Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej

Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.

Projekt Joanny Potaś i Jagody Tomaszuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wygrał w dwóch kategoriach konkursu „Technotalent” skierowanego do młodych innowatorów z polski północno-wschodniej, zorganizowanego w tym roku po raz szósty przez Fundację Technotalenty. Badaczki doceniono w kategorii: Technika i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Projekt powstał we współpracy dwóch zakładów uczelni: Zakładu Farmacji Stosowanej oraz Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej.

Jak powiedziała PAP Jagoda Tomaszuk (Zakład Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB), szacuje się, że około 2-3% populacji choruje na liszaj płaski – jest to choroba śluzówkowo-skórna o wciąż niepoznanym pochodzeniu. – Brak uchwytnej przyczyny wystąpienia choroby sprawia, że leczenie jest trudne, nieprzewidywalne i często tylko objawowe – dodała.

Według niej dotąd stosowano metody farmakologiczne z wykorzystaniem leków steroidowych, które – jak podkreśliła Tomaszuk – powodują wystąpienie wielu działań niepożądanych. Dodała, że innym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, ale – jak mówiła – ze względu na rozległość i umiejscowienie zmian jest bardzo trudny.

Ciekawą alternatywę dla wyżej wymienionych metod stanowi terapia fotodynamiczna. Polega ona na wybiórczym zniszczeniu tkanek zmienionych chorobowo pod wpływem substancji fotouczulającej oraz promieniowania o odpowiedniej długości fali. Stąd pomysł, by opracować inteligentny nośnik do dostarczania leku fotouczulającego dokładnie w chore miejsce właśnie z wykorzystaniem terapii fotodynamicznej, który mógłby utrzymać się w tym miejscu o wiele dłużej.

Joanna Potaś (Zakład Farmacji Stosowanej UMB) powiedziała, że chodzi o opracowanie nośnika polimerowego w oparciu o biodegradowalne związki pochodzenia naturalnego i mającego zdolność tworzenia żelu w miejscu podania. – Dążymy do stworzenia takiego preparatu, który z racji na przedłużone utrzymywanie się na błonie śluzowej jamy ustnej wyeliminuje konieczność wielokrotnych aplikacji leku, a dzięki działaniu ochronnemu, zmniejszy dolegliwości bólowe u pacjentów – dodała.

Obecnie trwa ocena różnych propozycji nośników, szczególnie – jak mówiła Potaś – pod kątem ich zdolności przylegania do błony śluzowej. – Przed nami ocena jakości nośników po wprowadzeniu do nich leku – powiedziała. Dodała, że na tym etapie badań grupą docelową są pacjenci Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej UMB.

Ponieważ nośnik jest wciąż na etapie projektowym, trudno mówić o jego kosztach.

O ważnej roli lekarzy dentystów we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej pisaliśmy wielokrotnie. Pacjenci powyżej 40. roku życia, palący tytoń, używający alkoholu – to oczywista grupa osób, u których ryzyko wykrycia nowotworów jamy ustnej jest większe. Dr Hanna Chaciewicz, stomatolog związany z Fundacją „Z uśmiechem przez życie”, wskazuje jednak na dodatkowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Protefix - Dentonet.pl
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich - zaliczanych już do chorób społecznych - jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Charakteryzując...

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

profilaktyka onkologiczna - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna nad pacjentami onkologicznymi Lekarz

Jakie są wskazania do usuwania ognisk infekcji z jamy ustnej w czasie przygotowania do leczenia onkologicznego? Czy i jakie zabiegi stomatologiczne można przeprowadzać w trakcie chemioterapii? Kiedy po zakończeniu terapii onkologicznej można rozpoczą...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Natalia Lewkowicz - Dentonet.pl
Woj. łódzkie: nowy konsultant w dziedzinie periodontologii Lekarz

Natalia Lewkowicz została nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie periodontologii. Akt powołania wręczył jej wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.Natalia Lewkowicz to absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Uzyskała stopień d...

Jak uniknąć periodontologicznej porażki? Radzą eksperci! Lekarz

Błędne zrozumienie etiopatogenezy zapalenia przyzębia – od tego najczęściej zaczyna się problem w leczeniu periodontologicznym. Wtedy dzieli nas tylko krok od błędów w kompleksowym leczeniu czy złych decyzji w chirurgii plastycznej przyzębia. Czy i w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres