Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Najnowszy pomysł Nobel Biocare

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Najnowszy pomysł Nobel Biocare

Nazywa się Nobel Perfect (nazwa i znak towarowy oczywiście zastrzeżone). Nie zastrzeżona jest natomiast wiedza na jego temat.

To podobno pierwszy implant na świecie, który naśladuje ząb w sposób doskonały. Cóż, podobne opinie słyszałem już kilka razy wcześniej i (moim zdaniem) nie o podobieństwo do zęba (lub raczej korzenia) w przypadku modelu Perfect chodzi.

Prawdziwą nowością jest specjalnie wyprofilowany kształt okolicy szyjki, który pozwala na odtworzenie i utrzymanie bez resorpcji konturu wyrostka zębodołowego. Daje to w efekcie podparcie dla tkanek miękkich i pozwala na odbudowanie rzeczywistych brodawek dziąsłowych.

Do tej pory było to trudne do osiągnięcia przy pomocy implantów zakończonych „płasko”.

Podniesiona powierzchnia po bokach implantu, w przestrzeniach międzyzębowych, stymuluje wytworzenie brodawki kostnej, która z kolei stanowi podstawę brodawek dziąsłowych. Wynika z tego oczywiste wskazanie: Perfecta stosować należy w odcinku przednim, „uśmiechowym”, zabezpiecza on bowiem pełnię oczekiwań estetycznych pacjenta.

Dostępne są trzy średnice implantu: 3,5; 4,3 i 5,0 mm, każda w trzech długościach: 10, 13 i 16 mm. Do tego proste i kątowe łączniki tytanowe, lub ceramiczne – te ostatnie do oszlifowania według klinicznych potrzeb.

Co tak naprawdę stanowi rzeczywistą nowość? Otóż naturalnym zjawiskiem jest zanik poziomy wyrostka zębodołowego wokół „zwykłego” implantu. Wynosi on zwykle 2 do 3 milimetrów i stanowi normalny, fizjologiczny proces, który w niczym nie umniejsza wartości wprowadzonego implantu, jako bazy dla uzupełnienia protetycznego.

Konsekwencją tego zaniku jest fakt, iż brodawka dziąsłowa praktycznie przestaje istnieć. Jak dotąd, było to „maskowane” wykonywaną protetyką porcelanową, z lepszym lub gorszym skutkiem. Pojawiały się czasami problemy i dylematy: czy ma być pięknie, czy czysto – estetyczna protetyka bowiem utrudniała dostęp dla prawidłowej higieny okolic międzyimplantowych. Nikt przecież nie lubi ciemnych trójkątów pomiędzy zębami.

Kształt Nobel Perfect naśladuje naturalną anatomię kształtu wyrostka zębodołowego. Dodatkowo, zastosowana w nim powierzchnia osteointegracji (tzw. TiUnite) to ulepszona wersja tlenku tytanu, faktycznie stymulująca kość własną do wzrostu. Tu nie ma mowy o żadnym fizjologicznym zaniku poziomym, przeciwnie. Dziąsłowe brodawki miedzyzębowe istnieją naprawdę i nie są efektem żadnych działań chirurgiczno-plastycznych. Po prostu rosną bezpośrednio na wysokiej, nie zanikającej kości.

„Nobel Perfect” jako „scalloped implant” pojawił się na rynku mniej więcej rok temu. Bardzo uroczystą i oficjalną premierę miał na konferencji E.A.O. w październiku 2003 w Wiedniu. Dlaczego piszę o nim dopiero teraz? Dlatego, że jestem (i zawsze byłem) jak ten niewierny Tomasz. Chciałem najpierw dotknąć, spróbować i przekonać się, czy rzeczywiście działa tak, jak o nim opowiadają.

Dotknąłem, spróbowałem i przekonałem się. Opisany wyżej wynalazek rzeczywiście spełnia to wszystko, co obiecuje jego producent. I składałby się wyłącznie z zalet, gdyby nie jedyna wada: cena. Jest znacznie droższy od (i tak przecież nie tanich) pozostałych modeli Nobel Biocare. Szerszego nabywcy na polskim rynku raczej nie znajdzie, z pewnością jednak będą chętni na prawdziwie „hollywoodzkie” leczenie implantologiczne.

Wszelkie szczegóły, technikę operacyjną (nieznacznie tylko różniącą się od znanej, dotychczasowej), obrazki, a nawet trójwymiarowy filmik wyjaśniający wszystko, znajdą Państwo pod poniższym adresem internetowym: http://www.nobelbiocare.com

Życzę jak najwięcej chętnych i powodzenia w stosowaniu Nobel Perfekta. To naprawdę dobry wynalazek i naprawdę sam go sprawdziłem, a powyższy artykuł naprawdę nie jest sponsorowany.

Grzegorz Chwiłoc


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Jak znalazłem rozwiązanie dylematu każdego implantologa?" Lekarz

Pomiar stabilności gniazda implantu jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed implantologiem w jego codziennej pracy. Jako implantolog korzystam od dłuższego już czasu z unitu implantologicznego SURGIC Pro produkcji japońskiej firmy NSK N...

dr Bogurski - Dentonet.pl
"Wybór odpowiedniego sposobu leczenia spoczywa na lekarzu" Lekarz

Z dr. Marcinem Bogurskim – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Implantologia należy do najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Czy można przewidzieć, w jakim kierunku będzie ewoluowała w najbliższy...

ropowica jamy ustnej - Dentonet.pl
Ropowica jamy ustnej jako skutek przemieszczenia implantu Lekarz

Ropowica jamy ustnej, inaczej angina Ludwiga (łac. phlegmonae fundi oris, ang. Ludwig's angina) to ropowicze zapalenie tkanek miękkich dna jamy ustnej. Patogenem wywołującym tę chorobę są bakterie Gram-ujemne, beztlenowce, ale również bakterie, któr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

Implanty - Dentonet.pl
"Spotkania w Dentonecie": kiedy można wkroczyć z implantologią? Lekarz

W jakich sytuacjach korzystne dla pacjenta jest jeszcze leczenie endodontyczne, a kiedy może ono wpłynąć negatywnie na późniejsze leczenie implantologiczne? To temat dyskusji w kolejnych „Spotkaniach w Dentonecie”. Rozmawiali o tym dr n. med. Katarzy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres