Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nie znasz przepisów dotyczących kas fiskalnych? Sprawdź, gdzie możesz je znaleźć

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie znasz przepisów dotyczących kas fiskalnych? Sprawdź, gdzie możesz je znaleźć

Nie znasz przepisów dotyczących kas fiskalnych? Sprawdź, gdzie możesz je znaleźć

Dla organów podatkowych fakt, iż nie znamy regulacji prawnych dotyczących kas fiskalnych lub też niewłaściwie intepretujemy poszczególne wymogi – nie stanowi żadnej okoliczności łagodzącej. Skoro bowiem istnieją określone przepisy, praworządni obywatele powinni ich przestrzegać. Niestety, w praktyce dostosowanie się do zaleceń fiskusa bywa chwilami trudne, a dzieje się tak z kilku zasadniczych powodów.


Po pierwsze – przepisy, które odnoszą się do użytkowania urządzeń fiskalnych, ustawodawca „schował” w kilku różnych miejscach (np. w trzech odrębnych rozporządzeniach Ministra Finansów oraz w ustawie o podatku od towarów i usług). Oczywiście, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel kasy – w tym przypadku lekarz-stomatolog – poświęcił trochę czasu na zapoznanie się z owymi regulacjami, a następnie opanował pamięciowo najważniejsze nakazy (jest ich, plus minus – około dwudziestu). Niemniej wydaje się nam, iż zadaniem lekarza jest przede wszystkim leczenie, a nie wertowanie długiej listy przepisów.


Po drugie – treść wielu regulacji jest na tyle ogólnikowa lub niezrozumiała, iż w niektórych przypadkach zrozumienie intencji ustawodawcy może być trudne nawet dla pracownika biura rachunkowego. Nic więc dziwnego, iż stomatolog, który próbuje samodzielnie rozszyfrować znaczenie różnych podatkowych terminów, często dochodzi do niewłaściwych wniosków (a potem ponosi tego finansowe konsekwencje). Znakomitym przykładem ilustrującym ową prawidłowość jest np. zapis o konieczności zwrotu ulgi w przypadku ”trwałego zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej”. Jesteśmy ciekawi, ilu Czytelników korzystających na co dzień z tego urządzenia, potrafi precyzyjnie określić, co ustawodawca rozumie przez „trwałe zaprzestanie”, a także podać owego „zaprzestania” prawne konsekwencje.


Tak więc poruszanie się w gąszczu przepisów, które musi znać i stosować każdy użytkownik kasy fiskalnej – w tym również stomatolog prowadzący prywatną praktykę – nie jest zadaniem łatwym ani do końca bezpiecznym (ze względu na dyskretnie zastawione przez fiskusa pułapki).
Dlatego też – aby pomóc Państwu w prowadzeniu codziennej praktyki, a także zapewnić zwycięstwo w niełatwych potyczkach z urzędem skarbowym – przygotowaliśmy cykl artykułów o tematyce podatkowo-kasowej. W kolejnych tekstach omówimy zwłaszcza te wymogi prawne, które mają najbardziej kontrowersyjny lub nieprecyzyjny charakter i tym samym budzą najwięcej wątpliwości.
Zapraszamy do czytania i komentowania artykułów na forum. Obiecujemy, iż weźmiemy pod uwagę wszystkie wyrażone przez Państwa opinie i sugestie (zwłaszcza te krytyczne).

Kto czyta, nie błądzi – akty prawne regulujące zasady kupna oraz użytkowania urządzeń fiskalnych
1. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Uwaga!
W latach 2013-2014 będzie obowiązywało nowe rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. Nr 1382), zwane dalej „rozporządzeniem 2012”. Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. i zawęża znacznie zakres dotychczasowych zwolnień.


4. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

5. Ustawa z dnia 7 listopada 2008 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

6. Ustawa podnosząca stawki podatku VAT z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.

Praktyczna wskazówka!
Najwięcej informacji przydatnych dla użytkowników kas fiskalnych znajduje się w pierwszym na liście rozporządzeniu. Należy dokładnie przestudiować zwłaszcza Rozdział 3 ("Warunki stosowania kas przez podatników").
Warto również przejrzeć broszurę opublikowaną w 2010 roku przez Ministerstwo Finansów "Kasy rejestrujące – prawa i obowiązki podatnika rozpoczynającego ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących", gdyż jest to pozycja napisana wyjątkowo przystępnym – jak na fiskusa – językiem.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Termin przeglądu kasy fiskalnej w gabinecie można odroczyć Lekarz

Jak poinformowało ministerstwo finansów, z powodu zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem, podatnicy mogą wnioskować o odroczenie terminu przeglądu kasy rejestrującej. Należy to jednak zrobić przed upływem tego terminu. Przypomnijmy...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Będzie więcej czasu na wymianę kas fiskalnych w gabinetach Lekarz

Ministerstwo finansów pracuje nad przesunięciem terminów, które umożliwiają prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu dotychczas stosowanych przez podatników kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Dla pierwszej grupy podatni...

wyroby medyczne - Dentonet.pl
Nowe wzory zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia 2020 r. Lekarz

Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie przypomniało, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, polegające przede wszystkim na stosowaniu nowego wzoru z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
recepta - Dentonet.pl
Recepty będą ważne nawet przez rok? Jest projekt rozporządzenia Lekarz

Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie recept – najważniejsza zmiana ma polegać na wydłużeniu terminu realizacji recept nawet do 365 dni. Projekt stanowi zmianę rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w spraw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres