Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najczęstsze problemy ubezpieczonych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najczęstsze problemy ubezpieczonych

Najczęstsze problemy ubezpieczonych

Na początku tego roku z biurem rzecznika skontaktowało się 109 osób proszących o radę bądź interweniujących z powodu niedogodności, z którymi spotkali się w placówkach służby zdrowia. W lutym takich osób było już ponad 200 i praktycznie w każdym kolejnym miesiącu skarżących przybywało. W czerwcu pomocy poszukiwała rekordowa liczba osób – 453.

 

Najczęstsze problemy, jakie poruszali ubezpieczeni, to:

– Trudności w uzyskaniu porady lekarza specjalisty (w szczególności kardiologa, dermatologa, okulisty, rehabilitanta). Chodzi tu o ustalane przez przychodnie dzienne limity przyjęć i odmowy konsultacji lekarskiej po wyczerpaniu tego limitu, a także wyznaczanie odległych terminów przyjęć.

– Kłopoty z leczeniem stomatologicznym. Na przykład konieczność płacenia za usługi nie objęte wykazem bezpłatnych podstawowych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa oraz za podstawowe materiały stomatologiczne. Dużą grupę spraw stanowią skargi na ograniczenia dostępności do protez zębowych i aparatów ortodontycznych.

– Interwencje związane z niegrzecznym, lekceważącym i nieprofesjonalnym zachowaniem personelu medycznego w placówkach służby zdrowia. Tego rodzaju skarg przybywa w największym tempie.

– Problemy związane z transportem sanitarnym. Ubezpieczeni skarżą się, że często nie mogą wyegzekwować od swojej przychodni czy też od szpitala, w którym się leczyli, transportu do domu lub na konkretny zabieg. Dzieje się tak, mimo, że umowy ze świadczeniodawcami jasno określają, kto, dla kogo i w jakim wypadku powinien zabezpieczyć transport.

– Badania diagnostyczne. Wielu pacjentów interweniowało w biurze rzecznika, gdyż szpitale odsyłały ich do lekarza pierwszego kontaktu, i z powrotem, w celu wykonania wskazanych badań, np. szpital uznawał za konieczne wykonanie szeregu badań specjalistycznych, wykraczających poza kompetencje lekarza POZ, jednocześnie odmawiając pacjentowi ich wykonania. Identycznie zachowuje się lekarz POZ i w końcu zdesperowany pacjent robi badania odpłatnie.

– Nienależnie pobrane opłaty za świadczenia zdrowotne. Problem dotyczy zarówno podstawowej opieki zdrowotnej (np. odpłatne badania diagnostyczne), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i lecznictwa stacjonarnego (np. ominięcie kolejki oczekujących). Przykłady nienależnie pobranych opłat: żądanie zakupu pieluchomajtek, maści na odleżyny podczas hospitalizacji, pobranie opłaty za rentgen zęba, znieczulenie przy zabiegu, za wykonanie zastrzyków.

Sprawy zgłaszane przez ubezpieczonych, pozostające w kompetencji ŚOW NFZ, są na bieżąco wyjaśniane. Na przykład ubezpieczonym skarżącym się na utrudnienia w dostępności do świadczeń, pracownicy biura rzecznika praw pacjenta wskazują inne, mniej oblegane gabinety prowadzone przez lekarzy o tym samym profilu zawodowym.

 

Beata Ryń

Rzecznik prasowy Świętokrzyskiego OW NFZ

 

źródło – Biuro Rzecznika Prasowego NFZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym w raporcie RPP Lekarz

Zespół ekspertów pod kierunkiem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca opracował raport podsumowujący problemy pacjentów zgłaszane do Biura Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii SARS-CoV-2 od stycznia do września 2020 r. Opisano w nim obs...

demencja - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym osób z Alzheimerem Lekarz

Choroby zębów i przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Tymczasem w Polsce opieka stomatologiczna nad osobami z Alzheimerem w praktyce nie istnieje. Udowodniono już związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-nac...

eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentyści w Irlandii - Dentonet.pl
Problemy prywatnych gabinetów stomatologicznych w Irlandii Płn. Lekarz

Kilka kolejnych apeli środowiska stomatologów do ministrów rządu Irlandii Północnej o wsparcie finansowe dla prywatnych i mieszanych gabinetów stomatologicznych pozostało dotychczas bez echa. Także odpowiedź na ostatni list nie rozwiązuje problemów, ...

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Leczenie stomatologiczne a problemy psychiczne pacjenta Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęła informacja, że część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłana przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Rzecznik Pra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres