Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nietypowe zastosowanie nici dentystycznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nietypowe zastosowanie nici dentystycznej

Nietypowe zastosowanie nici dentystycznej

Nić dentystyczna, wykonana ze splecionych włókien nylonowych (lub innych materiałów syntetycznych, takich jak teflon czy polietylen) umożliwia usuwanie resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych i pełni ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
Okazuje się jednak, iż ten produkt dentystyczny może mieć również inne, bardziej nietypowe zastosowanie, o czym na własnej skórze przekonały się służby więzienne Stanów Zjednoczonych.


W 1991 r. w Illinois trzech osadzonych zakupiło w więziennej kantynie setki metrów nici dentystycznej, wykonało rodzaj plecionej drabinki (w roli stopni wykorzystując tekturowe kartoniki), a następnie spróbowało sforsować mur więzienny. Co prawda, wszyscy panowie zostali ujęci podczas próby ucieczki, jednak ich pomysłowość wzbudziła podziw strażników. – To było genialne – stwierdził prokurator stanowy, Gerald Carruth i dodał: – Nie miałem pojęcia, że nić dentystyczna jest aż tak wytrzymała.


Na podobny pomysł wpadli w 1997 roku inni osadzeni, Timothy Dummer and Guy Dunwald. Więźniowie potajemnie zgromadzili 18 975 metrów nici dentystycznej (czyli ich nić mierzyła ponad trzy mile) i niczym alpiniści zjechali z murów Green Bay Correctional Institution. Zostali jednak szybko schwytani i ukarani dodatkowym wyrokiem.


Z kolei grupa przestępców z więzienia w Teksasie użyła nici dentystycznych do zszycia ran postrzałowych odniesionych w trakcie ucieczki.
Natomiast w stanie Nowy York kierownictwo więzienia uznało, że osadzeni mogą używać jedynie niewoskowanej nici dentystycznej. Rzecznik więzienia, Peter Cutler tak uzasadnił to obostrzenie: – Nić woskowana jest o wiele mocniejsza, a w efekcie bardziej niebezpieczna. Zapytany przez dziennikarzy, jakie niebezpieczeństwo ma myśli, asertywnie odmówił dalszych komentarzy. Żurnaliści na własną rękę doszli do wniosku, iż woskowana nić dentystyczna może być wykorzystana jako garota – wystarczy spleść ze sobą kilkanaście nitek, aby otrzymać to śmiercionośne narzędzie.


W 2000 r. Antonio Lara, osadzony w więzieniu w północno-wschodnim Teksasie, przepiłował kraty w drzwiach swojej celi, wykorzystując w roli prowizorycznego pilnika nici dentystyczne oraz pastę do zębów, a następnie zadźgał więźnia należącego do innego gangu. Twórcy popularnego programu „Pogromcy mitów” postanowili sprawdzić, czy taka ucieczka rzeczywiście jest możliwa. Ku ich zdumieniu „wyczyn” Antonia okazał się nader prawdopodobny. Pogromcy mitów obliczyli jednak, iż przepiłowanie jednej kraty musiałoby zająć jednej osobie 300 dni w roku (przy założeniu, że poświęca na tę czynność 8 godzin dziennie).


Zdaniem władz więziennych, nić dentystyczna nagminnie służy więźniom do przesyłania kontrabandy, często jest również wykorzystywana do budowy nunczako. Dlatego Jason Clark, rzecznik więzienia w Coffield, wystosował do władz federalnych petycję, w której przekonywał, iż stosowanie nici do czyszczenia zębów powinno zostać w więzieniach prawnie ograniczone.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Lasery Nd:YAG i Er:YAG w codziennej praktyce dentystycznej Lekarz

Lek. dent. Michał Nawrocki M. Sc. zaprasza na wykład poświęcony wykorzystywaniu laserów we współczesnej stomatologii, który zaprezentowany zostanie podczas 1 Konferencji Dentonet Online. Zapisy na konferencję? Kliknij TUTAJ. Dzisiejsze, nowoczesn...

Anglia: problemy z dostępem do doraźnej pomocy dentystycznej Lekarz

Tysiące pacjentów w Anglii jest wciąż pozbawionych dostępu do doraźnego leczenia dentystycznego. Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) poinformowało BBC, że angielscy dentyści odbierają mnóstwo telefonów od pacjentów z silnym bólem, ale czę...

Zastosowanie obturatora u pacjentki z nowotworowym ubytkiem w szczęce Lekarz

Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Botoks, nici liftingujące, kwas hialuronowy? Tylko u lekarza! Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w podjętym 8 listopada stanowisku zaapelowało o wprowadzenie przepisów, z których będzie jednoznacznie wynikać, iż stosowanie w medycynie estetycznej wyrobów medycznych, takich jak np. kwas hialuronowych, jest zare...

Rola i zastosowanie lidokainy we współczesnej stomatologii Lekarz

Lidokaina (łac. Lidocainum; lignokaina, ksylokaina) to organiczny związek chemiczny, pochodny acetanilidu. Znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w stomatologii. W 1943 r. został zsyntetyzowany przez szwedzkiego chemika Nilsa Lofgrena. W...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres