Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nakładkowe wybielanie zębów – jak to działa?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nakładkowe wybielanie zębów – jak to działa?

Nakładkowe wybielanie zębów – jak to działa?

Według statystyk, aż 74% Polaków twierdzi, że piękny uśmiech przekłada się na sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Niestety, niewiele osób zostało obdarzonych przez naturę śnieżnobiałymi zębami rodem z Hollywood. Współczesna stomatologia oferuje jednak sporo skutecznych metod wybielania zębów. Do najpopularniejszych należy nakładkowe wybielanie zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów wymaga sporo czasu oraz dużej samodyscypliny ze strony pacjenta. Polega ono na regularnym stosowaniu nakładek wypełnionych żelem wybielającym, idealnie dopasowanych do kształtu zębów pacjenta. Wbrew obiegowym opiniom, nie jest ono szkodliwe, nie osłabia odporności zębów na próchnicę, nie powoduje zmian w jego strukturze oraz stanów zapalnych miazgi. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych, efekty wybielania zębów metodą nakładkową mogą utrzymywać się nawet do trzech lat.

Jak przebiega nakładkowe wybielanie zębów?

Spory odsetek pacjentów myśli, że nakładkowe wybielanie zębów skończy się na jednej wizycie u dentysty, który z miejsca przygotuje dla nich zestaw nakładek. Nic bardziej mylnego! Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog musi zbadać stan zdrowia zarówno zębów, jak i dziąseł. Konieczne jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego, zaleczenie ubytków, a także usunięcie starych, nieszczelnych już wypełnień. Z reguły zastępują je wypełnienia tymczasowe, gdyż zarówno te stałe, jak i uzupełnienia protetyczne (mosty czy korony) nie zmieniają koloru podczas wybielania. Po zakończeniu procesu oraz ustabilizowaniu się nowej barwy zębów, stomatolog zazwyczaj wymienia je na inne, dopasowane kolorem do aktualnego odcienia zębów.

Jeśli wszystkie zęby są odpowiednio zaleczone, a kamień nazębny usunięty, dentysta pobiera wyciski szczęki i żuchwy na specjalnych łyżkach. Następnie wykonuje się z nich odlew gipsowy. Na jego podstawie technik dentystyczny produkuje dwie przezroczyste łyżwy, czyli indywidualnie dopasowane nakładki. Pacjent otrzymuje wówczas preparat wybielający o ściśle określonym stężeniu, zależnym od stopnia wrażliwości jego zębów. Stomatolog przekazuje także wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego stosowania. W większości przypadków nakładkowe wybielanie zębów trwa od dwóch do czterech tygodni, zaś nakładki nosi się przez około cztery godziny dziennie lub zakłada na noc. Czas trwania terapii domowej jest uzależniony od oczekiwanych rezultatów, a także stężenia preparatu wybielającego.

Jak postępować po zabiegu?

Część pacjentów po zakończeniu wybielania zębów metodą nakładkową skarży się na ich nadwrażliwość. W związku z tym, stomatolodzy profilaktycznie zalecają stosowanie specjalnych past do zębów nadwrażliwych – zarówno przed, w trakcie, jak i kilka tygodni po zakończeniu terapii. Pomagają one również złagodzić skutki ewentualnego podrażnienia dziąseł. Zdarza się ono u osób, które aplikują zbyt dużą ilość preparatu wybielającego do nakładki.

Kluczem do osiągnięcia wymarzonych rezultatów jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Należy do nich m.in. właściwa dieta, zwana też „białą dietą”. Oznacza to, że zarówno w trakcie terapii, jak i przez około dwa tygodnie po jej zakończeniu, pacjent powinien unikać potraw i napojów mogących przebarwić zęby. Zalicza się do nich kawa, herbata, soki z ciemnych owoców, czerwone wino czy cola.

Ważne jest również odpowiednie postępowanie w trakcie noszenia nakładek z żelem wybielającym. Przed ich umieszczeniem w jamie ustnej należy dokładnie wyszczotkować zęby oraz wyczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej. Podczas noszenia nakładki nie powinno się nic pić, jeść ani palić papierosów. Po jej wyjęciu trzeba oczyścić zęby z resztek preparatu, dokładnie wypłukać usta wodą, zaś nakładkę umyć pod strumieniem bieżącej wody, zwracając uwagę na to, by dokładnie usunąć pozostałości żelu.

Wybielanie zębów metodą nakładkową jest jednym z bardziej przystępnych cenowo zabiegów wybielających. W zależności od kliniki, koszty wahają się w granicach 400-1000 zł.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

szkolna stomatologia - Dentonet.pl
Wrocław: działa 10 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W 10 gabinetach dentystycznych zlokalizowanych we wrocławskich szkołach podstawowych realizowany jest program profilaktyki próchnicy dla uczniów. Co ważne, do dentysty może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Szkolne gabinety de...

opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
Anglia: aż 1/3 ośrodków opieki doraźnej UDC nie działa! Lekarz

Brytyjski eksperyment, by w obliczu pandemii COVID-19 zamknąć gabinety dentystyczne, a lekarzy mających kontrakt z NHS przenieść do uruchamianych ośrodków opieki doraźnej (UDC), nie sprawdził się – przynajmniej w największym z krajów tworzących Wielk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
brama odkażająca - Dentonet.pl
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu: brama odkażająca już działa Lekarz

Brama odkażająca, stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozwalająca medykom odkazić kombinezony ochronne przed ściągnięciem, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem, działa od środy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Byt...

Jak działa szczoteczka soniczna? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Szczoteczki elektryczne były pierwotnie zaprojektowane i produkowane dla osób częściowo sparaliżowanych lub o ograniczonej sprawności manualnej. Pierwsze modele powstały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wygoda stosowania i dalece bard...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres