Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nie zadbasz – zachorujesz

Publikacja:
Nie zadbasz – zachorujesz

Nie zadbasz – zachorujesz

Choroby przyzębia powodują wzrost ogólnej i miejscowej odpowiedzi zapalnej, przez co inicjują rozwój groźnych chorób ogólnoustrojowych.

Badacze od wielu lat badają związek pomiędzy chorobami przyzębia a powstawaniem miażdżycy, a także nad tym czy leczenie schorzeń periodontologicznych ma wpływ na występowanie schorzeń ogólnoustrojowych.

Liczne badania wskazują, że nawet 80% populacji wymaga poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Zdaniem naukowców aż 70% osób cierpi na różnego rodzaju chorób przyzębia czyli przewlekłe stany zapalane tkanek otaczających ząb (dziąsła, ozębną, cement i kości wyrostka zębodołowego).

Wpływu choroby przyzębia na częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i cukrzycy został udowodniony naukowo. Częstość występowania choroby wieńcowej wzrasta od 25 do 72 % w zależności od wieku osób, u których występowały choroby przyzębia. Zaobserwowano także, że u chorych z zapaleniem przyzębia częściej dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2 oraz że u chorych z bardziej zaawansowaną chorobą przyzębia częściej rozwijają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej, czyli stan przedcukrzycowy i cukrzyca.

Wpływ schorzeń periodontologicznych na zdrowie ogólne jest przedmiotem badań od wielu lat. Naukowo potwierdzono związek łączący choroby przyzębia z miażdżycą, cukrzycą, chorobami serca, udarem, chorobami nerek i zapaleniem reumatoidalnym stawów. Pacjenci cierpiący z powodu dolegliwości bólowych, obrzęku lub krwawienia z dziąseł, ruchomości zębów powinni zgłosić się do stomatologa. Wczesne leczenie tego typu schorzeń pozwoli na skuteczne zapobieganie rozwojowi groźnych chorób.


 

inf.wł.