Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Brak komentarzy | Publikacja:
Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Początek roku to świetny moment do wcielenia w życie dawno odkładanych decyzji. Jeżeli powodowany lękiem przez wiele lat omijałeś szerokim łukiem dentystę i czujesz, że dłużej nie warto z tym zwlekać – spróbuj przełamać swój psychiczny opór. Uwierz, że choć strach przed dentystą ma wielkie oczy, w rzeczywistości uda Ci się go pokonać (zwłaszcza gdy znajdziesz empatycznego i mądrego lekarza). Możesz skorzystać też z różnych form wsparcia, które ułatwią Ci walkę z dentofobią.
 

Dentofobia – odmiana nerwicy lękowej
Dentofobia – to irracjonalny, trudny do opanowania strach przez dentystą. Lęk ten potrafi być tak paraliżujący, iż mimo dojmującego bólu spowodowanego złym stanem uzębienia nie potrafimy zmusić się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. W skrajnych przypadkach przezwyciężenie strachu wymaga pomocy psychologa specjalizującego się w leczeniu nerwic lękowych o podłożu traumatycznym. Przyczyny dentofobii mogą być różne – najczęściej są to negatywne doświadczenia z przeszłości, np. wspomnienia bólu związanego z niektórymi zabiegami stomatologicznymi (takimi jak ekstrakcja ósemek, leczenie kanałowe, resekcja korzenia zęba). Jednak znaczny procent pacjentów obawia się również braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.

Poczucie bezsilności, wstyd z powodu braków w uzębieniu, lęk wywołany odgłosami wiertła, pozbawiony empatii, niemiły dentysta – to kolejne powody, dla których mnóstwo osób unika wizyty u stomatologa.

Sprawdź, czy aby na pewno jesteś dentofobem
Dla stomatologów pierwszą wskazówką, że pacjent może cierpieć na dentofobię jest wielokrotne przekładanie terminu spotkania. Pacjent z jednej strony dobrze wie, że wizyta u stomatologa jest koniecznością, z drugiej – bardzo często pod różnymi pretekstami próbuje odłożyć wizytę.

Jednak najbardziej typowe dla dentofobii są różne objawy somatyczne, które pojawiają się na kilka dni przed umówionym zabiegiem: brak apetytu, bóle brzucha i głowy, bezsenność, biegunka, wymioty, a nawet gorączka. Niekiedy strach przed dentystą przybiera tak duże rozmiary, iż w gabinecie dochodzi do omdleń lub ataków histerii, która może się objawiać niepohamowanym płaczem lub próbą ucieczki z gabinetu. Niektórzy pacjenci – nawet jeżeli uda im się przemóc i zasiąść w fotelu – reagują przesadnie na najlżejsze dotknięcie i uniemożliwiają sprawne przeprowadzenie zabiegu.

Atakowi lęku często towarzyszą różne reakcje fizjologiczne: zwiększone wydzielanie adrenaliny, wzmożona potliwość oraz przyspieszenie akcji serca. Taki stan jest niekorzystny dla wielu pacjentów, zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi.

Zacznij działać

Choć przezwyciężenie dentofobii nie jest prostym zadaniem, istnieje kilka metod, które mogą Ci w tym jakoś pomóc:

1. Znajdź stomatologa, który poważnie potraktuje Twoje obawy i wspólnie z Tobą zaplanuje poszczególne etapy leczenia. Najlepiej o pomoc w wyborze odpowiedniego lekarza poproś swoich znajomych lub członków rodziny. Zajrzyj również na nasze forum – w wątku "Wstyd i strach przed pójściem do dentysty" będziesz mógł porozmawiać z osobami, które tak jak Ty cierpiały na dentofobię, jednak znalazły sposób na uporanie się ze swoimi lękami i teraz służą radą innym pacjentom.

2. Unikaj kontaktów, które tylko podsycą Twoje obawy. Przede wszystkim nie rozmawiaj o zabiegach stomatologicznych z osobami, które same cierpią na dentofobię. Nie czytaj również wpisów na dentystycznych forach, na których internauci dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami. Przerażające opisy nieudanych zabiegów tylko zniechęcą Cię i wystraszą.

3. Jeśli możesz, poproś zaufaną osobę, aby towarzyszyła Ci podczas kilku pierwszych wizyt. Obecność innej osoby będzie działać motywująco i spowoduje, że nie uciekniesz sprzed drzwi gabinetu.

4. Podczas wstępnej rozmowy szczerze poinformuj dentystę o swoim problemie. Spytaj o wszelkie dostępne sposoby znieczuleń, zaś leczenie zacznij od drobnych zabiegów, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (przeglądu zębów, skalingu, lakowania).

5. Nie faszeruj się lekami uspokajającymi – niektóre z nich mogą wejść w interakcje ze środkami znieczulającymi i narazić Cię na większy ból podczas zabiegu.

6. Jeżeli przeraża Cię długie czekanie – poproś lekarza o wyznaczenie dokładnej godziny. Zawsze możesz wejść jako pierwszy lub ostatni pacjent. Jeśli jednak będziesz musiał spędzić jakiś czas w poczekalni, a nie znosisz odgłosu obracającego się wiertła, weź ze sobą słuchawki i posłuchaj ulubionej muzyki.

7. Uwierz, że najgorsza jest pierwsza wizyta. Wszystkie kolejne będą już łatwiejsze :-))

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

szczotkowanie na modelu
Zła higiena jamy ustnej to trudniejsza walka z SARS-CoV-2 Lekarz

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-CoV-2 z organizmu pacjenta. Autorzy zaobserwowali, że u pacjentów zaniedbujących higienę jamy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szpitale zakaźne - Dentonet.pl
Walka z pandemią koronawirusa: 540 decyzji dla szpitali Lekarz

Wojewodowie i ministerstwo zdrowia wydali już ponad 540 decyzji administracyjnych dotyczących szpitali w związku z realizacją strategii walki z pandemią na jesień. Dzięki temu powstają trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego. – Strategia związana z...

biofilm
Biofilm w przewodach wodnych unitów i skuteczna walka z nim Lekarz

Unity stomatologiczne zasilane wodą są źródłem aerozolu wodno-powietrznego, który może być rezerwuarem różnych mikroorganizmów, również chorobotwórczych. W celu przeciwdziałania powstawaniu zakażeń powinno uwzględniać się jakość wody i wymagania w za...

słodycze - Dentonet.pl
Wielka Brytania: walka z cukrem w diecie dzieci Lekarz

Action on Sugar, Action on Salt oraz 47 innych brytyjskich organizacji propagujących zdrowy tryb życia wzywa premiera Borisa Johnsona do wdrożenia wszystkich zaległych zaleceń w rządowym planie walki z otyłością u dzieci. Nie bez znaczenia jest także...

dentofobia
Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji