Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Nadwrażliwość zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która dotyka wielu ludzi. Czym się objawia? Ostrą i natychmiastową reakcją zębów na bodźce termiczne – zimne i gorące, ale także kwaśne posiłki i napoje. Co więcej – nadwrażliwe zęby mogą reagować bólem także na dotyk lub mocniejsze dociskanie szczoteczki podczas ich mycia. Bolesność ta jest zazwyczaj spowodowana uszkodzeniem szkliwa (zewnętrznej warstwy zęba), które tworzy warstwę ochronną na jego powierzchni. Jeśli szkliwo ulegnie uszkodzeniu – zębina, która tworzy masę zęba, zostaje pozbawiona ochrony i reaguje bólem na bodźce. Jeśli zębina pozbawiona jest wystarczającej ochrony i jest bezpośrednio wyeksponowana na bodźce termiczne, skutkuje to ostrym, tępym bólem, który może trwać nawet przez kilka godzin.
Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 30% dorosłych Polaków cierpi na tę przypadłość. Nadwrażliwość może dotyczyć jednego lub kilku zębów jednocześnie.

Jakie są przyczyny powstawania nadwrażliwości zębów?
1. Zbyt mocne szczotkowanie zębów (szczególnie, jeśli szczoteczka ma twarde włosie) oraz stosowanie past, które mają w swym składzie komponenty ścierne.
2. Choroby przyzębia – nieleczone mogą skutkować odsłonięciem szyjek zębów, a to wpływa bezpośrednio na nadwrażliwość zębów.
3. Dieta – spożywanie zbyt dużej ilości napojów gazowanych, kwaśnych (w tym cytrusów) może prowadzić do demineralizacji i uszkodzenia szkliwa.
4. Nadmierne ścieranie powierzchni zębów na skutek stresu, nagryzania twardych przedmiotów, zgrzytanie zębami w czasie snu może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia ich powierzchni.

Sposoby na nadwrażliwość zębów:
1. Stosowanie odczulającej pasty i szczoteczki o miękkim włosiu. Pasty przeznaczone dla zębów nadwrażliwych zmniejszają uporczywe dolegliwości bólowe (nawet już po kilku dniach używania), ich regularne stosowanie zapewnia stałą ochronę.
Używanie szczoteczki o miękkim włosiu oraz wykonywanie podczas szczotkowania delikatnych i dokładnych ruchów pozwala utrzymać optymalny poziom higieny jamy ustnej, jak również eliminować ból powodowany nadwrażliwością.
2. Niejednokrotnie lekarze stomatolodzy zalecają pokrycie powierzchni zębów związkami fluoru, by wytworzyć na niej warstwę ochronną.
3. Nawyki dietetyczne i higieniczne – mają one bardzo duży wpływ na efektywność leczenia. Należy unikać spożywania kwaśniej żywności, wysoko słodzonych oraz gazowanych napojów oraz cytrusów (nie należy również szczotkować zębów bezpośrednio po ich spożyciu, ponieważ zwiększa to uszkodzenie szkliwa).
4. Usuwanie płytki nazębnej, szczególnie w sytuacjach stanów zapalnych przyzębia, które zwiększają uczucie bólu przy nadwrażliwości zębów. Z uwagi na ból przy szczotkowaniu zębów, niejednokrotnie zaniedbuje się dokładne zabiegi higienizacyjne, a to sprzyja powstawaniu płytki nazębnej.
5. Oprócz odpowiedniej pasty, warto też stosować płyn do płukania jamy ustnej.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie".


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

erozja szkliwa
Erozja szkliwa – co trzeba wiedzieć? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Erozja szkliwa to powierzchowna utrata tkanek twardych zębów na skutek długotrwałego działania kwasów, dostarczanych poprzez pożywienie lub będących rezultatem choroby. Powstałe w ten sposób ubytki są płaskie, o zaokrąglonych brzegach, a najczęściej ...

pasta do zębów
Pasty do zębów z węglem drzewnym w składzie nie działają Asysta

Na całym świecie popularność zyskują pasty do zębów na bazie węgla drzewnego niezawierające fluoru, które – zdaniem ich producentów – mają wybitne właściwości wybielające. Jak jednak udowodnili brytyjscy naukowcy, pasty te nie działają, a dodatkowo i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zęby wrażliwe
Zęby wrażliwe – jaka pasta do codziennego mycia będzie najlepsza? Pacjent

Według niektórych statystyk, zęby wrażliwe to przypadłość, z którą borykać się może nawet co druga osoba. Zazwyczaj objawia się ona przenikliwym bólem zębów w reakcji na kontakt z zimnem lub ciepłem. Jedną z najważniejszych metod leczenia nadwrażliwo...

nadwrazliwosc zebow
W jaki sposób powstaje ból w obrębie twarzoczaszki? [WYWIAD] Lekarz

- Z fizjologicznego punktu widzenia ból jest przewodzeniem informacji o uszkodzeniu tkanek, do którego doszło w naszym organizmie. Ból w tym przypadku spełnia rolę ostrzegająco-obronną - mówi w rozmowie z Dentonetem dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Mus...

pasta z fluorem - Dentonet.pl
FDI: pasta do zębów z fluorem kluczowa dla zdrowia jamy ustnej Asysta

Jak informuje na swojej stronie internetowej PTS, Światowa Federacja Dentystyczna FDI podczas swojego ostatniego kongresu w Buenos Aires podkreśliła, że kluczowe w zwalczaniu próchnicy oraz poprawie zdrowia jamy ustnej jest zapewnienie światowej popu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres