Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym – opublikowano jej założenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym – opublikowano jej założenia

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym – opublikowano jej założenia

Zmiany w ustroju uczelni, ich finansowaniu oraz w uzyskiwaniu doktoratu przewiduje projekt nowej ustawy o uczelniach. Resort nauki chce też większej autonomii uczelni, zmiany zasad ewaluacji nauki i wydłużenia studiów niestacjonarnych. PAP dotarła do uzasadnienia projektu.

Projekt nowej ustawy reformującej uczelnie i naukę – tzw. Ustawy 2.0. – ma przedstawić wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Konsultacje społeczne w sprawie projektu potrwają około trzy miesiące. PAP dotarła do uzasadnienia projektu ustawy, w którym opisano najważniejsze propozycje rozwiązań.

Wśród ważnych kierunkowych zmian jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni (prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Uczelnie dzielić się będą na akademickie i zawodowe. Wedle proponowanych zapisów, organami szkoły wyższej – oprócz rektora i senatu (jak dotychczas) – będzie również rada uczelni. Władze centralne uczelni (m.in. rektor) zyskają kosztem władz wydziałów większą możliwość kształtowania polityki placówki. Część przepisów zniknie z ustawy, aby uczelnie mogły uregulować je w swoich statutach – zgodnie z własną polityką.

Podstawą przyjęć na studia ma być egzamin maturalny, ale uczelnia będzie mogła zarządzić egzamin wstępny (przy czym jego wynik będzie mógł stanowić maksymalnie połowę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym – co najmniej połowę wyniku rekrutacji będą stanowiły wyniki matury). Przy rekrutacji na studia uczelnia będzie musiała podać pełen katalog i wysokość opłat, jakie musi ponieść student. Uczelnia, która zmieni studentowi opłaty w czasie studiów, ma być karana.

Duże zmiany dotyczyć będą doktorantów. Na uczelniach mają postawać szkoły doktorskie, gdzie wszyscy doktoranci będą mieli zapewnione stypendia. Przed doktorantami będą jednak stawiane większe wymagania, jeśli chodzi o jakość ich badań i publikacji.

Doktoranci, którzy rozpoczną studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, będą je kontynuowali na dotychczasowych zasadach. Przewód doktorski na starych zasadach będzie można wszcząć do końca kwietnia 2019 r. – wtedy doktorat trzeba zrobić do końca 2020 r. (przewody doktorskie tych, którzy nie zdążą, będą umarzane). Aby uzyskać stopień doktora trzeba będzie m.in. mieć na koncie recenzowaną monografię naukową lub publikację w rozpoznawalnym czasopiśmie (z listy ministra). To wymagania trudniejsze do spełnienia niż te zapisane w obecnej ustawie.

Wydłużony ma być czas trwania studiów niestacjonarnych. Kolejna nowość to cykle kształcenia krótsze niż studia pierwszego stopnia – można byłoby uzyskać wykształcenie o oczko wyższe niż matura, a o oczko niższe niż licencjat. Większe możliwości rozwoju kariery otrzymają też pracujący na uczelniach dydaktycy.

Ministerstwo nauki nie wycofuje się z habilitacji, choć nie będzie ona konieczna, by pracować na stanowisku profesora uczelni. Pozostaje też profesura belwederska – tytuł profesora, podobnie jak teraz, będzie nadawany przez prezydenta RP. Wśród propozycji resortu nauki pojawia się jednak pomysł, by upewniano się, czy kandydat do uzyskania tytułu profesora nie pracował i nie pełnił służby w organach bezpieczeństwa państwa między lipcem 1944 r. a lipcem 1990 r. Podobnie, jeśli chodzi o członków Komisji Ewaluacji Nauki (oceniającej jakość kształcenia na uczelniach).

Profesurę z kolei – zgodnie z projektem – będzie mogła uzyskać osoba, która prowadziła badania naukowe lub prace rozwojowe i ma na koncie wybitne osiągnięcie naukowe. Kolejnym warunkiem jest kierowanie zespołami badawczymi w grantach i prowadzenie badań w zagranicznych instytucjach naukowych.

Resort nauki chce, by na stanowisku profesora uczelni mógł być zatrudniony nawet doktor (z osiągnięciami, np. naukowymi lub dydaktycznymi). Świetny wykładowca będzie mógł więc zostać profesorem uczelni, nawet jeśli nie będzie miał habilitacji. Z ustawy znikną też ograniczenia, jeśli chodzi o czas na zrobienie habilitacji (dotąd 8 lat).

Po reformach nie zmienią się zniżki studenckie na komunikację miejską ani system pomocy materialnej dla studentów. Projekt ustawy nie przewiduje też dodatkowych opłat za studia stacjonarne na uczelniach publicznych. Pojawić się mają natomiast sankcje dla uczelni, które łamią prawa studentów.

Resort nauki nie zamierza wprowadzić – rozważanego wcześniej – stanu spoczynku dla profesorów na emeryturze. Choć ze źródeł zbliżonych do ministerstwa nauki dochodzą informacje, że z taką inicjatywą ma wyjść prezydent RP. Nowe przepisy nie będą też wymuszały mobilności po zrobieniu doktoratu.

Na studia – kierunek lekarsko-dentystyczny –zachęcali licealistów członkowie łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Chociaż zachęcać szczególnie nie ma potrzeby, bo stomatologia to kierunek najchętniej wybierany spośród wszystkich kierunków medycznych. Podczas Drzwi Otwartych łódzkiego UMED-u studenci stomatologii opowiadali o studiach w Łodzi i pracy lekarza dentysty, która bynajmniej nie sprowadza się tylko do leczenia zębów…

Oprac. AF na podst. PAP Nauka w Polsce

Fot. DarkoStojanovic, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

UKSW - Dentonet.pl
Studia medyczne na UKSW w Warszawie Lekarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dzięki czemu na uczelni możliwe będzie uruchomienie kierunku lekarskiego.Uroczystość podpisania zmian w ustawie odbyła się 13 lipca. N...

studia stomatologia
NIE samorządu dla większej liczby studentów stomatologii Lekarz

Samorząd lekarski nie chce zwiększenia limitów przyjęć na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Stanowisko przeciwne tej inicjatywie podjęto wczoraj, po tym jak na początku miesiąca temat ten pojawił się w projekcie rozporządzenia ministra zdrow...

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Ministerstwo zwiększy limit przyjęć na studia stomatologiczne Lekarz

W przyszłym roku akademickim limit przyjęć na polskojęzyczne studia stacjonarne na kierunku lekarskim zwiększy się o 229 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym o 28 - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w czwartek przez ministerstwo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PTS rankingi - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne chce zawalczyć o rankingi Lekarz

Dlaczego w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów studiów stomatologicznych na świecie – QS World University Rankings – próżno szukać polskich uczelni? W przekonaniu prof. Tomasza Gedrange, członka prezydium zarządu głównego Polskiego Towarzystw...

Polska Platforma Medyczna - Dentonet.pl
Powstaje Polska Platforma Medyczna do popularyzacji rodzimej nauki Lekarz

Prezentacji dorobku polskiej nauki w dziedzinie medycyny oraz jej popularyzowaniu będzie służyć informatyczna Polska Platforma Medyczna, którą tworzy siedem uczelni medycznych i instytut medycyny pracy. Projekt jest w całości finansowany z unijnych f...

stomatologia w Bydgoszczy - Dentonet.pl
Nie będzie studiów stomatologicznych na UMK w Toruniu Lekarz

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zrezygnowały w planów uruchomienia studiów stomatologicznych. Zdecydowano o oddaniu miastu budynku przy ul. Dworcowej, gdzie mieli się kształcić przyszli stomatolodzy.O pomyśle uruchomienia studiów sto...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres