Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nocne badanie snu – innowacja w diagnostyce bezdechu sennego

Publikacja:
Nocne badanie snu – innowacja w diagnostyce bezdechu sennego

Nocne badanie snu – innowacja w diagnostyce bezdechu sennego

Z bezdechem sennym zmaga się nawet 3,4 mln Polaków. Tę niebezpieczną i zbyt często bagatelizowaną chorobę można jednak diagnozować i leczyć! Sprawdź, na czym polega innowacyjne badanie snu przy pomocy prostego w użyciu domowego aparatu.

Czym jest bezdech senny?

Zanim konieczne stanie się leczenie bezdechu sennego, pierwszym objawem nieprawidłowości jest chrapanie. Uciążliwe dla osób dzielących z chrapiącym sypialnię, stanowi pierwszy sygnał o zaburzeniach przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu.

Chrapanie to nic innego, jak dźwięk wprawionych w ruch przez wdychane i wydychane powietrze, zwiotczałych tkanek. Zawężenie cieśni gardła powoduje, że opadająca mięśniówka dotyka tylnej części gardzieli. O ile jednak samo chrapanie, choć męczące, może powodować jedynie umiarkowane dolegliwości, o tyle bezdech senny jest już stanem niebezpiecznym dla zdrowia. Wykonywane w klinice badanie snu pozwala zdiagnozować właśnie ten groźny stan.

Bezdech senny występuje, gdy światło dróg oddechowych zostaje całkowicie zamknięte. Następuje wtedy przerwa w dostawie tlenu do płuc, przy zachowaniu ruchów klatki piersiowej. Po kilkunastu sekundach organizm gwałtownie nabiera powietrza – towarzyszy temu mikrowybudzenie, którego pacjent zwykle nie pamięta. Zdarza się jednak, iż w zaawansowanym stadium bezdechu zakończeniu epizodu przerwy w oddychaniu towarzyszy wybudzenie z poczuciem lęku i dezorientacji.

Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Choć przerwa w oddychaniu wygląda groźnie i budzi silny niepokój bliskich osoby cierpiącej na bezdech, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Pozbawiony dopływu tlenu mózg uruchamia mechanizmy, które wybudzają organizm, a co za tym idzie przywracają proces oddechu. Jednak na dłuższą metę brak leczenia bezdechu sennego rujnuje organizm.

Pozbawiony stałego, naturalnego dopływu tlenu do krwi, tkanek i mózgu organizm jest osłabiony i nie pracuje prawidłowo. Pojawia się przemęczenie, senność w ciągu dnia, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia emocjonalne i agresja. Osoby zmagające się z bezdechem mają tendencję do zasypiania w ciągu dnia. Okazuje się to niezwykle niebezpieczne w przypadku kierowców, którzy nie są w stanie zapanować nad sennością podczas prowadzenia pojazdów.

Leczenie bezdechu sennego wymaga wcześniejszej diagnostyki. Do występowania tego schorzenia przyczynia się m.in. otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też wady anatomiczne dróg oddechowych. Zanim lekarz zdiagnozuje przyczynę chrapania i bezdechów, zleca wykonanie badania snu.

Jak sprawdzić, czy ma się bezdech senny?

Pierwszą osobą, która najczęściej stwierdza występowanie bezdechu sennego, jest małżonek lub ktoś inny, kto obserwuje chrapiącego podczas snu. Przerwy w oddychaniu i gwałtowne wdechy są łatwo zauważalne i stanowią ważny sygnał o konieczności udania się do lekarza.

W celu potwierdzenia choroby wykonuje się badanie snu. Tradycyjną formą takiej diagnostyki jest badanie polisomnograficzne. Pacjent pozostaje na noc w szpitalu lub w klinice, gdzie zostaje podłączony do szeregu czujników rejestrujących sygnały biologiczne i podstawowe parametry. Na podstawie uzyskanego wyniku lekarz ocenia, czy mamy do czynienia z bezdechem i na ile zaawansowany jest to problem.

Badanie polisomnograficzne, choć dokładne, wiąże się jednak ze sporym stresem dla pacjenta. Już sama konieczność pozostania w szpitalu na noc wywołuje dyskomfort. Zdarza się, iż w takich okolicznościach badana osoba… po prostu nie może zasnąć. Dlatego klinika MilleMedica oferuje swoim pacjentom równie dokładne, lecz znacznie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Nocne badanie snu przy pomocy aparatu Watch

Jedną z usług medycznych świadczonych przez klinikę MilleMedica jest nocne badanie snu za pomocą innowacyjnego aparatu Watch-PAT200. To jednocześnie proste i bardzo dokładne urządzenie, które służy do samodzielnej diagnostyki w zaciszu domowym. Zakładany na rękę w podobny sposób jak zegarek, aparat Watch-PAT200 za pomocą systemu czujników bada parametry biologiczne. Sieć czujników optycznych wykrywa zmiany m.in. w układzie współczulnym i układzie krążenia.

Największą zaletą badania snu za pomocą aparatu Watch-PAT200 jest wygoda. Cała procedura trwa około 24 godzin, które pacjent spędza w komfortowych warunkach w zaciszu własnego domu. Nie jest unieruchomiony siecią sensorów – urządzenie ma wyłącznie na nadgarstku i palcach. Nie musi też niczego zapisywać – aparat rejestruje dane na karcie pamięci. Następnie za pomocą dedykowanego programu komputerowego lekarz dokonuje analizy stworzonych przez system raportów i ustala najlepszą drogę leczenia bezdechu sennego bądź dalszej diagnostyki.

Dokładność nocnego badania snu za pomocą aparatu Watch-PAT200 jest porównywalna z badaniem polisomnograficznym. Cała procedura jest jednak znacznie prostsza i wygodniejsza.

Ile kosztuje badanie na bezdech senny?

Jedynym rozwiązaniem diagnostycznym podlegającym refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia jest badanie polisomnograficzne. Niestety, często czas oczekiwania na termin jest bardzo długi. Wielu pacjentów z niechęcią też myśli o pobycie w szpitalu – choćby na jedną noc.

Nocne badanie snu za pomocą aparatu Watch-PAT200 nie jest refundowane przez NFZ, ale jego cena w prywatnych placówkach medycznych nie należy do wygórowanych. Wspomniana wcześniej klinika MilleMedica w Warszawie oferuje wypożyczenie urządzenia w cenie 450 zł. Po przeszkoleniu przez lekarza, pacjent samodzielnie podłącza aparat i wykonuje badanie.

Leczenie bezdechu sennego – na czym polega

Podstawą leczenia bezdechu sennego jest wyeliminowanie przyczyny nieprawidłowości. Może to wymagać np. rzucenia palenia, redukcji masy ciała czy operacyjnego usunięcia wad anatomicznych dróg oddechowych. W leczeniu wykorzystuje się także aparaty CPAP – urządzenia, które w trakcie snu wtłaczają poprzez specjalną maskę powietrze w drogi oddechowe. Trwałym i skutecznym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia chrapania i bezdechów jest plastyka gardła.

Materiał przygotowany we współpracy ze specjalistami kliniki laryngologicznej MilleMedica


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zeby Gliwice
Badanie zębów sprzed 500 lat. "Praktycznie bez próchnicy" Lekarz

Sześć czaszek ze średniowiecznego cmentarza odkrytego przed kilkoma laty w Gliwicach zostanie przebadanych przez współczesnych dentystów w Katowicach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii 3D. - Już dzisiaj możemy powiedzieć, że próchnic...

test na koronawirusa - Dentonet.pl
WUM: badanie studentów w kierunku SARS-CoV-2 Lekarz

Warszawski Uniwersytet Medyczny w poniedziałek 15 listopada rozpoczyna pierwsze w Polsce badanie studentów kierunków medycznych w zakresie SARS-CoV-2. Ma to na celu m.in. pomoc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Kierujący projektem prof. ...

endodoncja - Dentonet.pl
Endodontyczna innowacja z dotacją od "Hub of talents 2" Lekarz

Spółka Macsim, mająca swoją siedzibę w Parku Przemysłowym Łomża, otrzymała 900 tys. zł dotacji z programu "Hub of talents 2" za innowacyjne rozwiązanie "i-endo – dedykowane endodoncji łączące urządzenie stomatologiczne i dedykowana aplikacja mobilna"...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak tarczycy
Rak tarczycy – ważna rola dentystów w diagnostyce Lekarz

Zgrubienia w przedniej części szyi, powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem – mogą być objawami raka tarczycy i wymagają diagnostyki – przypominają twórcy kampanii „Motyle pod ochroną” z okazji Świato...

Wojciech Bednarz
Rola higienistek w diagnostyce chorób przyzębia Asysta

O głównych zadaniach higienistki stomatologicznej w diagnostyce i leczeniu chorób przyzębia mówi dr hab. n. med. Wojciech Bednarz, specjalista periodontologii, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Periodontologiczne...

sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja zastąpi dentystę w diagnostyce? Lekarz

Mająca siedzibę w Hollywood firma Pearl opracowała oparty na sztucznej inteligencji system, który może diagnozować zmiany i choroby jamy ustnej... precyzyjniej niż lekarz dentysta. Oprogramowanie opracowane przez firmę Pearl jest rozwiązaniem dostęp...

Ukraina
Badanie: jak się ma medyk i pacjent z Ukrainy w Polsce? Lekarz

Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej zbadała, jak przebywający w Polsce Ukraińcy korzystają z polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz jak swoją sytuację widzą medycy z krajów Europy Wschodniej, którzy pracują lub starają się o pracę w polskic...

dzieci2
Obowiązkowe badanie stomatologiczne w bilansie zdrowia? Lekarz

Tematem posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, które odbyło się 1 grudnia, była opieka stomatologiczna, głównie dla dzieci i młodzieży. W trakcie posiedzenia przytoczono dane, z których wynika, że od 2017 r. ubyło 25% gabinetów stomatologicznych współ...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviors": nocne przekąski bardzo niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania opublikowało pismo "Eating Behaviors". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej ...

Maciej Mikolajczyk
Co trzeba wiedzieć o diagnostyce próchnicy u dzieci i dorosłych? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 9 stycznia można uzyskać dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych – przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyjątkowej ...