Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Niezwykła książka, która powstała dzięki wsparciu dentystów

Jak przekonać dzieci (i dorosłych), że warto dbać o zęby? Moralizować? Pouczać? Straszyć? Ostrzegać? A może wystarczy zadać proste pytania, na które trudno znaleźć proste odpowiedzi?
Z takich właśnie pytań – zadawanych przez rezolutną czterolatkę – składa się książeczką „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”. Anna Manna Poznańska, absolwentka katowickiej ASP, opisała w niej przygody małej Lukrecji, która z iście detektywistycznym zacięciem próbuje rozwikłać tytułową zagadkę.

Autorka nie tylko książkę napisała, lecz również zaprojektowała i ozdobiła zabawnymi ilustracjami. A kiedy książeczka była gotowa do druku, o pomoc jej w wydaniu poprosiła… dentystów.

Red.: Pani Anno, zorganizowała Pani na portalu Polak Potrafi perfekcyjnie przemyślaną akcję marketingową. Czy spodziewała się Pani, że będzie miała taki odzew?
Anna Manna Poznańska: Nad akcją marketingową na Polak Potrafi myślałam przez pół roku i włożyłam w nią całe serce. Wcześniej odmówiło mi lubiane przeze mnie wydawnictwo i to właśnie dało mi rozpęd i motywację. Posłuchałam siebie i pytałam bliskich, co myślą o moich pomysłach. Na Polak Potrafi napisałam to, co uważałam za ważne o książce i zwróciłam się z apelem do obcych ludzi o pomoc w jej sfinansowaniu.

Czy spodziewałam się, że akcja będę miała taki odzew? Zepsute zęby w Polsce miało – lub ma – wiele osób, dlatego spodziewałam się, że zainteresowanie książką będzie duże. Chciałam sprawdzić, czy mam rację i czy książka na ten temat jest potrzebna. Dobrze wykorzystałam też portal społecznościowy Facebook. Codziennie wymyślałam coś nowego, aby czytający i oglądający fajnie się bawili, mimo iż poruszałam tak smutny i niewygodny temat, jakim są zepsute zęby.
 

Red.: Rzeczywiście, Pani Facebook tętni życiem…
A.M.P.: Bardzo szybko podczas akcji na Polak Potrafi zebrało się na stronie książki 1000 fanów, dziś jest ich znacznie więcej. Dzięki temu oswoiłam z tematem wielu ludzi. A wcześniej, kiedy jeszcze rysowałam i pisałam książkę, to obserwowałam książkowy rynek i cieszyłam się, że nie pojawiała się publikacja podobna do „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” – to jest bardzo ważne dla mnie i dla książki.
 

Red.: Jak zareagowali na Pani apel dentyści? Czy wsparli Pani pomysł? Czy są gabinety, które chciałaby Pani w szczególny sposób wyróżnić za pomoc? Kim są Odważni Lekarze z poczuciem humoru?
A.M.P.: Dostałam dużo sympatycznych maili od dentystów, w których chwalili mój pomysł i trzymali za mnie kciuki. Myślę, że 40% wspierających to ludzie związani ze stomatologią, mimo że nie jest to książka o dentystach ani o wizycie u dentysty.

Odważni Lekarze to lekarze z internetu: Piotr Puchała, Agnieszka Igielska, Tomasz Lizurek, Bibiana Sobczyk, Karol Babiński, Karolina Różycka–Popadiak, Marek Kowalczewski, Lucyna Adamiec. Stomatolodzy ci wsparli mój projekt w zbiórce crowdfundingowej największą kwotą i pomogli mi napisać poradnik do książki, który potrzebował konsultacji merytorycznej fachowców. Poradnik, tak jak cały tekst w książce, napisałam odręcznie, literka po literce, a nie za pomocą klawiatury i gotowej komputerowej czcionki, gdzie komputer podkreśli błędy chociażby literowe. Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer zrobiła korektę mojego tekstu. Z Zuzą jestem na co dzień związana zawodowo, ona jest korektorem i redaktorem mojej książki. Ona też napisała pierwszą recenzje, którą potem wiele razy widziałam w internecie, publikowaną przez nieznanych nam ludzi.
Ze wszystkimi Odważnymi Lekarzami bardzo dobrze mi się współpracowało. Sympatycznie wspominam zwłaszcza Piotra Puchałę, to bardzo wesoły i pogodny człowiek, który szczerze polubił i zrozumiał mój książkowy język i ilustrację, zanim wystartowałam z projektem na portalu Polak Potrafi. Kibicował, kiedy rysowałam i wymyślałam przygody Lukrecji i kibicuje mi do dziś.
 

Red.: Książka jest już na świecie – gdzie będziemy mogli ją kupić?
A.M.P.:  Książkę będzie można kupić w wielu miejscach, ponieważ zaopiekował się nią Platon – jeden z największych dystrybutorów w Polsce. Jednak ja zapraszam do mojego sklepu na www.kaszamanna.net. :)
Tak, jak planowałam, założyłam własne wydawnictwo KASZAMANNA i swoim klientom w prezencie daję bawełnianą torbę z Uśmiechem Taty Krzysia oraz wysyłam na E-mail moje kolorowanki z zepsutymi zębami :)
Pieniądze ze sprzedaży książki „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” przeznaczę na realizację kolejnej produkcji, nad którą już pracuję. Mam w planie wydać ją w grudniu i uważam, że będzie to kolejny potrzebny temat dla dzieci i rodziców.
 

Red.: Wiem, że chciała Pani, aby historia dociekliwej Lukrecji znalazła się w poczekalniach dentystycznych i przedszkolach – czy planuje Pani jakąś szerszą akcję informacyjną?
A.M.P.:  Książka o dziwnych zębach zaczyna się pojawiać w poczekalniach dentystycznych, o co dbają sami lekarze, co bardzo mnie cieszy.
Jesienią jest zaplanowana wycieczka z Lukrecją do szpitala i do przedszkoli. Natomiast w grudniu pod choinkę 100 książek powędruje do organizacji Zaczytani.pl, która tworzy biblioteki dla dzieci i młodzieży znajdującej się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach.
 

Red.: Czy będą kolejne przygody Lukrecji?
A.M.P: Tak. Mam kilka „niewygodnych” tematów do opracowania z udziałem Lukrecji :) A książkę "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby" chcę przetłumaczyć i zredagować także w języku angielskim, ponieważ w tym języku mogę dotrzeć do czytelników w krajach, które mają podobny problem z próchnicą jak w Polsce.
 

Red.: W takim razie trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich planów i czekamy na kolejne książki. Odważnym Dentystom gratulujemy poczucia humoru, a Pani – serdecznie dziękujemy za wywiad.
Anna Manna Poznańska: Bardzo dziękuję za patronat nad moim projektem i za sympatyczną rozmowę :)

B.Sz.

Portal Dentonet.pl objął książkę Anny Manny Poznańskiej patronatem medialnym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

Magdalena Różczka - Dentonet.pl
Magdalena Różczka ambasadorką programu "Dziel się Uśmiechem" Lekarz

Z początkiem września br. wystartowała VII edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, której ambasadorką została Magdalena Różczka – aktorka znana nie tylko z ról w filmach i serialach, lecz także z aktywnego zaangażowania w akcje charytatyw...

Nowatorska rekonstrukcja żuchwy - Dentonet.pl
Olsztyn: pacjentka po rekonstrukcji twarzy opuściła szpital Lekarz

52-letnia pani Barbara, która kilkanaście dni temu przeszła w Olsztynie innowacyjną operację rekonstrukcji twarzy, opuściła już placówkę i w dobrym stanie pojechała do domu. Wszystkie wszczepione elementy goją się bez powikłań.Przypomnijmy – przed dw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wiertla_i_pacjent.jpg
O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

nadwrazliwość
O prawnych konsekwencjach nadwrażliwości pozabiegowej Lekarz

O tym, z jakimi konsekwencjami musi się liczyć stomatolog, któremu pacjent zarzuci powikłanie w postaci nadwrażliwości pozabiegowej, rozmawiamy z Anetą Naworską, adwokatem, specjalistką z zakresu prawa rodzinnego oraz medycznego. Aneta Naworska będzi...

nadwrażliwość
Nadwrażliwość? Potrzebna edukacja pacjentów i lekarzy Lekarz

- Edukacja naszych pacjentów w zakresie wykonywania prawidłowych zabiegów higienicznych, jak również edukacja nas samych, lekarzy i higienistek stomatologicznych, pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości - mówi w rozmowie z Dentonetem...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres