Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

Brak komentarzy | Publikacja:
NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

Stopniowa likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i przejście od finansowania ubezpieczeniowego do budżetowego – to jeden z najważniejszych postulatów nowego Ministra Zdrowia.

NFZ – który w naszym imieniu kupuje usługi medyczne, miałby zniknąć już w 2017 roku – deklaruje Konstanty Radziwiłł. Po tej dacie płacone przez obywateli składki trafią bezpośrednio do budżetu państwa i będą dzielone przez rząd na poszczególne województwa (proporcjonalnie do zgłoszonych przez nie potrzeb medycznych).

Warto sobie jednak w tym miejscu zadać pytanie, jak ma się likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia do zaplanowanego na przyszły rok kontraktowania świadczeń?

Przypomnijmy, że konkursy na udzielanie świadczeń mają się odbyć w połowie 2016 r. To wówczas zniknie – funkcjonująca od 2013 r. – możliwość corocznego przedłużania umów bez przeprowadzania procedury konkursowej. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne dla świadczeniodawców, zamykało rynek dla nowych podmiotów, dlatego Ministerstwo Zdrowia postulowało jego zmianę. W efekcie doszło do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138) i zostały wyznaczone nowe zasady kontraktowania (np. w przypadku niektórych podmiotów został wydłużony czas obowiązywania kontraktu).

Konieczne są kryteria

Aby w przyszłym roku konkursy były możliwe, już teraz powinny toczyć się prace nad kryteriami kontraktowania świadczeń. Jednak nowemu ministrowi zdrowia może zabraknąć czasu na przygotowanie nowych warunków w ustawowym terminie – uważa Marian Zembala.

– Decyzję w tej sprawie podejmie nowy minister zdrowia z zespołem, ale doradzałbym mu, aby przesunąć kontraktowanie. Nad warunkami konkursów trzeba pracować z rozwagą, aby nie powtórzyła się obecna sytuacja, kiedy więcej punktów otrzymuje placówka, która zatrudnia psychologa klinicznego, niż ta, która ma bardzo trudny do uzyskania certyfikat "Bezpieczny Szpital"– podkreśla Marian Zembala.

Wtóruje mu prof. Krzysztof Strojek:. – Warunki kontraktowania powinny być dopracowane, ponieważ kontrakty będą zawierane na dłuższą niż obecnie perspektywę czasową.

Ostateczną decyzję w sprawie kontraktów podejmie Konstanty Radziwiłł, który, jak na razie, nie ujawnia swoich planów. Niewątpliwie nowy minister stanie przed dylematem: czy w pośpiechu uruchamiać konkursy w ustawowym terminie, czy zmienić ustawę i przedłużyć umowy także na drugą połowę 2016 r.?

Natomiast podmioty, które zdecydują się na udział w przyszłorocznym konkursie, chętnie poznają odpowiedź na jeszcze jedno pytanie: Czy zawarta w 2016 r. umowa z NFZ zachowa ważność, kiedy w 2017 r. fundusz zostanie zlikwidowany, a jego zadania przejmą wojewodowie?

 

B.Sz.

Źródło: Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pytania o warunki pracy dentystów z kontraktami z NFZ-em Lekarz

Posłanka Agnieszka Ścigaj zwróciła się do ministra zdrowia z interpelacją, w której pyta o kontrakty lekarzy dentystów świadczących usługi w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do biura posłanki Agnieszki Ścigaj zgłosili się ostatnio le...

zamknięcie gabinetów - Dentonet.pl
Wielka Brytania: nawet 70% gabinetów stomatologicznych do likwidacji? Lekarz

Według sondażu opublikowanego 12 kwietnia przez British Dental Association (BDA) około 70% gabinetów dentystycznych w Wielkiej Brytanii może upaść w ciągu najbliższych 3 miesięcy, jeśli rząd nie podejmie pilnych kroków w celu wsparcia małych firm. Z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji