Nie wyrzucaj szczoteczki
Nie wyrzucaj szczoteczki
Po przebytej grypie, przeziębieniu, zapaleniu gardła należy koniecznie wymienić szczoteczkę do zębów. Tak brzmiało obowiązujące „od zawsze” zalecenie. Jednak nie jest to konieczne – twierdzą amerykańscy naukowcy.
Wyniki swoich badań naukowcy z University of Texas Medical Branch (UTMB) zaprezentowali na dorocznym spotkaniu amerykańskich towarzystw pediatrycznych w Waszyngtonie na początku bm. – zapoznaj się ze streszczeniem:
Na szczoteczce do zębów badacze z UTMB wyhodowali bakterie Streptococcus z grupy A (GAS), powodujące paciorkowcowe zapalenie gardła. W takim środowisku bakterie te bytowały przez 48 godzin.
Ku zaskoczeniu naukowców, bakterie obecne są także na nowych, sterylnie pakowanych szczoteczkach, niepoddanych powyższym „zabiegom”.
I tak na „dorosłej” szczoteczce pojawiły się gram-dodatnie przecinkowce, zaś na dziecięcej badacze znaleźli gram-ujemne ziarniaki, zidentyfikowane jako paciorkowce (Staphylococcus).
Następnie naukowcy badali, czy bakterie GAS będą się rozwijały na szczoteczkach używanych przez dzieci chore na paciorkowcowe zapalenie gardła.
W badanej grupie 14 pacjentów cierpiało na ww. zapalenie gardła, 13 na „zwykłe” zapalenie, a 27 pacjentów (w wieku od 2 do 20 lat) było zdrowych.
Uczestnikom eksperymentu zalecono mycie zębów nową szczoteczka przez 1 minutę. Następnie wszystkie szczoteczki szczelnie i sterylnie zapakowano i – w dalszej kolejności – poddano badaniom laboratoryjnym.
Ku zaskoczeniu badaczy, bakterie Streptococcus z grupy A (GAS) wykryto tylko na jednej szczoteczce, w dodatku używanej przez osobę nie chorującą na paciorkowcowe zapalenie gardła.
Na pozostałych nie stwierdzono bakterii GAS, za to inne, bytujące normalnie w jamie ustnej.
– Badanie potwierdza, że wymiana szczoteczki na nową po przebytym paciorkowcowym zapaleniu gardła prawdopodobnie nie jest konieczna – powiedziała Judith L. Rowen, profesor na wydziale pediatrycznym teksańskiego uniwersytetu medycznego.
Z kolei współautorka badań, prof. Lauren K. Shepard, uważa, że skala analizy była zbyt mała i konieczne będą badania na większej grupie osób.
tch na podstawie EurekAlert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
W 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wejdzie zakaz handlu plastikowymi produktami jednorazowymi: słomkami, patyczkami higienicznymi, sztućcami. Zastąpić je będą musiały produkty biodegradowalne – np. takie jak dostępne już w ekologicznych drogeriac...
Na przestrzeni ostatnich lat wiedza na temat roli prawidłowej higieny jamy ustnej w profilaktyce chorób dziąseł i zębów oraz – co istotne – problemów pozastomatologicznych, znacząco wzrosła. Pacjenci w coraz większym stopniu świadomi wpływu stanu uzę...
Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji