Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nawyki, które niszczą zęby

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nawyki, które niszczą zęby

Nawyki, które niszczą zęby

Jesteś przekonany, że w prawidłowy sposób dbasz o zdrowie i piękny wygląd swoich zębów – regularnie je myjesz, stosujesz nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust, a także co najmniej dwa razy do roku odwiedzasz dentystę. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo twoim zębom szkodzą niektóre popularne nawyki.

1. Palenie papierosów

O tym, że tytoń to trucizna, która w bardzo niekorzystny sposób wpływa na stan skóry, włosów i całego organizmu nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Nałogowe palenie papierosów prowadzi również do tego, że zęby żółkną, a z biegiem czasu, na skutek powodowanej przez tytoń choroby dziąseł, mogą nawet wypaść. Palenie jest również jedną z bezpośrednich przyczyn raka krtani, płuc, jamy ustnej oraz języka.

2. Picie dużej ilości kawy i herbaty

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki małej czarnej? To jeszcze nic strasznego, ale warto wiedzieć, że picie dużej ilości kawy, a także mocnej, czarnej herbaty, powoduje żółknięcie zębów. Przebarwienia te są jednak dość łatwe do usunięcia. Jeśli chodzi o napoje, to niekorzystny wpływ na zęby ma również częste spożywanie białego wina, które – ze względu na wysoką kwasowość – niszczy szkliwo.

3. Zgrzytanie zębami

U większości osób zgrzytanie zębami to objaw stresu oraz zdenerwowania, lecz niekiedy dochodzi do tego w sposób niekontrolowany, np. przez sen. Warto wiedzieć, że nawyk ten może prowadzić do zniszczenia szkliwa, rozchwiania zębów w dziąsłach, a nawet ich ukruszenia.

4. Wkładanie do ust palców i różnych przedmiotów

Ogryzanie paznokci, ślinienie palca przed przewróceniem strony w książce lub przygryzanie długopisu w trakcie pracy to z pozoru nieistotne czynności, przez które do jamy ustnej dostają się miliony szkodliwych bakterii, powodujących próchnicę i inne choroby zębów.

5. Zbyt mocne szczotkowanie zębów

Regularne i dokładne szczotkowanie zębów to podstawa ich prawidłowej higieny, ale warto wiedzieć, że wykonywane za mocno może prowadzić do ścierania szkliwa oraz cofania się dziąseł. Szczotkowanie zębów nie powinno przypominać szorowania podłogi!

6. Podjadanie między posiłkami

Niewiele osób pamięta o tym, aby umyć zęby po zjedzeniu niewielkiej kanapki, kilku cukierków lub kawałka ciasta, tymczasem czynność tą należy wykonywać po każdym posiłku, a jeżeli nie jest to możliwe – żuć przez 20 minut gumę bez cukru. Resztki jedzenia, zwłaszcza fast foodów, słodyczy lub słonych przekąsek, oblepiają zęby i prowadzą do powstawania próchnicy.

7. Traktowanie zębów jak otwieracza do butelek lub nożyczek

Właściwie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś wykorzystać zęby do otworzenia paczki ciastek, przegryzienia taśmy klejącej czy nawet pozbycia się kapsla od butelki. To działania bardzo szkodliwe dla zębów – używając ich jako nożyczek czy otwieracza osłabiamy je oraz sprzyjamy ukruszeniom i złamaniom.

8. Kolczyk w języku

Moda na przebijanie języka jest popularna przede wszystkim wśród nastolatków, a ci nie zdają sobie sprawy, że kolczyk w ustach powoduje nieodwracalne zniszczenia zębów – są one bardziej podatne na próchnicę, stają się żółte i mają tendencję do pękania.

AF

Fot. Unsplash, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele Lekarz

Co oczywiste, rodzice i rodzeństwo wywierają największy wpływ na formowanie postaw i budowanie przekonań malucha. Opublikowana na początku grudnia praca naukowców z Australii potwierdziła, że osoby z najbliższego otoczenia są dla dzieci autorytetami ...

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres