Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najczęstsze choroby języka – poznaj ich przyczyny i objawy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najczęstsze choroby języka – poznaj ich przyczyny i objawy

Najczęstsze choroby języka – poznaj ich przyczyny i objawy

Na zdrowie jamy ustnej składa się wiele elementów: zęby, dziąsła, błony śluzowe oraz język. O ile większość z nas zwraca uwagę na ból zębów czy krwawienie z dziąseł, o tyle zmiany w obrębie języka często bywają lekceważone. Tymczasem choroby języka mogą być równie niebezpieczne, więc warto znać ich podstawowe objawy.

Język to mięsień, który pełni w jamie ustnej wiele funkcji. Podsuwa on pokarm pod zęby, miesza go w trakcie żucia, przesuwa kęsy pokarmu do gardła. Dzięki rozmieszczonym na jego powierzchni kubkom smakowym mamy możliwość odczuwania poszczególnych smaków. Język bierze też udział w procesie mowy, odpowiadając za właściwą artykulację niektórych głosek.

Jak rozpoznać choroby języka?

O tym, że język jest zdrowy, świadczy przede wszystkim jego kolor. Świeża, lekko różowa barwa powierzchni języka oznacza, że nie został on zaatakowany przez żadną chorobę. Pierwszym objawem nieprawidłowości w obrębie języka jest pojawiający się na nim nalot – jeśli występuje w dużej ilości, ma wyraźne zabarwienie albo tworzy swoiste „poduszki” można przypuszczać, że organizm walczy z jakimś schorzeniem. Choroby języka objawiają się ponadto zaburzeniami w odczuwaniu smaków.

Najczęstsze choroby języka

Na początek warto uświadomić sobie, że na wygląd i funkcjonalność języka mogą wpływać różne schorzenia, niekoniecznie dotyczące jego bezpośrednio. Nalot na języku często bywa objawem toczących się chorób układu pokarmowego i oddechowego, schorzeń laryngologicznych czy problemów z wątrobą. Istnieją jednak typowe choroby języka, która atakują tylko i wyłącznie ten mięsień.

Zapalenie języka – jest najczęstszą patologią w obrębie tego narządu. Może ono rozwijać się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych lub występować jako zmiana pierwotna, spowodowana np. urazami mechanicznymi, obecnością czynników drażniących (palenie papierosów, żucie tytoniu), zakażeniami wirusowymi, grzybiczymi oraz bakteryjnymi, a nawet niewłaściwą dietą, ubogą w witaminy z grupy B. Objawy zapalenia języka są różnorodne, do najczęstszych zaliczają się ból, świąd, zaczerwienienie, owrzodzenie oraz powiększenie jego rozmiarów.

Liszaj płaski – jest to choroba, która może zainfekować język, ale równie często atakuje pozostałe błony śluzowe jamy ustnej, skórę (zwłaszcza stóp i dłoni) oraz narządy płciowe. Jej przyczyny nie są do końca znane, uważa się, że ma podłoże autoimmunologiczne, ale z całą pewnością nie jest zaraźliwa. Liszaj płaski na języku przyjmuje postać purpurowych, lśniących grudek widocznych na jego powierzchniach bocznych. Grudki pokryte są charakterystycznymi, białymi prążkami. Mogą być swędzące, bolesne i powodować opuchliznę języka.

Leukoplakia (rogowacenie białe) – choroby języka to również stany przednowotworowe, do których zalicza się właśnie leukoplakia. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko jej wystąpienia jest palenie papierosów, żucie tytoniu, częste spożywanie alkoholu oraz drażnienie błon śluzowych źle dobraną protezą. Leukoplakia to bardzo poważne schorzenie, które może – ale nie musi – przekształcić się w nowotwór. Jej głównym objawem są białe zgrubienia na powierzchni języka, ale również błonach śluzowych warg, policzka i podniebienia. Nie da się ich usunąć mechanicznie.

Rak języka – najpoważniejszą chorobą języka jest jego nowotwór, będący jednocześnie najczęstszym nowotworem diagnozowanym w obrębie jamy ustnej. Może występować samoistnie lub jako przerzut raka nerek i tarczycy. Ryzyko zachorowania zwiększa m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz zła higiena jamy ustnej. Objawy raka języka zależą głównie od jego stadium i lokalizacji. Może on przyjmować postać guza powodującego ból i uniemożliwiającego jedzenie, krwawienia z języka, a dodatkowo objawia się ślinotokiem, szczękościskiem, chrypą oraz bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust.

Jak widać, choroby języka mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego warto zwracać uwagę na wygląd swojego języka oraz regularnie odwiedzać dentystę – to właśnie stomatolog z reguły jako pierwszy stawia diagnozę i dobiera odpowiednie metody leczenia.

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na myciu zębów, ale również na oczyszczaniu języka. To na jego powierzchni gromadzą się substancje, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Lekarz dentysta dr n. med. Joanna Kunert podpowiada, jak i czym czyścić język.

AF

Fot. aleksandra85foto, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych języka u 14-latka Lekarz

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych (ang. plasma cell mucositis, PCM)  jest zaburzeniem idiopatycznym (niekiedy także izolowane PCM), histologicznie charakteryzującym się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej. Zmi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres