Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Nieświadomie możemy złamać tajemnicę zawodową

Publikacja:
Nieświadomie możemy złamać tajemnicę zawodową

Nieświadomie możemy złamać tajemnicę zawodową

Pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw i potrafią ich dochodzić. Czy asystentki i higienistki stomatologiczne są przygotowane także na takie, nie zawsze przyjemne okoliczności?

Prawo reguluje zasady przestrzegania tajemnicy zawodowej. W zawodach medycznych to bardzo szczególna dziedzina. Nikt nie zna takich tajemnic jak lekarze, pielęgniarki i asystentki stomatologiczne.  I czasem drobiazg może stać się powodem kłopotów.

 

 

Tylko dobre kontakty szefa z pacjentem, uchroniły jedną z higienistek przed pozwem sądowym. A powód nieprzyjemności – beztroska rozmowa z koleżanką na korytarzu. Niestety, w obecności pacjentów wymieniła uwagi na temat uzębienia pacjenta, który jeszcze siedział na fotelu. A pacjent przyszedł z żoną czekającą pod gabinetem. Trudno się dziwić, że nie spodobały jej się wypowiadane uwagi. Zdecydowanie zły czas i miejsce, nawet na szukanie porady u koleżanki, wybrała sobie higienistka stomatologiczna.

Inny przykład to rozmowy przez telefon w recepcji prowadzone w sposób pozwalający na zidentyfikowanie pacjentów. Czasem to balansowanie na granicy prawa. Pamiętajmy, że zakres tajemnicy zawodowej obejmuje obok stanu zdrowia pacjenta, także jego sprawy osobiste, dotyczące rodziny i inne powierzone lekarzowi i np. higienistce stomatologicznej.

 

 

Tajemnice pacjentów to nie jedyne sekrety, do których zobowiązane są asystentki i higienistki. Dotyczą ich również tajemnice firmy. Niektórzy pracodawcy pamiętają o podpisaniu stosownych dokumentów, inni nie formalizują tego, co nie oznacza, że ta okoliczność zwalnia  z przestrzegania poufności informacji.  Sprawy związane z biznesem, finansami czy podatkami to tematy, z którymi mamy do czynienia w przypadku każdego podmiotu gospodarczego i stanowią tajemnicę firmy. Złamanie tej tajemnicy może grozić wypowiedzeniem z pracy, a nawet poniesieniem odpowiedzialności za działanie na szkodę firmy.

ab


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stres
Praca zawodowa? Tak, ale nie kosztem własnego zdrowia! Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów, by podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków nie zapominali o własnym zdrowiu, przemęczeniu i przepracowaniu. Jest to spowodowane m.in. występującymi od wielu lat brakami kadro...

Emma Kiworkowa
"Doktor Emma. Patent na uśmiech" - tajemnice stomatologów… na ekranie Lekarz

Wkrótce na antenie Polsat Cafe będzie miał premierę 6-odcinkowy program "Doktor Emma. Patent na uśmiech". Poprowadzi go dr Emma Kiworkowa, założycielka Fundacji Wiewiórki Julii. Bohaterami programu będą osoby – w tym celebryci – które zdecydowały się...

COVID 19
"Nie możemy w tej chwili traktować COVID-19 jak grypy" Lekarz

Nie możemy w tej chwili traktować COVID-19 jak grypy, to fatalny trop - mówił PAP dyrektor IGC PAN w Poznaniu prof. Michał Witt. Zakażenie SARS-CoV-2 to eksperyment na żywym organizmie, który wykonuje sama natura i my wciąż pewnych rzeczy do końca ni...