Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najskuteczniejszy sposób na odstraszenie od palenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najskuteczniejszy sposób na odstraszenie od palenia

Najskuteczniejszy sposób na odstraszenie od palenia

Jednymi z głównych przyczyn stale zwiększającej się liczby nowych przypadków raka jamy ustnej jest palenie tytoniu i częste spożywanie napojów alkoholowych.
 

Nikotynizm jest przyczyną katastrofalnych skutków zdrowotnych milionów ludzi na całym świecie. Choć liczba palaczy w Polsce choć nieznacznie to rok rocznie spada to zaktywizowanie działań na rzecz walki z groźnym nałogiem jest nadal konieczna.
 

Być może warto sięgnąć po sprawdzony już pomysł badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Zauważyli oni, że najskuteczniejszym sposobem by przekonać palaczy do rzucenia nałogu jest umieszczenie ostrzeżenia na paczkach z papierosami i tytoniem w postaci zdjęć lub rysunku.
 

Twórcy kampanii antynikotynowych zauważyli ponadto, że jeśli na opakowaniu znajduje się tekst, powinien być duży i często zmieniany. W przeciwnym wypadku palacz go nie zauważy bądź przywyknie do często publikowanych treści.
 

Badając skuteczność różnych sposobów na walkę z paleniem, naukowcy przyglądali się wpływowi ostrzeżeń na grupę 15 tysięcy palaczy z czterech anglojęzycznych krajów: USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Badania przysłużyły się tworzeniu bardziej skutecznych kampanii. I tak np. w Kanadzie wykorzystuje się zdjęcia z podpisami. Tekst o związku palenia i impotencji opatrzono fotografią opadającego papierosa, a informację o szkodliwym wpływie palenia na stan jamy ustnej – zdjęciem uzębienia w fatalnym stanie.

Z pomysłu skorzystali także Chińczycy, którzy odnajdą niebawem na opakowaniach swoich ulubionych papierosów rysunki trupich czaszek, zębów pokrytych ciemnym nalotem oraz płuc dotkniętych zmianami chorobowymi.
 

Część ekspertów jest jednak zdania, że nowe opakowania mogą stać się atrakcyjne dla młodzieży i przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Dodatkową pokusą jest bardzo niska cena chińskich papierosów, przeciętny koszt paczki to około ośmiu centów amerykańskich.

 

 

na podstawie: BBC i Reuters


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Ilu jest w Polsce dentystów? GUS będzie liczył w inny sposób Lekarz

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbieżnościach dotyczących liczby lekarzy dentystów publikowanych m.in. przez Eurostat oraz Naczelną Izbę Lekarską. Niedawno do samorządu wpłynęło pismo od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym wskazano, że GUS...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Nowy sposób masowej diagnostyki SARS-CoV-2 Lekarz

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze. Bada...

ROZWIŃ WIĘCEJ
DSD - najbardziej etyczny sposób "sprzedaży" w stomatologii? Lekarz

Czy Digital Smile Design jest najbardziej etyczną formą "sprzedaży" w gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie podczas swojego wykładu w ramach I Konferencji Dentonet Online odpowie dr Bartosz Cerkaski. Zapraszamy! ...

miswak - Dentonet.pl
Miswak i zielona herbata - kolejny sposób na płytkę nazębną Asysta

Połączone ekstrakty z zielonej herbaty oraz gałązek drzewa arakowego, zwanych miswak, hamują rozwój płytki nazębnej – poinformowali naukowcy z University of Malaya. O ich odkryciu pisze portal Dental Tribune. Miswaki to gałązki pochodzące z drzewa ar...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres