Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowe rozporządzenie MZ dot. dokumentacji medycznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowe rozporządzenie MZ dot. dokumentacji medycznej

Nowe rozporządzenie MZ dot. dokumentacji medycznej

Na internetowej stronie MZ ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania opublikowano.

Przekazany do uzgodnień zewnętrznych projekt już wzbudził kontrowersje wśród lekarzy dentystów. Na zgłoszenie uwag jest czas do 4 grudnia br.

Pełny tekst projektu rozporządzenia dostepny jest na stronie www.mz.gov.pl


O opinię poprosiliśmy Andrzeja Cisło, członka Naczelnej Izby Lekarskiej i Komisji Stomatologicznej NIL.

Trudno dociec, co mieli na celu autorzy projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej konstruując zapis obligujący (w przypadku wejścia w życie) ambulatoria podmiotów leczniczych do prowadzenia list oczekujących na świadczenia zdrowotne.

Ambulatoria podmiotów leczniczych to wszystkie przychodnie dawnych ZOZ-ów i NZOZ-ów. Jednym słowem, pewnie co druga placówka stomatologiczna (praktyk indywidualnych to nie dotyczy).

Lista oczekujących kojarzy nam się oczywiście z kolejką do zabiegów finansowanych przez NFZ. Tyle że pojęcie „świadczeń zdrowotnych” jest dość ściśle określone – w myśl ustawy o prawach pacjenta (której to ustawy rozporządzenie jest aktem wykonawczym), „świadczenia zdrowotne” to po prostu wszystkie świadczenia niezależnie od formy ich finansowania.

Może ktoś nie pomyślał rozszerzając ten wymóg dotyczący obecnie szpitali, że szpitale w 95% wykonują świadczenia publiczne i dla nich ten obowiązek w tym akcie prawnym to po prostu powielenie obowiązku opisanego w ustawie o świadczeniach.

Szpitali to „ani ziębi, ani parzy”, ale dla ambulatoriów (szczególnie niepowiązanych z Funduszem) to poważny kłopot. Konstrukcja takiej listy jest dość ściśle określona. Nawet brak tam rubryki do zaznaczenia czy to pacjent „funduszowy” czy prywatny, co może być ważne dla poradni udzielających obu typów świadczeń.

Ktoś powie – po to są konsultacje, aby prostować takie rzeczy. Nie – na tym poziomie taka dyskusja to strata czasu.

Szczególnie, że prawo nakazuje, aby w uzasadnieniu projektu nowelizacji szczegółowo uzasadnić wszelkie ważne zmiany. Tymczasem uzasadnienie opublikowanego projektu w ogóle nie wyjaśnia celu, jakiemu ten nowy obowiązek miałby służyć.

 

inf.wł.

 

Więcej na ten temat Andrzej Cisło napisał w artykule: Dokumentacja med: projekt nowelizacji

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nowe przepisy sanitarno-higieniczne – nie dla dentystów Lekarz

Prezydium NRL przyjęło stanowisko odnośnie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Z powodu nie do końca precy...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
Kolejne obowiązki sprawozdawcze dla lekarzy dentystów Lekarz

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy powodujące zmiany w sposobie tworzenia niektórych raportów dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z nowym prawem, świadczeniodawcy mają przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia w każdy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
E-dokumentacja jednak później - minister wydał rozporządzenie Lekarz

Minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym uchylił wcześniejszą decyzję o obowiązkowym prowadzeniu od 1 stycznia 2019 r. historii choroby oraz historii zdrowia i choroby.Przypomnijmy – na mocy par. 10a załącznika do rozporządzenia w sprawie ogól...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Kasa fiskalna w gabinecie stomatologicznym bez względu na obroty? Lekarz

NRL negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W projekcie nakazuje się bowiem lekarzom i lekarzom dentystom ewidencjonowanie obrotów za ...

Obowiązkowa e-dokumentacja w placówkach coraz bliżej Lekarz

Naczelna Rada Lekarska niepokoi się brakiem reakcji ministra zdrowia na jej wystąpienia dotyczące wejścia w życie e-dokumentacji. Obowiązek taki pojawi się już 1 stycznia 2019 r.Przypomnijmy – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, wymóg prowadz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres