Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Publikacja:
Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Jak przekonać dzieci (i dorosłych), że warto dbać o zęby? Moralizować? Pouczać? Straszyć? Ostrzegać? A może wystarczy zadać proste pytania, na które trudno znaleźć proste odpowiedzi?
Z takich właśnie pytań – zadawanych przez rezolutną czterolatkę – składa się książeczką „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. Anna Manna Poznańska, absolwentka katowickiej ASP, opisała w niej przygody małej Lukrecji, która z iście detektywistycznym zacięciem próbuje rozwikłać tytułową zagadkę.

Autorka nie tylko książkę napisała, lecz również zaprojektowała i ozdobiła zabawnymi ilustracjami. A kiedy książeczka była gotowa do druku, o pomoc jej w wydaniu poprosiła… dentystów.

Red.: Pani Anno, zorganizowała Pani na portalu Polak Potrafi perfekcyjnie przemyślaną akcję marketingową. Czy spodziewała się Pani, że będzie miała taki odzew?
Anna Manna Poznańska: Nad akcją marketingową na Polak Potrafi myślałam przez pół roku i włożyłam w nią całe serce. Wcześniej odmówiło mi lubiane przeze mnie wydawnictwo i to właśnie dało mi rozpęd i motywację. Posłuchałam siebie i pytałam bliskich, co myślą o moich pomysłach. Na Polak Potrafi napisałam to, co uważałam za ważne o książce i zwróciłam się z apelem do obcych ludzi o pomoc w jej sfinansowaniu.

Czy spodziewałam się, że akcja będę miała taki odzew? Zepsute zęby w Polsce miało – lub ma – wiele osób, dlatego spodziewałam się, że zainteresowanie książką będzie duże. Chciałam sprawdzić, czy mam rację i czy książka na ten temat jest potrzebna. Dobrze wykorzystałam też portal społecznościowy Facebook. Codziennie wymyślałam coś nowego, aby czytający i oglądający fajnie się bawili, mimo iż poruszałam tak smutny i niewygodny temat, jakim są zepsute zęby.
 

Red.: Rzeczywiście, Pani Facebook tętni życiem…
A.M.P.: Bardzo szybko podczas akcji na Polak Potrafi zebrało się na stronie książki 1000 fanów, dziś jest ich znacznie więcej. Dzięki temu oswoiłam z tematem wielu ludzi. A wcześniej, kiedy jeszcze rysowałam i pisałam książkę, to obserwowałam książkowy rynek i cieszyłam się, że nie pojawiała się publikacja podobna do „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” – to jest bardzo ważne dla mnie i dla książki.
 

Red.: Jak zareagowali na Pani apel dentyści? Czy wsparli Pani pomysł? Czy są gabinety, które chciałaby Pani w szczególny sposób wyróżnić za pomoc? Kim są Odważni Lekarze z poczuciem humoru?
A.M.P.: Dostałam dużo sympatycznych maili od dentystów, w których chwalili mój pomysł i trzymali za mnie kciuki. Myślę, że 40% wspierających to ludzie związani ze stomatologią, mimo że nie jest to książka o dentystach ani o wizycie u dentysty.

Odważni Lekarze to lekarze z internetu: Piotr Puchała, Agnieszka Igielska, Tomasz Lizurek, Bibiana Sobczyk, Karol Babiński, Karolina Różycka–Popadiak, Marek Kowalczewski, Lucyna Adamiec. Stomatolodzy ci wsparli mój projekt w zbiórce crowdfundingowej największą kwotą i pomogli mi napisać poradnik do książki, który potrzebował konsultacji merytorycznej fachowców. Poradnik, tak jak cały tekst w książce, napisałam odręcznie, literka po literce, a nie za pomocą klawiatury i gotowej komputerowej czcionki, gdzie komputer podkreśli błędy chociażby literowe. Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer zrobiła korektę mojego tekstu. Z Zuzą jestem na co dzień związana zawodowo, ona jest korektorem i redaktorem mojej książki. Ona też napisała pierwszą recenzje, którą potem wiele razy widziałam w internecie, publikowaną przez nieznanych nam ludzi.
Ze wszystkimi Odważnymi Lekarzami bardzo dobrze mi się współpracowało. Sympatycznie wspominam zwłaszcza Piotra Puchałę, to bardzo wesoły i pogodny człowiek, który szczerze polubił i zrozumiał mój książkowy język i ilustrację, zanim wystartowałam z projektem na portalu Polak Potrafi. Kibicował, kiedy rysowałam i wymyślałam przygody Lukrecji i kibicuje mi do dziś.
 

Red.: Książka jest już na świecie – gdzie będziemy mogli ją kupić?
A.M.P.:  Książkę będzie można kupić w wielu miejscach, ponieważ zaopiekował się nią Platon – jeden z największych dystrybutorów w Polsce. Jednak ja zapraszam do mojego sklepu na www.kaszamanna.net. 🙂
Tak, jak planowałam, założyłam własne wydawnictwo KASZAMANNA i swoim klientom w prezencie daję bawełnianą torbę z Uśmiechem Taty Krzysia oraz wysyłam na E-mail moje kolorowanki z zepsutymi zębami 🙂
Pieniądze ze sprzedaży książki „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” przeznaczę na realizację kolejnej produkcji, nad którą już pracuję. Mam w planie wydać ją w grudniu i uważam, że będzie to kolejny potrzebny temat dla dzieci i rodziców.
 

Red.: Wiem, że chciała Pani, aby historia dociekliwej Lukrecji znalazła się w poczekalniach dentystycznych i przedszkolach – czy planuje Pani jakąś szerszą akcję informacyjną?
A.M.P.:  Książka o dziwnych zębach zaczyna się pojawiać w poczekalniach dentystycznych, o co dbają sami lekarze, co bardzo mnie cieszy.
Jesienią jest zaplanowana wycieczka z Lukrecją do szpitala i do przedszkoli. Natomiast w grudniu pod choinkę 100 książek powędruje do organizacji Zaczytani.pl, która tworzy biblioteki dla dzieci i młodzieży znajdującej się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach.
 

Red.: Czy będą kolejne przygody Lukrecji?
A.M.P: Tak. Mam kilka „niewygodnych” tematów do opracowania z udziałem Lukrecji 🙂 A książkę "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby" chcę przetłumaczyć i zredagować także w języku angielskim, ponieważ w tym języku mogę dotrzeć do czytelników w krajach, które mają podobny problem z próchnicą jak w Polsce.
 

Red.: W takim razie trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich planów i czekamy na kolejne książki. Odważnym Dentystom gratulujemy poczucia humoru, a Pani – serdecznie dziękujemy za wywiad.
Anna Manna Poznańska: Bardzo dziękuję za patronat nad moim projektem i za sympatyczną rozmowę 🙂

B.Sz.

Portal Dentonet.pl objął książkę Anny Manny Poznańskiej patronatem medialnym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

C001
Dzięki RTG koronę zęba zlokalizowano w... oskrzelu Lekarz

RTG klatki piersiowej pomogło zidentyfikować mierzącą 9,5 mm długości koronę zęba w prawym oskrzelu dolnym pacjenta, który był hospitalizowany z powodu zapalenia opon mózgowych. Opis usunięcia ciała obcego z dróg oddechowym 81-latka zostanie opubliko...

NFZ
NFZ Opole: konkursy dla dentystów Lekarz

Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu ogłosił konkursy ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne na terenie kilku gmin i powiatów. Ogłoszone przez opolski NFZ konkursy obejmują: - świadczeni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzec Miesią…cem Zdrowia Jamy Ustnej
Marzec – miesiąc zdrowia jamy ustnej dzięki uchwale PTS-u Lekarz

Dzięki naturalnemu przedłużeniu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), marzec – z perspektywy promocji profilaktyki i higieny – stał się najważniejszym miesiącem w roku. Marzec został ogłoszony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej dzięki specjalne...

Michal Kaczmarek
"To dzięki asystentkom dziecko może przełamać lęk przed dentystą" Asysta

– Jest mi bardzo miło, że podczas najbliższego Asysdentu będę Wam mógł przedstawić temat współpracy lekarza, higienistki oraz rodzica podczas wizyty małego pacjenta w gabinecie – mówi Michał Kaczmarek, znany również jako bloger Tata Stomatolog, wykła...

funty
UK: podwyżka dla dentystów w gabinetach NHS Lekarz

Przedstawiona w marcu br. propozycja, by polscy lekarze specjaliści otrzymali w lipcu „podwyżkę” w kwocie 19 złotych brutto, nie spotkała się z życzliwym przyjęciem środowiska medycznego, o czym pisaliśmy także w Dentonecie. Lepiej oceniono wniosek z...

uśmiech
Dzięki wideorozmowom pacjenci zobaczyli swój uśmiech Pacjent

Choć żyjemy w czasach powszechnie wykonywanych selfie, wielu z nas nie lubi być fotografowanymi, nie przepada też za oglądaniem własnych zdjęć. Czasem jednak sytuacja zmusza nas do obserwowania własnego wizerunku – jak obecnie, podczas udziału w służ...

antybiotyki - Dentonet.pl
Antybiotyki w stomatologii - powstała "biała księga" FDI Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI opracowała tzw. białą księgę dotyczącą racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii. Dokument pod tytułem "The essential role of the dental team in reducing antibiotic resistance" dostępny jest do pobrania na stro...

akromegalia
Akromegalia – rzadka choroba, którą może zdiagnozować stomatolog Lekarz

Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy – bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno, nawet po 20 latach – mówił prof. ...

misja - Dentonet.pl
Mieszkańcy Mjanmy z opieką stomatologiczną dzięki PMM Lekarz

W grudniu 2020 r zakończył się prowadzony przez Polską Misję Medyczną projekt pomocowy w Mjanmie – jednym z najbiedniejszych państw Azji. Dzięki pomocy PMM udało się zapewnić mieszkańcom Mjanmy opiekę stomatologiczną. Republika Związku Mjanmy jest j...