Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami?

Stopniowa likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i przejście od finansowania ubezpieczeniowego do budżetowego – to jeden z najważniejszych postulatów nowego Ministra Zdrowia.

NFZ – który w naszym imieniu kupuje usługi medyczne, miałby zniknąć już w 2017 roku – deklaruje Konstanty Radziwiłł. Po tej dacie płacone przez obywateli składki trafią bezpośrednio do budżetu państwa i będą dzielone przez rząd na poszczególne województwa (proporcjonalnie do zgłoszonych przez nie potrzeb medycznych).

Warto sobie jednak w tym miejscu zadać pytanie, jak ma się likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia do zaplanowanego na przyszły rok kontraktowania świadczeń?

Przypomnijmy, że konkursy na udzielanie świadczeń mają się odbyć w połowie 2016 r. To wówczas zniknie – funkcjonująca od 2013 r. – możliwość corocznego przedłużania umów bez przeprowadzania procedury konkursowej. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne dla świadczeniodawców, zamykało rynek dla nowych podmiotów, dlatego Ministerstwo Zdrowia postulowało jego zmianę. W efekcie doszło do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138) i zostały wyznaczone nowe zasady kontraktowania (np. w przypadku niektórych podmiotów został wydłużony czas obowiązywania kontraktu).

Konieczne są kryteria

Aby w przyszłym roku konkursy były możliwe, już teraz powinny toczyć się prace nad kryteriami kontraktowania świadczeń. Jednak nowemu ministrowi zdrowia może zabraknąć czasu na przygotowanie nowych warunków w ustawowym terminie – uważa Marian Zembala.

– Decyzję w tej sprawie podejmie nowy minister zdrowia z zespołem, ale doradzałbym mu, aby przesunąć kontraktowanie. Nad warunkami konkursów trzeba pracować z rozwagą, aby nie powtórzyła się obecna sytuacja, kiedy więcej punktów otrzymuje placówka, która zatrudnia psychologa klinicznego, niż ta, która ma bardzo trudny do uzyskania certyfikat "Bezpieczny Szpital"– podkreśla Marian Zembala.

Wtóruje mu prof. Krzysztof Strojek:. – Warunki kontraktowania powinny być dopracowane, ponieważ kontrakty będą zawierane na dłuższą niż obecnie perspektywę czasową.

Ostateczną decyzję w sprawie kontraktów podejmie Konstanty Radziwiłł, który, jak na razie, nie ujawnia swoich planów. Niewątpliwie nowy minister stanie przed dylematem: czy w pośpiechu uruchamiać konkursy w ustawowym terminie, czy zmienić ustawę i przedłużyć umowy także na drugą połowę 2016 r.?

Natomiast podmioty, które zdecydują się na udział w przyszłorocznym konkursie, chętnie poznają odpowiedź na jeszcze jedno pytanie: Czy zawarta w 2016 r. umowa z NFZ zachowa ważność, kiedy w 2017 r. fundusz zostanie zlikwidowany, a jego zadania przejmą wojewodowie?

 

B.Sz.

Źródło: Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

NFZ kontrole w I półroczu - Dentonet.pl
Eksperci: Mniej składek wpłynie do NFZ-u w najbliższym czasie Lekarz

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwolnień, a płace pracowników nie będą rosły tak szybko, jak można było oczekiwać przed pandemią, co oznacza, że mniej składek zasili budżet Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi w rozmowie z agencją Newseria...

finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
NFZ zapowiada kolejne zmiany w finansowaniu stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. NFZ w specjalnym piśmie podkreślił gotowość do kolejnego spotkania poświęconego omówieni...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Zmiany kontraktowania świadczeń stomatologicznych od 1 lipca Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Muchy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że szkolne gabinety stomatologiczne mogą wznowić działalność, a zmiany kontraktowania świadczeń stomatologicznych planowane są od 1 lipca. Przypomn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ - Dentonet.pl
Wyższej wartości punktu przeliczeniowego w stomatologii nie będzie Lekarz

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że nie ma planów podniesienia wartości punktu przeliczeniowego za świadczenia stomatologiczne. Przypomnijmy – w trakcie podczas posiedzenia warmińsko-mazurski...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres