Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NFZ: sypią się kary za błędnie wystawione recepty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NFZ: sypią się kary za błędnie wystawione recepty

NFZ: sypią się kary za błędnie wystawione recepty

Mimo iż Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdził, że publiczny płatnik nie może zachowywać się jak kontroler, który nakłada sankcje za najdrobniejsze przewinienia, NFZ nie rezygnuje z karania lekarzy, którzy podczas wypisywania recept popełnili nieistotne pomyłki formalne. Dzięki tej restrykcyjnej polityce w ubiegłym roku Fundusz zasilił swój budżet kwotą 3,5 mln zł.

W ubiegłym roku NFZ przeprowadził 687 audytów, które objęły swoim zasięgiem nie tylko szpitale i przychodnie, ale także lekarzy, którzy mają podpisane indywidualne umowy refundacyjne. Łącznie Fundusz poddał weryfikacji recepty na leki refundowane o wartości 34,3 mln zł i zakwestionował refundację o wartości 2,7 mln zł. Ostateczna kwota, którą NFZ odzyskał (po rozpatrzeniu odwołań ukaranych lekarzy i świadczeniodawców) wyniosła 3,5 mln zł.
Na podstawie danych za pierwsze półrocze można stwierdzić, że w także tym roku kontrole recept przepisywanych przez lekarzy mogą przynieść NFZ wysokie przychody. Do końca czerwca Fundusz zakwestionował refundację o wartości 1,31 mln zł, a dodatkowo nałożył kary w wysokości ok. 341 tys. zł.

– Kontrole NFZ są bardzo szczegółowe, a urzędnicy wynajdują najbardziej błahe nieprawidłowości, takie jak np. brak numeracji stron dokumentacji. Samorząd lekarski od wielu lat stanowczo twierdzi, że surowe i dotkliwe kary powinny być stosowane tam, gdzie ktoś popełnia przestępstwo czy wyrządza szkodę. Brak numeracji stron w dokumentacji medycznej nie wyrządza szkody czy krzywdy ani pacjentowi, ani NFZ – komentuje poczynania NFZ Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Częstym pretekstem do ukarania lekarza są również takie pomyłki w dokumentacji medycznej, jak błędnie wpisana ostatnia cyfra PESEL lub niewskazanie liczby zaordynowanych opakowań leków. Tego typu uchybienia najczęściej wynikają z przemęczenia lub braku czasu i trudno je zakwalifikować jako działanie z premedytacją, zmierzające do uszczuplenia publicznych funduszy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kary są wymierzane na podstawie mało precyzyjnych zapisów. I tak, lekarz może ponieść karę za wystawienie recepty osobie nieuprawnionej lub w przypadku nieuzasadnionym. To ostatnie sformułowanie może oznaczać każdy, nawet całkiem błahy błąd stwierdzony na recepcie. Ten fakt był kilkakrotnie podnoszony przez samorząd lekarski, jednak – jak widać – bez rezultatu.

Wysokość kary uzależniona jest od tego, czy lekarz wystawia recepty na podstawie indywidualnej umowy refundacyjnej zawartej z NFZ (np. w prywatnym gabinecie), czy też jest zatrudniony w placówce, która ma kontrakt z funduszem. W pierwszym przypadku jest narażony na kary umowne w wysokości 200 zł za każdą z nieprawidłowości, natomiast w drugim za jego pomyłki odpowiada pracodawca.

– Kary za nieistotne uchybienia są wbrew orzecznictwu – stwierdza Natalia Łojko, radca prawny z kancelarii Kieszkowska-Rutkowska-Kolasiński, która wygrała w Sądzie Najwyższym sprawę o nienależną refundację. NFZ żądał od lekarza zwrotu ponad 60 tys. zł za uchybienia w dokumentowaniu recept wypisywanych na użytek własny i rodziny. SN w wyroku z 14 listopada 2014 r. (sygn. akt I CSK 633/13) w pełni uznał skargę kasacyjną medyka. Podkreślił, że drobne błędy w dokumentacji czy receptach nie powinny być powodem karania, chyba że NFZ udowodni szkodę (np. wykaże, że refundacja leków trafiła do osoby, która nie jest do niej uprawniona).

B.Sz.
Źródło: Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepta - Dentonet.pl
Recepty bez identyfikacji OW NFZ – co z refundacją? Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że w związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ n...

recepta - Dentonet.pl
Recepty bez obowiązku umieszczania identyfikatora OW NFZ Lekarz

Od 1 lipca 2020 r. na recepcie obejmującej co najmniej jeden refundowany produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny, osoba wystawiająca nie ma obowiązku wpisywać identyfikatora oddziału wojewódzkiego...

Surowsze kary za błędy medyczne? "Leczmy bez nadmiernego ryzyka" Lekarz

23 czerwca 2020 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konwentu prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, podczas którego poruszono aktualną sytuację związaną z podpisaniem przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowe...

ROZWIŃ WIĘCEJ
otwarcie gabinetów we Francji - Dentonet.pl
Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja Lekarz

Ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych wprowadzone we Francji w połowie marca pozbawiły dostępu do stomatologa pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji. Nie jest to jednak czas całkowitego odcięcia się praktyków od pacjentów ...

kary za nieodwołane wizyty - Dentonet.pl
"Fakt": będą kary finansowe dla pacjentów za nieodwołane wizyty? Lekarz

Jak informuje "Fakt", rząd bardzo poważnie rozważa możliwość wprowadzenia opłat od pacjentów, którzy nie odwołują umówionych wcześniej wizyt. Według danych NFZ-u, w 2019 r. z powodu niestawienia się pacjenta, lekarze specjaliści nie udzielili… 17 mln...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres