Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

NASA: kosmiczna plomba na zawsze zmieni dentystykę!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NASA: kosmiczna plomba na zawsze zmieni dentystykę!

NASA: kosmiczna plomba na zawsze zmieni dentystykę!

Jak informuje AFP (Francuska Agencja Prasowa), NASA w najbliższym czasie opatentuje rewolucyjną formułę plomby, która będzie jednocześnie leczyć i odbudowywać poszczególne tkanki zęba.
– Prowadzone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prace nad nowym typem wypełnienia zakończyły się pełnym sukcesem – stwierdził przewodniczący NASA, Charles Bolde. – Otrzymaliśmy w pełni biozgodny materiał, który pozwala na szybkie i bezbolesne wyleczenie ubytków próchnicowych, niezależnie od ich położenia oraz wielkości.
Kosmiczna plomba zawiera molekuły, które niszczą odpowiedzialne za rozwój próchnicy bakterie, zwłaszcza drobnoustroje z rodziny L.acidophilus i Streptococcus mutans. Przypomnijmy, iż bakterie te inicjują proces próchnicowy poprzez wytwarzania kwasów w wyniku metabolizowania cukrów.
– Nowy typ wypełnień pozwala na skuteczną likwidację absolutnie wszystkich mikroorganizmów bytujących w jamie ustnej człowieka – wyjaśnia Charles Bolde. – Proces ten trwa maksymalnie 48 godzin i przebiega całkowicie bezboleśnie.
Jednak oczyszczenie ubytku próchnicowego z toksycznych bakterii stanowi zaledwie pierwszy etap leczenia. Kosmiczna plomba nie tylko eliminuje zagrożenie ze strony mikroorganizmów, ale też regeneruje tkanki zęba. To ultranowoczesne wypełnienie jest zbudowane z kilku biowarstw uzyskanych dzięki technice spryskiwania plazmowego w warunkach braku grawitacji. Jego oddziaływanie na okoliczne tkanki przypomina nieco hydroksyapatyt stosowany dziś do powlekania powierzchni implantów.
– Hydroksyapatyt ułatwia proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. Ze względu na swoją porowatość umożliwia wytworzenie trwałego połączenia na granicy implant–kość przez wrastanie tkanki łącznej oraz kostnej do porowatej warstwy – tłumaczy Charles Bolde. – Nasza plomba działa na nieco podobnej zasadzie. Ściśle wiąże się z okolicznymi tkankami, a następnie przejmuje ich funkcję, stając się doskonałą imitacją żywej tkanki. Pół roku po założeniu takiego wypełnienia nie sposób określić, gdzie znajdował się wcześniej ubytek.
Niestety, na kosmiczne plomby będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, jako że technologia produkcji materiału na skalę przemysłową jest na razie w powijakach. Obecnie super plomba jest wytwarzana na okołoziemskiej orbicie, więc koszt jej produkcji byłby niebotyczny.
– Na razie pracujemy nad powtórzeniem wyników badań w naszych laboratoriach na Ziemi – wyjaśnia przewodniczący NASA. – Nie ukrywam, że ten projekt jest dla nas priorytetem. Sam strasznie boję się borowania zębów i wiem, że nasza super plomba zostanie powitana z radością przez miliony przerażonych i zbolałych pacjentów.
– Kosmiczna plomba, która jednocześnie leczy próchnicę i regeneruje twarde tkanki zęba?? To chyba jakaś dziennikarska kaczka – dziwi się Milton Joke, profesor periodontologii i szef Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie w stanie Maine. – Niemniej jeśli jest to prawda, we współczesnej stomatologii szykuje się prawdziwy przełom, a ludzkość po raz pierwszy zyska realną szansę na całkowite wyeliminowanie próchnicy.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Grzegorz Wasiluk - Dentonet.pl
"Manufaktura zawsze będzie najwyższym dobrem estetyki" Lekarz

Z Prezydentem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej dr. n. med. Grzegorzem Wasilukiem rozmawia Tomasz Hankiewicz. Jak z punktu widzenia lekarza zmieniła się stomatologia estetyczna od powołania do życia PASE w 2003 roku? Czy można nakreślić kie...

Joe Biden - Dentonet.pl
USA: co wygrana Bidena zmieni w stomatologii? Lekarz

Chociaż Donald Trump próbuje stosować kolejne metody odwrócenia swojej porażki, matematyka wyborcza pozostaje nieubłagana – 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie wkrótce reprezentant Partii Demokratycznej, Joe Biden. Jaki wpływ może mieć to n...

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pasta Darlie - Dentonet.pl
Colgate-Palmolive: pasta do zębów Darlie zmieni wizerunek Asysta

Koncern Colgate-Palmolive poinformował, że po fali antyrasistowskich protestów w USA zmieni identyfikację wizualną swojej pasty do zębów Darlie. W przeszłości nazywała się ona "Darkie", a na opakowaniu znajdował się wizerunek czarnoskórego mężczyzny ...

"Zawsze są pacjenci, którzy nie mogą czekać" [WYWIAD] Lekarz

O prowadzeniu praktyki stomatologicznej w pierwszych dniach epidemii SARS-CoV-2 z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, trawestując tytuł powieści Gabriela G. Marqueza, jak wygląda stomatologia w czasach zara...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres