Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

Nici dentystyczne – dlaczego trzeba je codziennie stosować?

Wbrew stereotypom, higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Aby zachować zdrowie i ładny wygląd uśmiechu konieczne jest również regularne sięganie po nici dentystyczne. Służą one do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Według niektórych statystyk, próchnica dotyczy około 90% mieszkańców naszego kraju. Chorobę tą wywołują bytujące w jamie ustnej bakterie. Żywią się one m.in. pozostałościami pokarmów, które nie zostały usunięte podczas codziennej higieny jamy ustnej. Myli się jednak ten, kto sądzi, że do oczyszczenia zębów wystarczy szczoteczka i pasta. Równie ważne są nici dentystyczne.

Dlaczego nici dentystyczne są takie ważne?

Większość z nas myśli, że do kompleksowego oczyszczenia zębów wystarczy samo szczotkowanie. Nic bardziej mylnego! Choćbyśmy myli zęby po każdym posiłku przez zalecane 2-3 minuty to i tak nie będą one zupełnie czyste. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Tymczasem również one są narażone na szkodliwą działalność bakterii wywołujących próchnicę.

Już po około 10 minutach od posiłku znajdujące się w przestrzeniach między zębami bakterie zaczynają tworzyć płytkę nazębną. W jej skład wchodzą m.in. martwe komórki błon śluzowych, resztki pokarmów oraz składniki śliny. Efektem metabolizmu bakterii są również kwasy, obniżające pH szkliwa i prowadzące do demineralizacji szkliwa. Płytka bakteryjna z czasem twardnieje, zmieniając się w osad i kamień nazębny. Z kolei przy osłabionym szkliwie bakterie wnikają w głąb struktury zębów, powodując próchnicę.

Jak używać nici dentystycznych?

Jedyną metodą na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami są nici dentystyczne. Warto wiedzieć, że dentysta podczas rutynowej kontroli od razu pozna, czy stosujemy je regularnie. Jeśli tak nie jest, w szczelinach międzyzębowych tworzą się ubytki i przebarwienia, odkłada się kamień nazębny, a dziąsła są zaczerwienione.

Tymczasem nitkowanie zębów wcale nie jest trudne. Oczywiście instruktaż dotyczący tej czynności może przeprowadzić każdy stomatolog lub higienistka, ale ogólnie wystarczy kolejno:
• oderwać około 50 cm nici i owinąć ją wokół palców wskazujących, zostawiając między nimi fragment o długości około 2-4 cm,
• napiąć nić i wsunąć w przestrzenie między zębami,
• wykonywać delikatne ruchy w górę i w dół, pamiętając aby wsunąć nić poniżej linii dziąseł,
• powtarzać te czynności w stosunku do każdego zęba.

Jakie nici dentystyczne wybrać?

W drogeriach i aptekach znaleźć można przeróżne nici dentystyczne: woskowane i niewoskowane, z włókna pojedynczego i wielu włókien nylonowych, nasączone preparatami fluorkowymi albo smakowe. Niektóre mają formę gąbki i są przeznaczone do oczyszczania przestrzeni pod mostami protetycznymi. Wybór odpowiedniej nici to tak naprawdę kwestia indywidualna, która zależy od określonych potrzeb oraz zasobności portfela. Ważne jest przede wszystkim to, aby w ogóle włączyć nitkowanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Codzienne czyszczenie przestrzeni między zębami bywa przez wiele osób zaniedbywane, tymczasem jest ono bardzo ważne – chroni przed chorobami dziąseł, nieświeżym oddechem oraz zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Czym i jak szczotkować przestrzenie między zębami? Wyjaśnia dr n. med. Joanna Kunert – lekarz dentysta w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Orbit
Rola bezcukrowej gumy do żucia w profilaktyce próchnicy Pacjent

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation) wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej, a Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie ...

nitkowanie zębów
Nitkowanie zębów - dlaczego jest tak ważne? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Według statystyk, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma zaawansowaną próchnicę. Taki stan rzeczy bierze się zarówno ze zbyt rzadkich wizyt u dentysty, jak i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Myjemy zęby nieregularnie i niedokładnie, a dodatkowo niewie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Flossolution - Dentonet.pl
Flossolution – nowoczesne elektryczne nici dentystyczne Asysta

Jedna z amerykańskich firm wypuściła na rynek elektryczne nici dentystyczne, montowane na nasadzie elektrycznej szczoteczki do zębów.Flossolution – bo tak nazywa się urządzenie – jest połączeniem elektrycznej szczoteczki do zębów oraz elektrycznych n...

leczenie halitozy - Dentonet.pl
Leczenie halitozy – jakie metody działają? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Mianem halitozy określa się nieprzyjemny, nieświeży oddech, spowodowany różnymi czynnikami. Zalicza się do nich niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica czy zaburzenia ogólnoustrojowe. Jest to schorzenie, które może stać się powodem wielu kompleksó...

szczoteczki międzyzębowe - Dentonet.pl
Szczoteczki międzyzębowe niezbędne do higieny jamy ustnej Asysta

Prof. Denis Bourgeois – dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu w Lyonie, jeden z pionierów badań dotyczących profilaktyki chorób jamy ustnej – po raz kolejny podkreślił, że szczoteczki międzyzębowe są niezbędnym akcesorium do oczyszczania zębów, ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Krzysiek53 Krzysiek53
potwierdzam! odkad stosuje wszelkie nici to moje problemy mozna powiedziec - zniknely. mam dosc spore szczeliny miedzy zebami i tylko nic dobiega w te tudno dostepne miejsca. teraz stosuje ja codziennie i od razu inaczej wyglada moj usmiech!
Oceń komentarz:     3: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres