Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Niebezpieczny kolczyk w języku

Publikacja:
Niebezpieczny kolczyk w języku

Niebezpieczny kolczyk w języku

Przekłuwanie języka powoli przestaje szokować. Coraz więcej osób ulega tej modzie. Trudno oceniać atrakcyjność tego typu ozdób – mają one zarówno wielbicieli, jak i przeciwników. Jedno jest pewne – przekłuwanie języka jest ryzykownym zabiegiem i wymaga wzmożonej troski o higienę jamy ustnej.

Środki ostrożności
Większość stomatologów jest zdania, że kolczyk w języku to niepotrzebna ozdoba. Jedyną w 100% skuteczną metodą na uniknięcie powikłań po zabiegu jest… nieprzekłuwanie języka. Jeśli jednak ktoś się uparł, że musi ozdobić w ten sposób swoje ciało, powinien pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

Przede wszystkim zabieg musi być wykonany w specjalistycznym gabinecie przy użyciu sterylnych narzędzi. Oznacza to, że nie można go wykonywać w domu, nie może go także przeprowadzić znajomy wielbiciel piercingu. Przekłucie powinno być wykonane jednorazową igłą, a wszystkie narzędzia być poddawane sterylizacji. Najlepszym materiałem na kolczyk jest tytan, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Wszystkie inne materiały są niedopuszczalne, a ich używanie grozi pojawieniem się poważnych komplikacji, np. ropieniem rany, uczuleniem, powstaniem narośli.

Osoba, która wykonuje zabieg, powinna poinformować o ewentualnych powikłaniach, o przebiegu gojenia oraz o zasadach higieny, których należy przestrzegać po przekłuciu języka.

Język przez kilka dni po przekłuciu będzie obrzmiały, nadwrażliwy i może krwawić. Z tego powodu konieczne będzie używanie bardzo miękkiej szczoteczki do zębów oraz pasty dla osób z nadwrażliwością zębów. Konieczne będzie także dokładne płukanie jamy ustnej po każdym posiłku – ważne, aby stosować w tym celu łagodny płyn bezalkoholowy. Należy pamiętać także o tym, że kolczyk można dotykać tylko umytymi rękoma, w przeciwnym razie powstaje ryzyko zanieczyszczenia rany.

W trakcie gojenia się języka trzeba zrezygnować z kilku rzeczy:
– całowania się oraz seksu oralnego;
– żucia gumy oraz gryzienia długopisów, ołówków itp.;
– palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, ponieważ może to wydłużyć proces gojenia;
– jedzenia gorących oraz pikantnych potraw oraz picia gorących napojów;
– zażywania aspiryny.

Podczas gojenia się rany mogą także wystąpić trudności w mówieniu, gryzieniu oraz połykaniu.

Powikłania
Nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej po przekłuciu języka może skutkować poważnymi powikłaniami. Zanieczyszczona rana będzie ropieć. Zwiększyć może się obrzęk oraz ból. Istnieje także ryzyko ukruszenia zębów przez kolczyk i pojawienia się stanu zapalnego śluzówki. Posiadanie kolczyka w języku wiąże się również z ryzykiem osuwania się dziąseł.

Źródło: bodypiercing.org.pl

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Omicron - nowy niebezpieczny wariant SARS-CoV-2 Lekarz

W najbliższych dniach można się spodziewać pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia i ilości wirusa w drogach oddechowych chorych. Naukowcy sprawdzą, czy reakcja organizmów po szczepieniu lub przechorowaniu stanowi ochronę przed nowym zag...

kobieta w ciazy
Amalgamat niebezpieczny dla kobiet w ciąży i płodów Lekarz

Amalgamat, przez dziesiątki lat stosowany w światowej stomatologii, powoli odchodzi do historii. Jako pierwsze zakaz stosowania tego materiału wprowadziły kilkanaście lat temu Szwecja i Norwegia. Dziś jego użycie w stomatologii jest zakazane także w ...