Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nieświeży oddech z ust – jak się go pozbyć?

Brak komentarzy | Publikacja:
Nieświeży oddech z ust – jak się go pozbyć?

Nieświeży oddech z ust – jak się go pozbyć?

Wiele osób pyta nas o nieświeży oddech i zapewne wielu cierpi na tę przykrą dolegliwość, ale nawet o tym nie wie. Niekiedy ludzie rozmawiają o tym problemie, ale nigdy lub też bardzo rzadko ktoś komuś na ten problem zwraca uwagę. A problem istnieje i to spory. Problem ten jest również problemem tabu, na co zwracają uwagę eksperci, stomatolodzy w kampanii Lekcja stomatologii.

Nieświeży oddech z ust czy halitosis?

Nieświeży oddech niekoniecznie oznaczać musi zaniedbania w higienie jamy ustnej. Często jest to „normalna” jednostka chorobowa zwana halitosis. A że jest to duży problem przekonuje się wielu.

Nieudane kontakty biznesowe, nieodwzajemnione uczucia bliskiej osoby, unikanie kontaktów lub nawet swoisty towarzyski ostracyzm – to tylko niektóre możliwe konsekwencje tej przypadłości.

Nieświeży oddech jak sprawdzić i jak się go pozbyć?

Czy zatem ja mogę cierpieć na tę dolegliwość? Jak mam się o tym przekonać?

Najlepiej skorzystać z „usług” zaufanych domowników. Ci zazwyczaj otwarcie powiedzą, że nasz oddech jest nieświeży. Gorzej, jeśli najbliżsi wstydzą się nam o tym powiedzieć natomiast w pracy lub w towarzystwie możemy być obiektem drwin i niewybrednych dowcipów.

Jak w prosty sposób sprawdzić, że mój oddech jest nieświeży?

Amerykańscy higieniści zalecają przeprowadzenie następującego testu:

– należy wziąć suchą, czystą i nieperfumowaną chusteczkę. Pomagając sobie dłonią należy maksymalnie wyciągnąć język, a drugą ręką „uzbrojoną” w chusteczkę energicznie przetrzeć tylnia część języka. Kilka potarć wystarczy.

– Należy odczekać około 30 sekund następnie powąchać chusteczkę. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach może to oznaczać halitosis.

– należy wziąć zwykłą mocną nić (nie woskowaną i nie zapachową) i przeczyścić przerwy między zębami. Po 30 sekundach powąchać zużytą nić. I jak powyżej, jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach to może to być halitosis

– należy polizać zewnętrzną część dłoni przez około 5 sekund i odczekać kolejne 30 sekund. Ponownie należy powąchać polizaną część dłoni i stwierdzić, czy czujemy zapach, czy też nie.

Zasady higieny w przypadku nieświeżego oddechu z ust

Regularne mycie zębów oraz języka, używanie irygatorów i nici dentystycznej, oraz regularne wizyty u stomatologa znacząco zmniejszają ryzyko posiadania tej niemiłej przypadłości.

Jak wspomnieliśmy wcześniej halitosis to jednostka chorobową. Częstą jej przyczyną jest nadmiar ulotnych związków siarki w jamie ustnej. W takim środowisku naturalny rozkład niektórych bakterii jest spowolniony, powodując wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Amerykanie wynaleźli nawet specjalny miernik zawartości związków siarki, działający podobnie jak nasz rodzimy alkomat.

Źródłem halitosis jest głównie język i dziąsła ale może być również ślina i wydzieliny z nosa i gardła. Przyczyna może również leżeć w układzie pokarmowym człowieka, dowiedz się więcej o przyczynach nieświeżego oddechu:

Dowiedz się co pomaga na nieświeży oddech

Poznaj problem halitozy

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

halitosis chlopak
Nieświeży oddech jest kolejnym objawem COVID-19? Lekarz

Z przeprowadzonego jesienią 2020 r. badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Masaryka w Brnie wynika, że może istnieć związek pomiędzy nowo pojawiającym się fetor ex ore oraz przebiegiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Kierujący badaniami dr Ab...

randka - Dentonet.pl
Świeży oddech kluczem do udanej randki? Bez wątpienia! Pacjent

Choć Walentynki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, to na stałe zakorzeniły się już w polskiej kulturze. Przygotowując się do walentynkowej randki, warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach savoir-vivre’u. Jak wskazuje badanie zrea...

jak pozbyc sie wad zgryzu
Jak pozbyć się wad zgryzu? Praktyczny poradnik dla pacjentów Pacjent

Wady zgryzu są jednymi z tych dolegliwości, które mogą powodować liczne kompleksy. Mogą przyczynić się do tego, że zaczniesz się rzadziej uśmiechać, mniej mówić, a twoje relacje z innymi osobami nie będą dla ciebie zbyt komfortowe. Jednak taką sytuac...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji