Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nieprzyjemny ‚fetor ex ore’

Publikacja:
Nieprzyjemny ‚fetor ex ore’

Nieprzyjemny ‚fetor ex ore’

Tajemnicze słowa fetor ex ore lub halitosis czy tez z ang. bad breath – to nic innego jak nieświeży oddech.

Przyczyna tej nieprzyjemnej przypadłości najczęściej dotyczy samej jamy ustnej, a rzadziej problemów gastrycznych, otolaryngologicznych czy też chorób ogólnych.

Najczęściej źródłem halitosis są ubytki próchnicowe, pozostawione korzenie zębów czy tez zapalenie dziąseł.

Przyczyna może również leżeć w nalocie na języku, zębach zgorzelinowych, w grzybicy występującej w jamie ustnej oraz w nieprawidłowym użytkowaniu uzupełnień protetycznych.

Co powoduje przykry zapach?

Za to odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, które często pojawiają się wraz z wymienionymi dolegliwościami. Produktem ich metabolizmu są lotne związki siarki. Inna przyczyna to kadaweryna – produkt rozpadu bakteryjnego mięs i ryb.

Jak znaleźć przyczynę halitosis?

Proponujemy zacząć od lekarza dentysty, gdyż już dokładna sanacja jamy ustnej może przynieść oczekiwane efekty. Jeśli nie, to należy szukać rady u gastrologa lub laryngologa. Albowiem przyczyną może być nieżyt żołądka, wrzody lub choroby przełyku, zaś w przypadku laryngologa – przyczyna może tkwić w migdałkach, gardle lub w zatokach.

Mało tego – istniej również wiele innych przyczyn nieświeżego oddechu, jak np. rozstrzeń oskrzeli, gruźlica, niewyrównana cukrzyca, niewydolność wątroby czy niewydolność nerek.

Kolejną przyczyną może być również niedobór witamin lub zażywanie pewnych leków, szczególnie tych powodujących suchość jamy ustnej.

Zanim jednak zaczniemy składać wizyty u lekarzy rożnych specjalności, proponujemy zacząć od dentysty. Albowiem przyczyna, oprócz niewyleczonych zębów, może tkwić w …języku. A dokładnie w bakteriach, które tam bytują.

Eliminacja bakterii tam usadowionych polega na stosowaniu tabletek utleniających, drażetek chlorofilowych, płukanek jamy ustnej lub tez stosując specjalne skrobaczki do języka. Zamiast tej ostatniej można użyć szczoteczki do zębów lub nawet plastikowej łyżeczki.

Świeży oddech to ważna sprawa dla nas i dla naszego otoczenia. Dlatego warto tym się zająć i szczerze porozmawiać z naszym lekarzem, najpierw jednak z lekarzem dentystą.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

halitoza
Fetor ex ore – wciąż niemile widziany wśród pacjentów Asysta

Nieświeży oddech znajduje się na samym szczycie listy rzeczy, które trudno zaakceptować przy poznawaniu nowego partnera. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę SmartMouth produkującą produkty do higieny jamy ustnej we współpracy...

Dentonet - sposoby na nieświeży oddech
Noszenie maseczki ochronnej a występowanie fetor ex ore Asysta

Noszenie maseczki na twarzy jest jednym z podstawowych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów kontroli zakażań podczas pandemii koronawirusa. Są jednak i inne skutki użytkowania maski – należy do nich wyższa świadomość tego, że nasz oddech nie z...

fetor ex ore1
Fetor ex ore – skutek interakcji dwóch gatunków bakterii Lekarz

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Microbial Ecology” naukowcy z Uniwersytetu w Osace dowiedli, że współzależność, jaka zachodzi pomiędzy dwoma powszechnie występującymi w jamie ustnej gatunkami bakterii, prowadzi do produkcji związku chemicznego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
fetor ex ore
Dwanaście naturalnych sposobów na walkę z fetor ex ore Asysta

Nieświeży oddech to przypadłość, która jest kłopotliwa zarówno dla osoby, której ten problem dotyczy, jak i tych, którzy mają z nią do czynienia. Niezależnie od kwestii stricte medycznych, w tym wyleczenia zębów i stanów zapalnych w gabinecie stomato...