Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Niemcy: wkrótce gwałtowny wzrost zachorowań na COVID

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Niemcy: wkrótce gwałtowny wzrost zachorowań na COVID

Niemcy: wkrótce gwałtowny wzrost zachorowań na COVID

Codzienne komunikaty Federalnego Ministerstwa Zdrowia potwierdzają mało optymistyczne przewidywania naukowców z Uniwersytetu Saary w Saarbrücken, którzy opracowali model prognozujący dalszy przebieg pandemii COVID-19 u naszych zachodnich sąsiadów.

Scenariusze symulatora online opracowanego na Uniwersytecie Saary przewidują, że w Niemczech już na początku listopada może być diagnozowanych nawet 20 000 nowych przypadków koronawirusa, o ile współczynnik infekcji pozostanie na obecnym, wysokim poziomie. Pomiędzy 15 a 20 października w Niemczech zanotowano trzy dobowe rekordy nowych przypadków COVID-19 od początku pandemii, czyli od końca stycznia (w tym 16 października – 7976 przypadków).

Wkrótce nawet 20 000 przypadków dziennie

Obecnie zarażeni są głównie ludzie młodsi, a liczba hospitalizowanych pacjentów, w tym pacjentów wymagających intensywnej terapii, jest odpowiednio niska. Jednak w ciągu najbliższych 2–3 tygodni spodziewamy się, że intensywna opieka medyczna będzie potrzebna siedmiokrotnie większej liczbie pacjentów w porównaniu z okresem letnim. Przewidujemy, że w całym kraju będzie 200 000 aktywnych przypadków COVID-19 (obecnie 71 000 – przyp. red.) – o ile wskaźniki zakażeń pozostaną niezmienione – wyjaśnia prof. Thorsten Lehr z Uniwersytetu Saary.

Badacze zakładają, że przy występującej w tym samym czasie tak dużej liczbie zachorowań dojdzie do częstszego niż dotąd zakażania pacjentów z różnych grup wiekowych, w rezultacie czego wzrośnie odsetek seniorów zmagających się z COVID-19.

Co piąty pacjent intensywnej terapii umiera na COVID-19

W porównaniu z Belgią, Wielką Brytanią czy Hiszpanią, odsetek zgonów wśród niemieckich pacjentów z COVID-19 jest wciąż względnie niewysoki (2–3-krotnie niższy). Jednak od połowy października śmiertelność wzrasta (do dnia 21 października łącznie 9961 zgonów). Jeśli zachoruje jeszcze więcej osób powyżej 60. roku życia, wolne obecnie łóżka na oddziałach intensywnej terapii mogą się zapełnić znacznie szybciej, niż można było oczekiwać po stosunkowo spokojnym lecie.

Liczba zgonów może gwałtownie wzrosnąć z kilkutygodniowym opóźnieniem, ponieważ co piąty pacjent oddziału intensywnej terapii COVID-19 nadal umiera. Potwierdziły to nasze obliczenia – kontynuuje prof. Lehr. – Nasz model symulacyjny nie odzwierciedla obecnie tak dramatycznego wzrostu, ponieważ nie możemy jeszcze przewidzieć przyszłej struktury wiekowej pacjentów – wyjaśnia naukowiec z Uniwersytetu Saary.

Optymistyczny scenariusz? 10 000 nowych przypadków dziennie

Jednocześnie badacz z Kraju Saary ostrzega, że nawet gdyby przed początkiem listopada udało się obniżyć współczynnik reprodukcji koronawirusa poniżej 1 (co nie wydaje się obecnie realne), do końca roku można spodziewać się każdego dnia ponad 10 000 nowych przypadków zakażenia COVID-19 na terenie Republiki Federalnej.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: www.zm-online.de, www.worldometers.info

Fot. TheDigitalArtist, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
GUS: ponowny wzrost cen u dentystów w październiku Lekarz

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2020 r. ceny usług stomatologicznych były o 0,4% wyższe w ujęciu miesięcznym i aż o 13,7% wyższe w ujęciu rocznym. W październiku 2020 r. ceny usług stomatologicznych były o 0,4% wyższe niż ...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
GUS: ponowny wzrost cen u dentystów we wrześniu Lekarz

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2020 r. ceny usług stomatologicznych wzrosły o 0,2% w porównaniu do sierpnia 2020 r. W skali roku wzrost cen w stomatologii był jednak o wiele wyższy i wyniósł aż 13,8% - najwięcej z całej branży ochro...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
"Wzrost zakażeń zależy od zachowań społecznych" Lekarz

Jeżeli będziemy obchodzić przepisy dotyczące obostrzeń, to one będą nieskuteczne i będziemy mieli cały czas bardzo wysoki poziom zakażeń – powiedział PAP prof. Paweł Ptaszyński. Prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu...

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres