Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Noworoczne postanowienie – walka z dentofobią

Początek roku to świetny moment do wcielenia w życie dawno odkładanych decyzji. Jeżeli powodowany lękiem przez wiele lat omijałeś szerokim łukiem dentystę i czujesz, że dłużej nie warto z tym zwlekać – spróbuj przełamać swój psychiczny opór. Uwierz, że choć strach przed dentystą ma wielkie oczy, w rzeczywistości uda Ci się go pokonać (zwłaszcza gdy znajdziesz empatycznego i mądrego lekarza). Możesz skorzystać też z różnych form wsparcia, które ułatwią Ci walkę z dentofobią.
 

Dentofobia – odmiana nerwicy lękowej
Dentofobia – to irracjonalny, trudny do opanowania strach przez dentystą. Lęk ten potrafi być tak paraliżujący, iż mimo dojmującego bólu spowodowanego złym stanem uzębienia nie potrafimy zmusić się do wizyty w gabinecie stomatologicznym. W skrajnych przypadkach przezwyciężenie strachu wymaga pomocy psychologa specjalizującego się w leczeniu nerwic lękowych o podłożu traumatycznym. Przyczyny dentofobii mogą być różne – najczęściej są to negatywne doświadczenia z przeszłości, np. wspomnienia bólu związanego z niektórymi zabiegami stomatologicznymi (takimi jak ekstrakcja ósemek, leczenie kanałowe, resekcja korzenia zęba). Jednak znaczny procent pacjentów obawia się również braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.

Poczucie bezsilności, wstyd z powodu braków w uzębieniu, lęk wywołany odgłosami wiertła, pozbawiony empatii, niemiły dentysta – to kolejne powody, dla których mnóstwo osób unika wizyty u stomatologa.

Sprawdź, czy aby na pewno jesteś dentofobem
Dla stomatologów pierwszą wskazówką, że pacjent może cierpieć na dentofobię jest wielokrotne przekładanie terminu spotkania. Pacjent z jednej strony dobrze wie, że wizyta u stomatologa jest koniecznością, z drugiej – bardzo często pod różnymi pretekstami próbuje odłożyć wizytę.

Jednak najbardziej typowe dla dentofobii są różne objawy somatyczne, które pojawiają się na kilka dni przed umówionym zabiegiem: brak apetytu, bóle brzucha i głowy, bezsenność, biegunka, wymioty, a nawet gorączka. Niekiedy strach przed dentystą przybiera tak duże rozmiary, iż w gabinecie dochodzi do omdleń lub ataków histerii, która może się objawiać niepohamowanym płaczem lub próbą ucieczki z gabinetu. Niektórzy pacjenci – nawet jeżeli uda im się przemóc i zasiąść w fotelu – reagują przesadnie na najlżejsze dotknięcie i uniemożliwiają sprawne przeprowadzenie zabiegu.

Atakowi lęku często towarzyszą różne reakcje fizjologiczne: zwiększone wydzielanie adrenaliny, wzmożona potliwość oraz przyspieszenie akcji serca. Taki stan jest niekorzystny dla wielu pacjentów, zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi.

Zacznij działać

Choć przezwyciężenie dentofobii nie jest prostym zadaniem, istnieje kilka metod, które mogą Ci w tym jakoś pomóc:

1. Znajdź stomatologa, który poważnie potraktuje Twoje obawy i wspólnie z Tobą zaplanuje poszczególne etapy leczenia. Najlepiej o pomoc w wyborze odpowiedniego lekarza poproś swoich znajomych lub członków rodziny. Zajrzyj również na nasze forum – w wątku "Wstyd i strach przed pójściem do dentysty" będziesz mógł porozmawiać z osobami, które tak jak Ty cierpiały na dentofobię, jednak znalazły sposób na uporanie się ze swoimi lękami i teraz służą radą innym pacjentom.

2. Unikaj kontaktów, które tylko podsycą Twoje obawy. Przede wszystkim nie rozmawiaj o zabiegach stomatologicznych z osobami, które same cierpią na dentofobię. Nie czytaj również wpisów na dentystycznych forach, na których internauci dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami. Przerażające opisy nieudanych zabiegów tylko zniechęcą Cię i wystraszą.

3. Jeśli możesz, poproś zaufaną osobę, aby towarzyszyła Ci podczas kilku pierwszych wizyt. Obecność innej osoby będzie działać motywująco i spowoduje, że nie uciekniesz sprzed drzwi gabinetu.

4. Podczas wstępnej rozmowy szczerze poinformuj dentystę o swoim problemie. Spytaj o wszelkie dostępne sposoby znieczuleń, zaś leczenie zacznij od drobnych zabiegów, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (przeglądu zębów, skalingu, lakowania).

5. Nie faszeruj się lekami uspokajającymi – niektóre z nich mogą wejść w interakcje ze środkami znieczulającymi i narazić Cię na większy ból podczas zabiegu.

6. Jeżeli przeraża Cię długie czekanie – poproś lekarza o wyznaczenie dokładnej godziny. Zawsze możesz wejść jako pierwszy lub ostatni pacjent. Jeśli jednak będziesz musiał spędzić jakiś czas w poczekalni, a nie znosisz odgłosu obracającego się wiertła, weź ze sobą słuchawki i posłuchaj ulubionej muzyki.

7. Uwierz, że najgorsza jest pierwsza wizyta. Wszystkie kolejne będą już łatwiejsze :-))

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lęk dziecka przed dentystą - Dentonet.pl
The Journal of Pediatrics: lęk przed dentystą można zmniejszyć Lekarz

Wizyta u dentysty jest dla wielu dzieci stresującym przeżyciem. Jednak odpowiednia aranżacja gabinetu stomatologicznego i zastosowanie kilku prostych sztuczek może sprawić, że dzieci nie będą się tak bardzo bały dentysty – informuje "The Journal of P...

Jak można przełamać lęk dziecka przed wizytą u dentysty? Lekarz

Dla wielu dzieci pierwsza wizyta u dentysty może być przyczyną stresu i strachu, które mogą nawet rzutować na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by mądrze przełamywać lęk dziecka przed dentystą – konieczna j...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

Wirtualna rzeczywistość pomaga zwalczyć lęk przed dentystą Lekarz

Studenci stomatologii z Columbia University College of Dental Medicine uczą się, jak wykorzystywać zestawy okularów ze słuchawkami wirtualnej rzeczywistości (VR) do zmniejszania lęku pacjentów przed leczeniem stomatologicznym.Kurs prowadzi prof. Shan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres