Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Niepowodzenie w leczeniu traktuje się na równi z przestępstwami”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Niepowodzenie w leczeniu traktuje się na równi z przestępstwami”

„Niepowodzenie w leczeniu traktuje się na równi z przestępstwami”

2 lipca 2020 r. odbyło się spotkanie wiceprezesa NRL Krzysztofa Madeja z przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości. Strona samorządowa przedstawiła swoje obawy i wyraziła niezadowolenie co do sposobu prac legislacyjnych związanych ze zmianami w kodeksie karnym.

Przypomnijmy – nowelizacja kodeksu karnego wprowadzona w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 budzi ma wpływ na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, co obejmuje m.in. nieumyślne spowodowanie śmierci, nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

2 lipca 2020 r. odbyło się spotkanie wiceprezesa NRL Krzysztofa Madeja z przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości dotyczące tej sprawy.

Wiceprezes NRL przypomniał, że podobne zapisy próbowano wprowadzić już rok temu, co nie doszło do skutku z powodu skierowania przez prezydenta ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zweryfikowania przeprowadzonego procesu legislacyjnego. Podkreślił, że od tamtej pory upłynęło dużo czasu, żeby rozpocząć dyskusję na temat planowanych zmian w Kodeksie karnym. Tym samym czas ten został zmarnowany. Zwrócił uwagę, że w tej materii po raz kolejny można powiedzieć o braku komunikacji i braku woli na wspólne wypracowanie racjonalnych rozwiązań.

– W krajach zachodnich wprowadzono rozwiązania w celu minimalizowania i weryfikacji przyczyn niepowodzenia terapeutycznego, a władze naszego kraju nie dość, że nie podejmują takich prób, to jeszcze zaostrzają kary dla lekarzy. Depenalizacja zawodów medycznych nie ma prowadzić do uniknięcia odpowiedzialności za popełnione czyny, tylko spowodować poprawę jakości w ochronie zdrowia. Wymaga to za każdym razem wyjaśnienia przyczyny, aby w przyszłości nie występowały podobne przypadki. Aby móc wyciągać wnioski, konieczny jest system raportowania zdarzeń – poinformowała NRL w komunikacie.

Wiceprezes NRL podkreślił, że temat zmian przepisów w kodeksie karnym w kontekście np. gdy człowiek ginie w wypadku samochodowym lub w wyniku bójki, jest oczywiście bardzo poważny – każda śmierć wymaga wyjaśnienia i zapewne ukarania osoby, która jest winna. – Z kolei lekarz, który podejmuje czynności leczenia, na ogół działa w dobrej wierze i w innym kontekście. W tym przypadku zawinione nieumyślne niepowodzenie w leczeniu traktuje się na równi z przestępstwami pospolitymi, którym na ogół towarzyszy złamanie również innych przepisów karnych – dodano.

Strona rządowa przedstawiła swoją argumentację i zapewniła, że wbrew nieprawdziwym – jej zdaniem – doniesieniom nowe regulacje zawarte w uchwalonej przez sejm i podpisanej przez prezydenta tarczy antykryzysowej 4.0 nie zmieniają zasad odpowiedzialności karnej za jakiekolwiek przestępstwa, które dotyczą również błędów lekarskich, czyli np. nieumyślnego spowodowania śmierci lub nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. – Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że nie będzie żadnych zmian w zakresie podstaw do orzekania w przedmiocie odpowiedzialności karnej i praktyki orzeczniczej, i to nie tylko w odniesieniu do lekarzy i osób wykonywujących inne zawody medyczne, ale również wobec osób wykonujących jakikolwiek inny zawód – podsumowano.

Wiceprezes NRL Krzysztof Madej przekazał oczekiwania samorządu w sprawie pilnego rozpoczęcia prac nad ponowną nowelizacją kodeksu karnego oraz docelowego włączenia do polskiego systemu prawnego tzw. „depenalizacji” zawodów medycznych.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

LDEK - Dentonet.pl
Są wyniki jesiennego egzaminu LDEK - 17% osób nie zdało Lekarz

Na stronie internetowej CEM pojawiły się wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji jesiennej 2020. Wynik poniżej 56% uzyskało 238 z 1423 zdających. To blisko 17%. Centrum Egzaminów Medycznych podało wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egz...

RPO apeluje: "Nie karać lekarzy za błędy więzieniem" Lekarz

Czwarta „tarcza antykryzysowa” ograniczyła sądom swobodę orzekania co do możliwości odstąpienia od wymierzenia kary pozbawienia wolności za przestępstwa zagrożone karą do 8 lat więzienia (np. nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku n...

Dentonet - protest rezydentów
"To będzie początek nowego rozdania". Protest w Warszawie Lekarz

- Ten dzień będzie początkiem nowego rozdania. Wiemy, że naszą siłą jest wspólny front. Jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele ran do zaleczenia, ale jesteśmy dobrej myśli. Udało się to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się abstrakcją - mówią ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ministerstwo zdrowia - Dentonet.pl
"Zmiany w kodeksie karnym nie podwyższają kar za błąd medyczny" Lekarz

- Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Sprawiedliwości (...) zmiany wprowadzane tą ustawą nie podwyższają kar za żadne przestępstwo, w tym również nie podwyższają kar za tzw. błąd lekarski, niezależnie od kwalifikacji prawnej takiego zachowania. (......

błąd medyczny - Dentonet.pl
Będzie protest! "Chcemy powrotu do stanu sprzed tarczy 4.0" Lekarz

W sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Ministerstwem Zdrowia, której jednym z głównych postulatów będzie zwrócenie uwagi na zmianę art. 37a KK, który "zrównuje medyków do przestępców i zabiera pacjentom szansę na życie". - Chce...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres