Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

NFZ znów przeciw pacjentom

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NFZ znów przeciw pacjentom

NFZ znów przeciw pacjentom

NFZ znów chce znieść dopłaty do ponadstandardowego leczenia zębów. Stracą jak zwykle pacjenci.

Według standardów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia za darmo "biała" plomba przysługuje w ramach ubezpieczenia tylko w zębach od jedynki do trójki. Pozostałe dentysta musi wypełniać ciemnym amalgamatem. Bezpłatne kanałowe leczenie zębów przysługuje dorosłemu tylko "od kła do kła". Inne zęby w takiej sytuacji może tylko wyrwać. Jeśli ktoś nie chciał rezygnować z leczenia w ramach ubezpieczenia, a jednocześnie mieć plomby z lepszych materiałów, do tej pory mógł dopłacać dentyście różnicę między kwotą jaką otrzyma on za leczenie z funduszu a faktyczną ceną usługi.

Ten korzystny i dla pacjentów, i dla dentystów system wyprowadziła jako pierwsza w Polsce Śląska Kasa Chorych. Pierwsi, którym się nie spodobał, byli urzędnicy ministra Mariusza Łapińskiego. Stwierdzili, że w całej Polsce powinno być tak samo, czyli mieszkańcom Śląska trzeba dopłaty odebrać. Dopłaty udało się jednak przywrócić. Potem atakowano je jeszcze kilka razy.

W tym roku, dzięki staraniom lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, wprowadzono je w całej Polsce. Niestety, na krótko. – Ku naszemu zaskoczeniu Narodowy Fundusz Zdrowia w przyszłym roku znów nie chce się zgodzić na dopłaty – mówi Artur Lech, szef dentystów w PZ.

– To niedorzeczne. Z dopłat korzysta bardzo wielu pacjentów. Wielu ludzi nie będzie teraz stać na pełnopłatne usługi – mówi dr Maria Motyczka, dentystka z Rybnika.

Ci, których nie będzie stać na płatne w stu procentach usługi, będą musieli korzystać z tego, co za darmo. Wyobraźmy sobie ubytek na przedniej ścianie czwórki zaplombowany amalgamatem: wyleczony ząb będzie wyglądał dalej jak dziurawy.

Powody działania funduszu nie są jasne. Na pewno nie skorzysta na tym finansowo, bo kwoty wypłacane dentystom za leczenie wcale się nie zmniejszą. Stracą za to pacjenci. Urzędnicy ze śląskiego oddziału NFZ przyznają, że to racja, ale tłumaczą, że nie mają wpływu na politykę centrali.

Urzędnicy w centrali zachowują się, jakby nie wiedzieli, o co chodzi. Pytani o dopłaty, przysłali nam wczoraj pismo, w którym przypominają datę wydania ustawy zdrowotnej i rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń stomatologicznych. O dopłatach nie ma w nim ani słowa.

– Zamierzamy dalej bronić dopłat. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do izby lekarskiej i funduszu. Na razie nie ma na nie odpowiedzi, ale sprawy na pewno nie zostawimy – zapowiada Lech.

 

Judyta Watoła


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Resort zdrowia: 100 tys. pacjentów w dentobusach w ciągu dwóch lat Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, w latach 2018-2019 w dentobusach udzielono pomocy ponad 100 tys. pacjentom. Przypomnijmy – jakiś czas temu grupa posłów PSL-u skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o zagwarantowanie Pola...

NFZ kontrole w I półroczu - Dentonet.pl
Eksperci: Mniej składek wpłynie do NFZ-u w najbliższym czasie Lekarz

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwolnień, a płace pracowników nie będą rosły tak szybko, jak można było oczekiwać przed pandemią, co oznacza, że mniej składek zasili budżet Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi w rozmowie z agencją Newseria...

test na koronawirusa - Dentonet.pl
NFZ: ruszyło 125 punktów pobrań wymazów w całej Polsce Pacjent

W poniedziałek 11 maja w całej Polsce rozpoczęło działalność 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To miejsca, z których będą mogły skorzystać osoby przebywające na kwarantannie. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy F...

ROZWIŃ WIĘCEJ
doraźna pomoc stomatologiczna - Dentonet.pl
Doraźna i nocna pomoc stomatologiczna? Tylko w teorii… Lekarz

Poseł Marek Sowa zainteresował się kwestią dostępności do doraźnej pomocy stomatologicznej w poszczególnych województwach. Jak się okazuje, w wielu miejscach istnieje ona tylko teoretycznie. Poseł Marek Sowa w skierowanej do ministra zdrowia interpel...

turystyka stomatologiczna - Dentonet.pl
Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce - atutem głównie niskie ceny Lekarz

Turystyka stomatologiczna w Polsce nabiera rozmachu. Z roku na rok polskie gabinety odwiedza coraz więcej Niemców, Brytyjczyków a nawet Skandynawów. Cudzoziemców przyciągają niższe ceny, wysoka jakość leczenia oraz nowocześnie wyposażone, komfortowe ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres