby nie widzą – trudno uznać za sytuację normalną. Trudno też nie podzielić niepokoju Prezesa NRL, skoro w piśmie otrzymanym od dr Jolanty Orłowskiej-Heitzman można przeczytać m.in. taki akapit: "Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, że w Ministerstwie Zdrowia rozważane jest wprowadzenie regulacji określających uprawnienia studentów biorących udział w praktycznym nauczaniu zawodu.

Przypomnijmy – staż podyplomowy dla lekarzy zostanie zorganizowany po raz ostatni z dniem 1 października 2017, a dla zawodu lekarza dentysty – z dniem 1 października 2016. Tak więc czasu na wprowadzenie nowych regulacji nie zostało zbyt wiele i zamiast "rozważań" – konieczne są konkrety.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZUS - Dentonet.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce rozliczać składki za firmy Lekarz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. ZUS weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia. Takie wnioski płyną z przyjętego przez Zarząd ZUS planu w zakresie kluczowy...

W Gdańsku budują ośrodek kształcenia podyplomowego Lekarz

Prace budowlane mają zakończyć się w 2022 roku. - W 2023 będziemy mieli wiele pracy z wypełnieniem tej formy treścią, tak aby rzeczywiście, w wieloraki sposób służyła ona obecnym i następnym pokoleniom lekarzy w szeroko pojętej edukacji podyplomowej....

telefoniczna informacja pacjenta - Dentonet.pl
Samorząd chce opracowania standardów dla udzielania teleporad Lekarz

- Pandemia koronawirusa COVID-19 ukazała, jak istotna dla systemu opieki zdrowotnej, w tym dla ochrony pacjentów oraz personelu medycznego, jest możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łąc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
biologia tkanek - Dentonet.pl
"Temat biologii tkanek w implantologii jest dobrze rozumiany" Lekarz

- Kiedy implantologia raczkowała i głównym tematem była integracja implantu z kością, temat biologii tkanek być może był niedoceniany - mówi dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Podkreśla też wysoką dostępność wiedzy na ten temat w przestrz...

"Wykorzystanie laserów w stomatologii? Dentyści znają temat" Lekarz

- Lekarze pytają, interesują się, znają temat - mówi o zainteresowaniu polskich lekarzy dentystów laserami stomatologicznymi dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej. Opowiada też o szeregu zastosowań dla l...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres