Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Brak komentarzy | Publikacja:
Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Jak przekonać dzieci (i dorosłych), że warto dbać o zęby? Moralizować? Pouczać? Straszyć? Ostrzegać? A może wystarczy zadać proste pytania, na które trudno znaleźć proste odpowiedzi?
Z takich właśnie pytań – zadawanych przez rezolutną czterolatkę – składa się książeczką „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. Anna Manna Poznańska, absolwentka katowickiej ASP, opisała w niej przygody małej Lukrecji, która z iście detektywistycznym zacięciem próbuje rozwikłać tytułową zagadkę.

Autorka nie tylko książkę napisała, lecz również zaprojektowała i ozdobiła zabawnymi ilustracjami. A kiedy książeczka była gotowa do druku, o pomoc jej w wydaniu poprosiła… dentystów.

Red.: Pani Anno, zorganizowała Pani na portalu Polak Potrafi perfekcyjnie przemyślaną akcję marketingową. Czy spodziewała się Pani, że będzie miała taki odzew?
Anna Manna Poznańska: Nad akcją marketingową na Polak Potrafi myślałam przez pół roku i włożyłam w nią całe serce. Wcześniej odmówiło mi lubiane przeze mnie wydawnictwo i to właśnie dało mi rozpęd i motywację. Posłuchałam siebie i pytałam bliskich, co myślą o moich pomysłach. Na Polak Potrafi napisałam to, co uważałam za ważne o książce i zwróciłam się z apelem do obcych ludzi o pomoc w jej sfinansowaniu.

Czy spodziewałam się, że akcja będę miała taki odzew? Zepsute zęby w Polsce miało – lub ma – wiele osób, dlatego spodziewałam się, że zainteresowanie książką będzie duże. Chciałam sprawdzić, czy mam rację i czy książka na ten temat jest potrzebna. Dobrze wykorzystałam też portal społecznościowy Facebook. Codziennie wymyślałam coś nowego, aby czytający i oglądający fajnie się bawili, mimo iż poruszałam tak smutny i niewygodny temat, jakim są zepsute zęby.
 

Red.: Rzeczywiście, Pani Facebook tętni życiem…
A.M.P.: Bardzo szybko podczas akcji na Polak Potrafi zebrało się na stronie książki 1000 fanów, dziś jest ich znacznie więcej. Dzięki temu oswoiłam z tematem wielu ludzi. A wcześniej, kiedy jeszcze rysowałam i pisałam książkę, to obserwowałam książkowy rynek i cieszyłam się, że nie pojawiała się publikacja podobna do „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” – to jest bardzo ważne dla mnie i dla książki.
 

Red.: Jak zareagowali na Pani apel dentyści? Czy wsparli Pani pomysł? Czy są gabinety, które chciałaby Pani w szczególny sposób wyróżnić za pomoc? Kim są Odważni Lekarze z poczuciem humoru?
A.M.P.: Dostałam dużo sympatycznych maili od dentystów, w których chwalili mój pomysł i trzymali za mnie kciuki. Myślę, że 40% wspierających to ludzie związani ze stomatologią, mimo że nie jest to książka o dentystach ani o wizycie u dentysty.

Odważni Lekarze to lekarze z internetu: Piotr Puchała, Agnieszka Igielska, Tomasz Lizurek, Bibiana Sobczyk, Karol Babiński, Karolina Różycka–Popadiak, Marek Kowalczewski, Lucyna Adamiec. Stomatolodzy ci wsparli mój projekt w zbiórce crowdfundingowej największą kwotą i pomogli mi napisać poradnik do książki, który potrzebował konsultacji merytorycznej fachowców. Poradnik, tak jak cały tekst w książce, napisałam odręcznie, literka po literce, a nie za pomocą klawiatury i gotowej komputerowej czcionki, gdzie komputer podkreśli błędy chociażby literowe. Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer zrobiła korektę mojego tekstu. Z Zuzą jestem na co dzień związana zawodowo, ona jest korektorem i redaktorem mojej książki. Ona też napisała pierwszą recenzje, którą potem wiele razy widziałam w internecie, publikowaną przez nieznanych nam ludzi.
Ze wszystkimi Odważnymi Lekarzami bardzo dobrze mi się współpracowało. Sympatycznie wspominam zwłaszcza Piotra Puchałę, to bardzo wesoły i pogodny człowiek, który szczerze polubił i zrozumiał mój książkowy język i ilustrację, zanim wystartowałam z projektem na portalu Polak Potrafi. Kibicował, kiedy rysowałam i wymyślałam przygody Lukrecji i kibicuje mi do dziś.
 

Red.: Książka jest już na świecie – gdzie będziemy mogli ją kupić?
A.M.P.:  Książkę będzie można kupić w wielu miejscach, ponieważ zaopiekował się nią Platon – jeden z największych dystrybutorów w Polsce. Jednak ja zapraszam do mojego sklepu na www.kaszamanna.net. 🙂
Tak, jak planowałam, założyłam własne wydawnictwo KASZAMANNA i swoim klientom w prezencie daję bawełnianą torbę z Uśmiechem Taty Krzysia oraz wysyłam na E-mail moje kolorowanki z zepsutymi zębami 🙂
Pieniądze ze sprzedaży książki „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” przeznaczę na realizację kolejnej produkcji, nad którą już pracuję. Mam w planie wydać ją w grudniu i uważam, że będzie to kolejny potrzebny temat dla dzieci i rodziców.
 

Red.: Wiem, że chciała Pani, aby historia dociekliwej Lukrecji znalazła się w poczekalniach dentystycznych i przedszkolach – czy planuje Pani jakąś szerszą akcję informacyjną?
A.M.P.:  Książka o dziwnych zębach zaczyna się pojawiać w poczekalniach dentystycznych, o co dbają sami lekarze, co bardzo mnie cieszy.
Jesienią jest zaplanowana wycieczka z Lukrecją do szpitala i do przedszkoli. Natomiast w grudniu pod choinkę 100 książek powędruje do organizacji Zaczytani.pl, która tworzy biblioteki dla dzieci i młodzieży znajdującej się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach.
 

Red.: Czy będą kolejne przygody Lukrecji?
A.M.P: Tak. Mam kilka „niewygodnych” tematów do opracowania z udziałem Lukrecji 🙂 A książkę "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby" chcę przetłumaczyć i zredagować także w języku angielskim, ponieważ w tym języku mogę dotrzeć do czytelników w krajach, które mają podobny problem z próchnicą jak w Polsce.
 

Red.: W takim razie trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich planów i czekamy na kolejne książki. Odważnym Dentystom gratulujemy poczucia humoru, a Pani – serdecznie dziękujemy za wywiad.
Anna Manna Poznańska: Bardzo dziękuję za patronat nad moim projektem i za sympatyczną rozmowę 🙂

B.Sz.

Portal Dentonet.pl objął książkę Anny Manny Poznańskiej patronatem medialnym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

antybiotyki - Dentonet.pl
Antybiotyki w stomatologii - powstała "biała księga" FDI Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI opracowała tzw. białą księgę dotyczącą racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii. Dokument pod tytułem "The essential role of the dental team in reducing antibiotic resistance" dostępny jest do pobrania na stro...

Marzec Miesią…cem Zdrowia Jamy Ustnej
Marzec – miesiąc zdrowia jamy ustnej dzięki uchwale PTS-u Lekarz

Dzięki naturalnemu przedłużeniu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), marzec – z perspektywy promocji profilaktyki i higieny – stał się najważniejszym miesiącem w roku. Marzec został ogłoszony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej dzięki specjalne...

ROZWIŃ WIĘCEJ
cynodont - Dentonet.pl
"Historical Biology": cynodont opisany dzięki pozostałościom zębów Lekarz

Jak informuje PAP, dzięki analizie 22 maleńkich zębów oraz fragmentu kości ramiennej, wydobytych w cegielni nieopodal Częstochowy, polscy naukowcy opisali cynodonta – nieznanego dotychczas przodka ssaków sprzed 230 mln lat.Odnalezione pod Częstochową...

misja - Dentonet.pl
Mieszkańcy Mjanmy z opieką stomatologiczną dzięki PMM Lekarz

W grudniu 2020 r zakończył się prowadzony przez Polską Misję Medyczną projekt pomocowy w Mjanmie – jednym z najbiedniejszych państw Azji. Dzięki pomocy PMM udało się zapewnić mieszkańcom Mjanmy opiekę stomatologiczną. Republika Związku Mjanmy jest j...

akromegalia
Akromegalia – rzadka choroba, którą może zdiagnozować stomatolog Lekarz

Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy – bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno, nawet po 20 latach – mówił prof. ...

Michal Kaczmarek
"To dzięki asystentkom dziecko może przełamać lęk przed dentystą" Asysta

– Jest mi bardzo miło, że podczas najbliższego Asysdentu będę Wam mógł przedstawić temat współpracy lekarza, higienistki oraz rodzica podczas wizyty małego pacjenta w gabinecie – mówi Michał Kaczmarek, znany również jako bloger Tata Stomatolog, wykła...

bofu shaw TtKpBUzta M unsplash
Co z pomocą dla dentystów współpracujących z NFZ-em? Lekarz

Posłanka Barbara Dolniak wystosowała kolejną interpelację w sprawie sytuacji branży stomatologicznej w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem posłanka pyta o sytuację gabinetów stomatologicznych posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia....

egzamin - PES - Dentonet.pl
CEM o zdawalności egzaminu PES wśród dentystów Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało statystyki zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili się do egzaminów w latach 2009-2018.W analizowanym okresie do egzaminu PES z chirurgii stomatolog...

COVID-19 - Dentonet.pl
MZ: 21,8 tys. lekarzy dentystów już zaszczepionych Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, od 27 grudnia do 26 stycznia w ramach szczepień tzw. grupy 0 szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało w naszym kraju ponad 21,8 tys. lekarzy dentystów. Według danych NIL, w Polsce czynne prawo wykonywania zawodu ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji