Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najbardziej zabójcze zęby świata

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najbardziej zabójcze zęby świata

Najbardziej zabójcze zęby świata

Które zwierzę może się pochwalić najbardziej przerażającymi i ostrymi zębami? T-Rex, rekin, a może krokodyl lub waran?

Długie, zakrzywione, ostre jak brzytwa, zaopatrzone w haczyki lub ząbkowane brzegi, idealnie przystosowane do miażdżenia, kruszenia, przecinania i rozszarpywania. Zęby – znak rozpoznawczy drapieżników, jeden z najbardziej morderczych wynalazków ewolucji. W połączeniu z silnymi szczękami stanowiły śmiercionośną broń, która wyniosła mięsożerców na szczyt łańcucha pokarmowego i zapewniła im przewagę nad innymi zwierzętami.

Do kogo jednak należy najbardziej imponujące i przerażające uzębienie? Aby to sprawdzić, naukowcy wzięli pod lupę szczęki T-rexa, krokodyla, rekina i warana. Jednak wyłonienie najbardziej morderczego i groźnego uzębienia okazało się dość trudnym zadaniem.

Tyranozaurus – mistrz miażdżenia i filetowania
Wśród właścicieli najstraszniejszych szczęk największą fascynację budzi Tyrannosaurus rex, drapieżny dinozaur sprzed ok. 68–65 mln lat. Dzięki wykopaliskom wiemy, iż niektóre jego zęby liczyły aż 31 cm (wliczając w to długość korzenia), a ich krawędzie przypominały ostrą piłę. Na dodatek czubki zębów układały się w krzywą przypominająca kształtem ostrze skalpela, co ułatwiało dinozaurowi "wgryzienie" się w ciało ofiary i odcinanie olbrzymich kęsów. Do tego dinozaur zaciskał szczęki z potworną siłą, wynoszącą od 3,6 do 5,8 tony.

Początkowo sądzono, że tyranozaur polował z zasadzki – rzucał się na zdobycz, wyszarpywał kawał mięsa, a następnie przegryzał gardło leżącej na ziemi bezbronnej ofierze. Obecnie jednak dominuje pogląd, że T-Rex był najprawdopodobniej oportunistycznym mięsożercą – polował na żywą zdobycz i żerował na padlinie. Głębokie ślady po ugryzieniach znajdowane na szkieletach innych dinozaurów wskazują, że dzięki swoim zębom T-rex mógł przecinać nawet twarde kości.

Waran – mistrz kąsania
Gad z rodziny waranów – nazywany smokiem z Komodo – jest największą współcześnie żyjącą jaszczurką. Posiada szeroką, płaską szczękę, w której znajduje się 60 zębów. Zęby te są zakrzywione i mają w tylnej części bruzdy, w których gromadzą się resztki mięsa i w których rozwija się ponad 50 szczepów bakterii.
Rany zadane przez smoka z Komodo nigdy się nie goją. Zwierzę, draśnięte choćby jednym takim "trującym" zębem, szybko umiera, ponieważ bakterie przedostają się do krwioobiegu. Jedno ugryzienie może sparaliżować tak duże zwierzę jak bawół.

Krokodyl – mistrz podstępu i śmiertelnego chwytu
Przyczaja się, łapie ofiarę w miażdżący uścisk szczęk i wciąga pod wodę. W skutecznym ataku wydatnie pomagają mu dwa rzędy haczykowatych zębów, o charakterystycznym stożkowatym kształcie. W zależności od gatunku krokodyl posiada od 28 do 32 zębów w górnej szczęce i od 32 do 36 w żuchwie. Jedynie gawiale mają 51 zębów takiego samego kształtu i wielkości, z tego 24 w szczęce i 27 w żuchwie. Krokodyle dysponują wielką siła zgryzu – w przypadku aligatora amerykańskiego wynosi ona 9458 N, a krokodyla różańcowego -16 000 N.

Niezwykłe jest to, że krokodyle są jedynymi oprócz ssaków kręgowcami, które posiadają zębodoły. Ten fakt umożliwia im wymianę zębów – złamany lub zepsuty ząb może być w każdej chwili zastąpiony nowym, czekającym w szczęce na swoją kolej. Podczas trwającego 35-75 lat życia zwierzęcia każdy ząb jest wymieniany około 50 razy! Ten rodzaj adaptacji sprawia, że krokodyle są doskonałymi drapieżnikami.

Rekin – zabójca doskonały
Także rekiny posiadają zdolność wymiany zębów. Dorosłe osobniki posiadają nawet do trzech tysięcy zębów, ułożonych w górnej oraz dolnej szczęce w 2-6 szeregach. Dwa pierwsze rzędy służą do pobierania pokarmu, pozostałe – tworzą zęby zapasowe, które stopniowo narastają, przesuwając się do przodu. W swoim życiu żarłacz biały może wytworzyć nawet 35 tys. zębów.

Zęby rekina nie są osadzone w zębodołach (jak to ma miejsce u krokodyla), lecz w tkance łącznej tworzącej skórę. Z tego powodu dość łatwo się wyłamują się, kiedy rekin rozszarpuje i kawałkuje zdobycz. Szczęki rekina są 300 razy silniejsze od ludzkich. Nacisk na centymetr kwadratowy wynosi 3 tony. Najsilniejsze szczęki mają rekiny foremkowe – ślady po ich ugryzieniach znajdowano na burtach łodzi podwodnych.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres