Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowa ustawa o Policji oznacza naruszenie tajemnicy zawodowej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowa ustawa o Policji oznacza naruszenie tajemnicy zawodowej

Nowa ustawa o Policji oznacza naruszenie tajemnicy zawodowej

– Senacki projekt nowelizacji ustawy o Policji zawiera regulacje osłabiające gwarancję tajemnicy zawodowej i stwarza pole do jeszcze większych niż do tej pory nadużyć w ramach prowadzenia działalności operacyjnej przez funkcjonariuszy policji i służb specjalnych – to wspólne stanowisko szczecińskich samorządów zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy.

– Tajemnica zawodowa jest podstawą wykonywania zawodów zaufania publicznego – podkreślają w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu Prezes ORL w Szczecinie, Magda Wiśniewska, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, Włodzimierz Łyczywek, Dziekan Okręgowej izby Radców Prawnych, Alicja Kujawa oraz Prezes Rady Izby Notarialnej, Roman Czernikiewicz. – Dlatego nie do zaakceptowania są rozwiązania, na podstawie których osoby związane tajemnicą zawodową mogą być poddawane takim metodom inwigilacji, jak podsłuch czy zbieranie informacji o lokalizacji telefonów komórkowych.

– Ponadto nowelizacja ustawy o Policji nie gwarantuje, że uzyskane w trakcie działań operacyjnych materiały poufne zostaną prawidłowo ocenione przez zajmującego się sprawą funkcjonariusza – czytamy w oświadczeniu. – Rozwiązanie, w którym pracownik policji lub służb specjalnych miałby samodzielnie decydować o tym, czy zebrany materiał jest lub nie jest objęty tajemnicą zawodową, należy uznać za absolutnie niedopuszczalne, podobnie jak fakt, że zainteresowani, których problem będzie dotyczył, a więc lekarze, adwokaci, radcy prawni oraz notariusze, nie zostaną nawet poinformowani, że zostali poddani formom inwigilacji.

W zgodnej opinii przedstawicieli 4 samorządów zawodowych zmiany zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o Policji nie dadzą się pogodzić z zasadami demokratycznego państwa, ponieważ czynią tajemnicę zawodową fikcją.

Ponadto tak duża ingerencja organów ścigania w życie prywatne obywateli każdorazowo musi być poddana ocenie adekwatności, niezbędności i celowości. Tymczasem przepisy projektu ustawy nie precyzują w dostateczny sposób środków kontroli operacyjnej, nie ustanawiają żadnych przesłanek, ktore uzasadniałyby pobieranie danych retencyjnych, a przede wszystkim – całkowicie pomijają kwestię informowania osób, których dane zostały pobrane.

W związku z tym, że projektowane przepisy stwarzają ogromne pole do nadużyć, samorządy zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy zgodnie wnioskują o ich usunięcie i pozostawienie dotychczasowych rozwiązań prawnych – czytamy w zakończeniu oświadczenia.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tajemnica lekarska - Dentonet.pl
Jak przestrzegać w gabinecie prawa pacjenta do tajemnicy? Lekarz

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, każdy pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego. Dotyczy to wszystkich osób wykonujących zawód medyczny i udzielających świad...

dentysta - Dentonet.pl
UK: wyższe zagrożenie COVID-19 - co oznacza dla lekarzy dentystów? Lekarz

Główny dyrektor ds. stomatologii Anglii (funkcja przy rządzie Wielkiej Brytanii), dr Sara Hurley, przedstawiła dentystom swoje stanowisko po tym, jak rząd premiera Borisa Johnsona podniósł stopień zagrożenia pandemią COVID-19 na terenie Zjednoczonego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lista czynnych gabinetów Śląsk - Dentonet.pl
Przykład z Walii - co dla gabinetów oznacza lokalna blokada? Lekarz

Poszczególne hrabstwa na terenie Walii są zagrożone nakładaniem lokalnie blokady w związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19. Z tego powodu główna lekarz stomatolog kraju wypowiedziała się na temat konsekwencji takiego stanu rzeczy dla tamtejszych...

zmiany w kodeksie karnym - Dentonet.pl
Zmiany w kodeksie karnym wchodzą w życie. Co to oznacza dla lekarzy? Lekarz

W życie wchodzi nowelizacja art. 37a kodeksu karnego, która wprowadza duże zmiany w karaniu lekarzy i lekarzy dentystów za tzw. błędy medyczne. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzona w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 budzi olbrzymie kontrower...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres