Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Niedouczeni i pracujący za grosze

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Niedouczeni i pracujący za grosze

Niedouczeni i pracujący za grosze

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal społecznościowy Konsylium24.pl dowodzą, że aż 80% lekarzy obawia się likwidacji stażu i negatywnie ocenia pomysł Ministerstwa Zdrowia. Sondaż został przeprowadzony na losowo dobranej grupie 673 lekarzy z terenu całej Polski, reprezentujących wszystkie specjalizacje, także dentystyczne.

Na pytanie, czy brak kształcenia podyplomowego obniży jakość opieki sprawowanej nad pacjentami, respondenci udzielili następujących odpowiedzi:

– 55% lekarzy uznało, że poziom opieki “znacznie się pogorszy”,

– 25% – że “trochę się pogorszy”,

– 11% – że “pozostanie taki, jak dotychczas”.

Sonda wykazała, że entuzjastów zmiany systemu kształcenia jest niewielu. Odpowiedź “znacznie się polepszy” – wybrało 1% pytanych, natomiast odpowiedź “trochę się polepszy” nie znalazła żadnego zwolennika. Pozostali uczestnicy ankiety (8%) – wybrali odpowiedź “trudno powiedzieć”.

– Lekarze, bez względu na staż pracy, w przeważającej większości (w każdej grupie wiekowej jest to 77-86%) oceniają, że brak lekarskiego stażu podyplomowego pogorszy opiekę nad pacjentami – stwierdzają w podsumowaniu sondażu jego organizatorzy. – Wyraźnie widać jednak, że wśród najstarszych lekarzy (ponad 17 lat pracy w zawodzie) aż 66% uważa, że opieka znacznie się pogorszy. Wśród najmłodszych (do 4 lat stażu pracy) – znacznego pogorszenia jakości opieki obawia się “zaledwie” 47% lekarzy.

Studia medyczne w Polsce trwają 6 lat. Do tej pory po uzyskaniu dyplomu każdy lekarz w Polsce musiał zaliczyć obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, w czasie którego nabywał praktyczne umiejętności w zakresie pracy klinicznej pod okiem doświadczonego opiekuna. Już niedługo jednak uczelnie medyczne opuści pierwsza grupa absolwentów, którzy zostaną pozbawieni tej możliwości. Zamiast tego, na ostatnim roku studiów zrealizują “dwusemestralne praktyczne nauczanie w dziedzinach klinicznych, między innymi poprzez naukę w centrach symulacji medycznych”.

Środowisko lekarskie wielokrotnie podkreślało, że wprowadzenie dwusemestralnego praktycznego nauczania prowadzi de facto do skrócenia studiów w zakresie nauczania teoretycznego, co może negatywnie wpłynąć na jakość tego kształcenia. Likwidacja stażu podyplomowego to również odejście od tradycji nabywania pełnych uprawnień do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty pod opieką starszych kolegów, którzy dzielą się z wchodzącymi w zawodowe życie lekarzami swoją wiedzą oraz doświadczeniem. W efekcie najmłodsi lekarze będą znacznie gorzej niż dotychczas przygotowani do pomocy pacjentom, jednak – biorąc pod uwagę upór Ministerstwa Zdrowia, forsującego wbrew opinii lekarzy swoje stanowisko – najwidoczniej ten aspekt jest mało istotny. Liczą się przede wszystkim znaczne oszczędności – wszak studentom-stażystom nie trzeba będzie płacić, a koszty przygotowania ich do zawodu będą i tak ponosiły głównie ich uczelnie.

Z przeprowadzonej przez akademie medyczne symulacji kosztów związanych z upraktycznieniem studiów wynika, że minimalne koszty osobowe związane z reformą kształcenia przeddyplomowego wynoszą ok. 400 mln zł rocznie dla wszystkich uczelni i powinny być ponoszone od pierwszego roku wprowadzanej reformy. Koszty te wynikają z konieczności zmniejszenia grup studenckich na zajęciach praktycznych i koniecznością zapewnienia znacznie zwiększonej kadry akademickiej..

 

B.Sz.

Źródło: Konsylium24.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Jakie wynagrodzenie dla dentystów na stażu podyplomowym? Lekarz

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, od 1 lipca 2020 r. lekarz i lekarz dentysta na stażu podyplomowym będzie otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 2900 zł brutto. NIL domaga się podwyższenia tej kwoty. Zgodnie z projektem rozporządzenia...

studia - Dentonet.pl
Za dużo miejsc na studia stomatologiczne? Jest opinia NRL Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia propozycję zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny. Zgodnie z propozycją ministerstwa zdrowia, w roku akademickim 2020/2021 liczba miejsc dla obywateli polskich studiujących w...

staż podyplomowy - Dentonet.pl
Staż podyplomowy w czasie pandemii - co z zaliczeniem? Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że zaliczenie na poczet odbywania stażu podyplomowego czasu, w którym lekarz lub lekarz dentysta stażysta nie wykonuje zawodu – np. z powodu przestoju, kwarantanny, choroby, czy opieki nad dzieckiem – nie jest możl...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres