Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowa specjalizacja dla lekarzy dentystów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowa specjalizacja dla lekarzy dentystów?

Nowa specjalizacja dla lekarzy dentystów?

Poszerzenie katalogu specjalizacji dostępnych dla lekarzy dentystów, wprowadzenie dodatkowych terminów PES, stworzenie ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych, likwidacja barier administracyjnych w realizacji szkolenia specjalizacyjnego – to tylko niektóre postulaty NRL, przekazane nowemu ministrowi zdrowia podczas spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Sytuacja powoli staje się dramatyczna – w Polsce brakuje lekarzy specjalistów, a ci, którzy są, w większości zbliżają się do wieku emerytalnego. Uzyskanie specjalizacji utrudniają liczne bariery, zarówno biurokratyczne, jak i finansowe. Aby dzisiaj uzyskać tytuł specjalisty, lekarz musi się wykazać dużym samozaparciem i determinacją, często godząc się na narzucone przez ustawodawcę warunki, które niewiele mają wspólnego ze zdrowym rozsądkiem (vide: zakaz zdobywania dwóch specjalizacji jednocześnie). Biorąc pod uwagę te niekorzystne zjawiska NRL stoi na stanowisku, że konieczne są jak najszybsze zmiany systemowe, ułatwiające lekarzom i lekarzom dentystom zdobywanie wiedzy specjalistycznej.

Dodatkowe terminy Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego

W obecnym systemie do egzaminu można podchodzić dwa razy w roku, w sesji wiosennej bądź jesiennej, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego, a tym samym umowy o pracę z podmiotem szkolącym, a datą samego egzaminu. Dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów jest to czas, kiedy pozostają bez zatrudnienia. Dlatego Naczelna Rada Lekarska apeluje o rozważenie wprowadzenia możliwości przystępowania przez lekarzy i lekarzy dentystów do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego zaraz po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

Dwie specjalizacje jednocześnie

Zdaniem NRL wskazane jest umożliwienie lekarzom rozpoczęcie specjalizacji po ukończeniu specjalizacji w innej dziedzinie medycyny, a nawet w jej trakcie. Kolejna specjalizacja byłaby finansowana ze środków publicznych.

Nowa specjalizacja dla lekarzy dentystów

Naczelna Rada Lekarska, mając na uwadze niedostateczną liczbę specjalistów z mikrobiologii oraz niewielkie zainteresowanie lekarzy odbywaniem specjalizacji w tej dziedzinie, opowiada się za umożliwieniem lekarzom dentystom odbywania tej specjalizacji. Rada wskazuje, że uzyskanie specjalizacji w mikrobiologii może być szansą dla lekarzy dentystów na pozostanie w zawodzie lub wydłużenie czasu pracy, jeśli np. nie mogli prowadzić czynnej praktyki z powodu wieku lub choroby.

Finansowanie specjalizacji

Naczelna Rada Lekarska zwraca się o ustanowienie preferencyjnych warunków finansowania ze środków publicznych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmioty akredytowane do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych. Uważa również, że konieczne jest wprowadzenie wynagrodzeń dla kierowników specjalizacji oraz zapewnienie finansowania obowiązkowych szkoleń i dyżurów rezydentów z budżetu państwa.

System przyznawania miejsc specjalizacyjnych

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej należy wprowadzić ogólnopolski system przyznawania miejsc specjalizacyjnych. System taki dawałby szanse na lepszy, oparty o bardziej sprawiedliwe kryteria, nabór na specjalizację. Wobec braku możliwości ubiegania się o miejsce szkoleniowe w więcej niż jednej dziedzinie medycyny zintegrowany system naboru ułatwi ubiegającym się o miejsce szkoleniowe właściwy wybór dziedziny.

Uproszczenie przepisów

Rada postuluje również analizę przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji i wyeliminowanie wymogów, które nie są konieczne do realizacji programu specjalizacji, a utrudniają ubieganie się o status jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Wprowadzenie zbyt surowych wymogów dla jednostek uprawnionych sprawia, że ograniczona jest dostępność miejsc szkoleniowych.

Zjawisko to obserwowane jest w największym nasileniu w stomatologii. Obecna struktura demograficzna specjalistów z dziedzin lekarsko-dentystycznych i niewielka liczba wykazywanych miejsc szkoleniowych, spowodują w konsekwencji to, że w perspektywie najbliższych lat niemożliwe będzie zapewnienie właściwej ilości specjalistycznych świadczeń stomatologicznych.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin - PES - Dentonet.pl
CEM o zdawalności egzaminu PES wśród dentystów Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało statystyki zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili się do egzaminów w latach 2009-2018.W analizowanym okresie do egzaminu PES z chirurgii stomatolog...

specjalizacje
Zmiany w ustawie o uzyskiwaniu tytułu specjalisty Lekarz

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, przedłożony przez ministra zdrowia. Ustawa ta ma na celu rozwiązanie problemu braku możliwości rozpoczyna...

specjalizacje
Od 1 stycznia 2019 r. dodatkowe dni na samokształcenie dentystów Lekarz

1 stycznia br. w życie wszedł zapis rozporządzenia ministra zdrowia o kształceniu specjalizacyjnym lekarzy i lekarzy dentystów, zgodnie z którym otrzymają oni dodatkowe dni na samokształcenie.Przypomnijmy – 13 listopada 2018 r. minister zdrowia zatwi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty - Dentonet.pl
Będą zmiany w ustawie o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Jak informuje „Gazeta Lekarska”, swoje prace zakończył zespół powołany przez ministra zdrowia na mocy porozumienia między resortem a lekarzami rezydentami. Przygotował on sporo propozycji zmian dotyczących pracy lekarzy i lekarzy dentystów.Według inf...

specjalizacje
Aktualizacja specjalizacji dla lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Minister zdrowia zatwierdził zmiany w 315 programach specjalizacji w dziedzinach lekarskich i w 43 programach specjalizacji w dziedzinach lekarsko-dentystycznych. Zaktualizowane programy specjalizacji w poszczególnych dziedzinach medycyny zostaną opu...

Krajowy Zjazd Lekarzy - Dentonet.pl
Krajowy Zjazd Lekarzy o warunkach pracy lekarzy dentystów Lekarz

Obradujący w dniach 25-26 maja Krajowy Zjazd Lekarzy przyjął szereg stanowisk i apeli w sprawie warunków pracy lekarzy oraz lekarzy dentystów.W jednym ze stanowisk Krajowy Zjazd Lekarzy ponownie poruszył temat wynagrodzeń lekarzy oraz lekarzy dentyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres