Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nie wykreślać artykułu o tworzeniu samorządu

Brak komentarzy | Publikacja:
Nie wykreślać artykułu o tworzeniu samorządu

Nie wykreślać artykułu o tworzeniu samorządu

Około 20 samorządów zawodów zaufania podpisało apel do rządu i parlamentu, sprzeciwiając się możliwości wykreślenia z konstytucji artykułu o tworzeniu tych samorządów.

Wśród sygnatariuszy jest Naczelna Rada Lekarska i Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

"Wyeliminowanie konstytucyjnego fundamentu działania samorządów zawodów zaufania publicznego prowadzi prostą drogą do ograniczenia praw obywatela, do obrony przed omnipotencją władzy wykonawczej" – napisali sygnatariusze apelu, przygotowywanego przez Naczelną Radę Adwokacką, NRL, samorządy notariuszy, architektów, pielęgniarek i położnych oraz inne.

Jak wyjaśnia portal onet.pl, chodzi o zgłoszony przez polityków PiS postulat usunięcia z konstytucji art. 17, mówiącego o tym, że "w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony".

Politycy tej partii zapowiedzieli to po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. Ich zdaniem tylko wtedy będzie można spowodować rzeczywistą deregulację zawodów.

Według autorów apelu inicjatywa ta "spotkała się z ciepłym przyjęciem przez niektórych przedstawicieli rządu i część parlamentarzystów".

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia próba likwidacji art. 17 to w istocie zamach na decentralizację państwa. – Ale że to słowo kojarzy się pozytywnie, to wymyślono słowo-wytrych: deregulacja – powiedział.

Tak samo uważa wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

– Jeśli zmieniać konstytucję, to należy ją raczej dopełnić. Jeśli samorząd zawodowy jest formą sprawowania imperium państwa, to on powinien podejmować decyzje wiążące członków samorządu do końca – tak jak samorząd terytorialny wydaje akty prawa miejscowego – mówił.

Radziwiłł przypomniał, że Węgry kilka lat temu zlikwidowały obowiązek przynależności lekarzy do samorządu zawodowego, a przed rokiem ten obowiązek przywróciły, bo samorząd okazał się rozwiązaniem potrzebnym – także dla pacjentów.

Według Grażyny Rogali-Pawelczyk, prezes zrzeszającej 300 tys. członków Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, likwidacja samorządów spowoduje, że nie będzie komu rejestrować, kto ma wykonywać ten zawód, ani instytucji dbającej o etykę zawodową i podnoszenie kwalifikacji.

źródło: RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

błąd medyczny - Dentonet.pl
Za błąd medyczny do więzienia? Protesty samorządu lekarskiego Lekarz

Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego wprowadzonej na mocy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, która zakłada, że za błąd medyczny lekarza lub lekarza dentysty we właściwie każdym przypadku grozić będzie tylko kara wię...

Samorząd pyta lekarzy o kontrakty. Pokłosie artykułu "Gazety Prawnej" Lekarz

Burzę w ostatnich dniach wywołały opublikowane w Gazecie Prawnej artykuły "Zysk kontra zdrowie" oraz "Nie ma zgody na obciążanie lekarzy kosztami badań". Opisany w artykułach proceder w dużym uproszczeniu polega na tym, że kontrakty podmiotów lecznic...

Apel samorządu lekarskiego sprzed dwóch lat "nadal aktualny" Lekarz

- W obliczu braku radykalnych zmian w finansowaniu ochrony zdrowia ze środków publicznych i pogarszania się warunków pracy lekarzy, apel ten nie stracił na aktualności. Jest dla nas wiążący i zachęcam do zastosowania się do jego zapisów - pisze w liś...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Za dużo miejsc na studia stomatologiczne? Opinia samorządu Lekarz

Naczelna Rada Lekarska w specjalnym komunikacie negatywnie oceniła zwiększenie limitu przyjęć na studia stomatologiczne w nowym roku akademickim. Jak podkreślono, pomimo wielokrotnego podnoszenia przez samorząd lekarski postulatu zmniejszenia limitu ...

Będzie debata o stomatologii? Apel samorządu lekarskiego Lekarz

15 lutego prezes NRL prof. Andrzej Matyja i wiceprezes NRL Andrzej Cisło skierowali do ministra zdrowia wniosek o przeprowadzenie dużej, wielostronnej debaty w celu omówienia zgłaszanych problemów oraz podjęcia kierunkowych decyzji służących ich rozw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji