Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nowa Prezes NFZ: wkrótce przedstawię lekarzom nowe umowy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowa Prezes NFZ: wkrótce przedstawię lekarzom nowe umowy

Nowa Prezes NFZ: wkrótce przedstawię lekarzom nowe umowy

Podczas briefingu w Ministerstwie Zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił nową prezes NFZ jako osobę kompetentną, która jako prawnik od wielu lat zajmuje się ochroną zdrowia.

Zmianę na stanowisku prezesa określił jako korzystną dla przeprowadzenia koniecznych zmian systemowych w NFZ oraz „niezbędnych i koniecznych reform”.

Agnieszka Pachciarz przedstawiała priorytety, którymi chce się kierować w zarządzaniu Funduszem.

„Pierwsza zasada to dobra współpraca z MZ. Wielu problemów w przeszłości udałoby się uniknąć, gdyby dyskusje odbywały się nie za pośrednictwem stron internetowych i mediów” – dodała.

Powiedziała też, że od roku 2005 do dzisiaj wpływy do NFZ wzrosły z 35 mld do 60 mld zł, ale „dla pacjenta jest to za mało odczuwalne. Moje zadanie to zracjonalizować system”.

Odpowiadając na pytanie o zbliżający się termin protestu lekarzy prezes Pachciarz powiedziała: „przygotowujemy dla lekarzy nową propozycję umowy, która będzie modyfikowała poprzednią w takim zakresie, żeby zasady odpowiedzialności lekarza były wyrażone czytelnie, jasno i klarowne”.

Pachciarz zapowiedziała przedstawienie lekarzom nowego kształtu umowy „w najbliższych dniach”, ponieważ „znając problem, przygotowujemy się do tego od dawna”. Stwierdziła, że propozycja powinna być satysfakcjonująca dla wszystkich stron.

„Mamy świadomość potrzeby korekt, ale zasady odpowiedzialności muszą pozostać, ponieważ decyzja lekarza skutkuje wydatkiem środków publicznych” – dodał Arłukowicz.

Minister mówił też o potrzebnej zmianie sposobu wyceny świadczeń tak, żeby Fundusz nie musiał ich jednocześnie ustalać i kontrolować.

„Chcemy zbudować system obiektywnej wyceny. Dotychczas płacono za sam fakt leczenia, będziemy oceniać jakość usług. Kontraktowanie będzie polegało na promowaniu takich placówek, które oferują kompleksowość i jakość świadczeń. Chcemy też uprościć drogę pacjenta poprzez gąszcz procedur” – powiedział Arłukowicz i dodał, że od teraz „nadzór resortu nad Funduszem będzie efektywny”.

Podczas konferencji prezes Pachciarz odniosła się również do dzisiejszych doniesień "Rzeczpospolitej", według których w budżecie Funduszu jest "dziura" na 800 mln zł.

Przyznała, że wpływ ze składki jest istotnie niższy, niż zakładany, ale "nie stwarza to niebezpieczeństwa dla funkcjonowania NFZ, jest fundusz zapasowy".

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pensje lekarzy - Dentonet.pl
Zaniechano zmniejszania pensji lekarzom za zlecanie badań Lekarz

Pierwsza placówka medyczna wykonała decyzję Rzecznika Praw Pacjenta i zaniechała w całości stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów w zakresie obciążania lekarzy kosztami zleconych przez nich badań. Według Rzecznika Praw Pacjenta, z...

współczynnik korygujący - Dentonet.pl
Dentyści będą masowo wypowiadać umowy z NFZ-em? Lekarz

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło uważa, że ze strony lekarzy dentystów niepokojąco rośnie liczba zapowiedzi wypowiedzenia umowy z NFZ-em z powodu braku należytej wyceny świadczeń. – Żaden z lekarzy dentystów nie chce rezygnować z leczenia pacjentów w ram...

maseczka - Dentonet.pl
Koniec obowiązku noszenia maseczek? Decyzja już wkrótce Asysta

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni może zostać podjęta decyzja o częściowym zniesieniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wszystko zależy m.in. od liczby nowych zachorowań na COVID-19. Resort zdr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Platforma stomatologiczna DENTFLIX rusza już wkrótce! Lekarz

Odwołanie marcowego terminu Krakdentu z powodu wirusa SARS-CoV-2 pokrzyżowało plany setkom firm i zawiodło nadzieje tysięcy osób związanych zawodowo ze stomatologią. Również dla nas było to wielkim zmartwieniem, ponieważ właśnie w Krakowie miała odby...

koronawirus - Dentonet.pl
Prezes NRL: odwołać imprezy masowe! Lekarz

Prezes NRL Andrzej Matyja – w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa – zaapelował w specjalnym komunikacie o zachowanie spokoju, przestrzeganie zasad higieny oraz zakaz organizacji imprez masowych. – Wszyscy powinniśmy dążyć do mini...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres