Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Nie wyrzucaj szczoteczki

Publikacja:
Nie wyrzucaj szczoteczki

Nie wyrzucaj szczoteczki

Po przebytej grypie, przeziębieniu, zapaleniu gardła należy koniecznie wymienić szczoteczkę do zębów. Tak brzmiało obowiązujące „od zawsze” zalecenie. Jednak nie jest to konieczne – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Wyniki swoich badań naukowcy z University of Texas Medical Branch (UTMB) zaprezentowali na dorocznym spotkaniu amerykańskich towarzystw pediatrycznych w Waszyngtonie na początku bm. – zapoznaj się ze streszczeniem:

Na szczoteczce do zębów badacze z UTMB wyhodowali bakterie Streptococcus z grupy A (GAS), powodujące paciorkowcowe zapalenie gardła. W takim środowisku bakterie te bytowały przez 48 godzin.

Ku zaskoczeniu naukowców, bakterie obecne są także na nowych, sterylnie pakowanych szczoteczkach, niepoddanych powyższym „zabiegom”.

I tak na „dorosłej” szczoteczce pojawiły się gram-dodatnie przecinkowce, zaś na dziecięcej badacze znaleźli gram-ujemne ziarniaki, zidentyfikowane jako paciorkowce (Staphylococcus).

Następnie naukowcy badali, czy bakterie GAS będą się rozwijały na szczoteczkach używanych przez dzieci chore na paciorkowcowe zapalenie gardła.

W badanej grupie 14 pacjentów cierpiało na ww. zapalenie gardła, 13 na „zwykłe” zapalenie, a 27 pacjentów (w wieku od 2 do 20 lat) było zdrowych.

Uczestnikom eksperymentu zalecono mycie zębów nową szczoteczka przez 1 minutę. Następnie wszystkie szczoteczki szczelnie i sterylnie zapakowano i – w dalszej kolejności – poddano badaniom laboratoryjnym.

Ku zaskoczeniu badaczy, bakterie Streptococcus z grupy A (GAS) wykryto tylko na jednej szczoteczce, w dodatku używanej przez osobę nie chorującą na paciorkowcowe zapalenie gardła.

Na pozostałych nie stwierdzono bakterii GAS, za to inne, bytujące normalnie w jamie ustnej.

– Badanie potwierdza, że wymiana szczoteczki na nową po przebytym paciorkowcowym zapaleniu gardła prawdopodobnie nie jest konieczna – powiedziała Judith L. Rowen, profesor na wydziale pediatrycznym teksańskiego uniwersytetu medycznego.

Z kolei współautorka badań, prof. Lauren K. Shepard, uważa, że skala analizy była zbyt mała i konieczne będą badania na większej grupie osób.


tch na podstawie EurekAlert


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

biodegradowalne szczoteczki - Dentonet.pl
Biodegradowalne szczoteczki do zębów hitem najbliższych lat? Asysta

W 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wejdzie zakaz handlu plastikowymi produktami jednorazowymi: słomkami, patyczkami higienicznymi, sztućcami. Zastąpić je będą musiały produkty biodegradowalne – np. takie jak dostępne już w ekologicznych drogeriac...

policja - Dentonet.pl
Warszawa: kradł szczoteczki i zestawy do wybielania Lekarz

23-letni mężczyzna w ciągu kilku dni ukradł z jednej z drogerii na warszawskich Bielanach 10 zestawów do wybielania zębów oraz dwie elektryczne szczoteczki do zębów. Wartość skradzionych przedmiotów to ponad 1500 zł. Grozi mu do 5 lat więzienia. Pol...

ROZWIŃ WIĘCEJ
GUM1
Sunstar G.U.M.® – szczoteczki i akcesoria do higieny jamy ustnej Lekarz

Na przestrzeni ostatnich lat wiedza na temat roli prawidłowej higieny jamy ustnej w profilaktyce chorób dziąseł i zębów oraz – co istotne – problemów pozastomatologicznych, znacząco wzrosła. Pacjenci w coraz większym stopniu świadomi wpływu stanu uzę...

brush ptn38ym
Szczoteczki soniczne - zdrowe rozwiązanie dla dziąseł Pacjent

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa dbania o zdrowie zębów i piękny uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się ułatwić sobie to zadanie przy pomocy elektrycznych szczoteczek. Do wyboru mamy modele rotacyjne i szczoteczki soniczne. Pierwszy wariant...

szczoteczka - Dentonet.pl
COVID-19: szczoteczki źródłem zakażenia wśród domowników? Asysta

Według naukowców z Oral Health Foundation, do rozprzestrzeniania się koronawirusa może dochodzić poprzez... przechowywanie przez osobę zakażoną szczoteczki do zębów w tym samym pojemniku, co pozostali zdrowi domownicy. Nie ma na to co prawda twardych...