Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Publikacja:
Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Początek roku to świetny moment do wcielenia w życie dawno odkładanych decyzji. Jeżeli powodowany lękiem przez wiele lat omijałeś szerokim łukiem dentystę i czujesz, że dłużej nie warto z tym zwlekać – spróbuj przełamać swój psychiczny opór. Uwierz, że choć strach przed dentystą ma wielkie oczy, w rzeczywistości uda Ci się go pokonać (zwłaszcza gdy znajdziesz empatycznego i mądrego lekarza). Możesz skorzystać też z różnych form wsparcia, które ułatwią Ci walkę z dentofobią.
 

Dentofobia – odmiana nerwicy lękowej
Dentofobia – to irracjonalny, trudny do opanowania strach przez dentystą. Lęk ten potrafi być tak paraliżujący, iż mimo dojmującego bólu spowodowanego złym stanem uzębienia nie potrafimy zmusić się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. W skrajnych przypadkach przezwyciężenie strachu wymaga pomocy psychologa specjalizującego się w leczeniu nerwic lękowych o podłożu traumatycznym. Przyczyny dentofobii mogą być różne – najczęściej są to negatywne doświadczenia z przeszłości, np. wspomnienia bólu związanego z niektórymi zabiegami stomatologicznymi (takimi jak ekstrakcja ósemek, leczenie kanałowe, resekcja korzenia zęba). Jednak znaczny procent pacjentów obawia się również braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.

Poczucie bezsilności, wstyd z powodu braków w uzębieniu, lęk wywołany odgłosami wiertła, pozbawiony empatii, niemiły dentysta – to kolejne powody, dla których mnóstwo osób unika wizyty u stomatologa.

Sprawdź, czy aby na pewno jesteś dentofobem
Dla stomatologów pierwszą wskazówką, że pacjent może cierpieć na dentofobię jest wielokrotne przekładanie terminu spotkania. Pacjent z jednej strony dobrze wie, że wizyta u stomatologa jest koniecznością, z drugiej – bardzo często pod różnymi pretekstami próbuje odłożyć wizytę.

Jednak najbardziej typowe dla dentofobii są różne objawy somatyczne, które pojawiają się na kilka dni przed umówionym zabiegiem: brak apetytu, bóle brzucha i głowy, bezsenność, biegunka, wymioty, a nawet gorączka. Niekiedy strach przed dentystą przybiera tak duże rozmiary, iż w gabinecie dochodzi do omdleń lub ataków histerii, która może się objawiać niepohamowanym płaczem lub próbą ucieczki z gabinetu. Niektórzy pacjenci – nawet jeżeli uda im się przemóc i zasiąść w fotelu – reagują przesadnie na najlżejsze dotknięcie i uniemożliwiają sprawne przeprowadzenie zabiegu.

Atakowi lęku często towarzyszą różne reakcje fizjologiczne: zwiększone wydzielanie adrenaliny, wzmożona potliwość oraz przyspieszenie akcji serca. Taki stan jest niekorzystny dla wielu pacjentów, zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi.

Zacznij działać

Choć przezwyciężenie dentofobii nie jest prostym zadaniem, istnieje kilka metod, które mogą Ci w tym jakoś pomóc:

1. Znajdź stomatologa, który poważnie potraktuje Twoje obawy i wspólnie z Tobą zaplanuje poszczególne etapy leczenia. Najlepiej o pomoc w wyborze odpowiedniego lekarza poproś swoich znajomych lub członków rodziny. Zajrzyj również na nasze forum – w wątku "Wstyd i strach przed pójściem do dentysty" będziesz mógł porozmawiać z osobami, które tak jak Ty cierpiały na dentofobię, jednak znalazły sposób na uporanie się ze swoimi lękami i teraz służą radą innym pacjentom.

2. Unikaj kontaktów, które tylko podsycą Twoje obawy. Przede wszystkim nie rozmawiaj o zabiegach stomatologicznych z osobami, które same cierpią na dentofobię. Nie czytaj również wpisów na dentystycznych forach, na których internauci dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami. Przerażające opisy nieudanych zabiegów tylko zniechęcą Cię i wystraszą.

3. Jeśli możesz, poproś zaufaną osobę, aby towarzyszyła Ci podczas kilku pierwszych wizyt. Obecność innej osoby będzie działać motywująco i spowoduje, że nie uciekniesz sprzed drzwi gabinetu.

4. Podczas wstępnej rozmowy szczerze poinformuj dentystę o swoim problemie. Spytaj o wszelkie dostępne sposoby znieczuleń, zaś leczenie zacznij od drobnych zabiegów, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (przeglądu zębów, skalingu, lakowania).

5. Nie faszeruj się lekami uspokajającymi – niektóre z nich mogą wejść w interakcje ze środkami znieczulającymi i narazić Cię na większy ból podczas zabiegu.

6. Jeżeli przeraża Cię długie czekanie – poproś lekarza o wyznaczenie dokładnej godziny. Zawsze możesz wejść jako pierwszy lub ostatni pacjent. Jeśli jednak będziesz musiał spędzić jakiś czas w poczekalni, a nie znosisz odgłosu obracającego się wiertła, weź ze sobą słuchawki i posłuchaj ulubionej muzyki.

7. Uwierz, że najgorsza jest pierwsza wizyta. Wszystkie kolejne będą już łatwiejsze :-))

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Romident wystroj gabinetu
Pacjent z dentofobią? Wystrój gabinetu ma znaczenie! Lekarz

Pacjenci z dentofobią – czyli silnym, często paraliżującym strachem przed leczeniem stomatologicznym – stanowią duże wyzwanie dla dentystów. Jak się okazuje, o szczególnych potrzebach tego typu pacjentów można pomyśleć już na etapie projektowania i a...

Asysdent preorder
Postanowienie na 2022 rok: jadę na konferencję ASYSDENT! Asysta

23 kwietnia 2022 r. w Łodzi odbędzie już dziewiąta Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022. Udział w niej warto wpisać na listę swoich postanowień na najbliższe miesiące - to znakomita okazja do zdobycia wied...