Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Nadwrażliwość zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która dotyka wielu ludzi. Czym się objawia? Ostrą i natychmiastową reakcją zębów na bodźce termiczne – zimne i gorące, ale także kwaśne posiłki i napoje. Co więcej – nadwrażliwe zęby mogą reagować bólem także na dotyk lub mocniejsze dociskanie szczoteczki podczas ich mycia. Bolesność ta jest zazwyczaj spowodowana uszkodzeniem szkliwa (zewnętrznej warstwy zęba), które tworzy warstwę ochronną na jego powierzchni. Jeśli szkliwo ulegnie uszkodzeniu – zębina, która tworzy masę zęba, zostaje pozbawiona ochrony i reaguje bólem na bodźce. Jeśli zębina pozbawiona jest wystarczającej ochrony i jest bezpośrednio wyeksponowana na bodźce termiczne, skutkuje to ostrym, tępym bólem, który może trwać nawet przez kilka godzin.
Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 30% dorosłych Polaków cierpi na tę przypadłość. Nadwrażliwość może dotyczyć jednego lub kilku zębów jednocześnie.

Jakie są przyczyny powstawania nadwrażliwości zębów?
1. Zbyt mocne szczotkowanie zębów (szczególnie, jeśli szczoteczka ma twarde włosie) oraz stosowanie past, które mają w swym składzie komponenty ścierne.
2. Choroby przyzębia – nieleczone mogą skutkować odsłonięciem szyjek zębów, a to wpływa bezpośrednio na nadwrażliwość zębów.
3. Dieta – spożywanie zbyt dużej ilości napojów gazowanych, kwaśnych (w tym cytrusów) może prowadzić do demineralizacji i uszkodzenia szkliwa.
4. Nadmierne ścieranie powierzchni zębów na skutek stresu, nagryzania twardych przedmiotów, zgrzytanie zębami w czasie snu może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia ich powierzchni.

Sposoby na nadwrażliwość zębów:
1. Stosowanie odczulającej pasty i szczoteczki o miękkim włosiu. Pasty przeznaczone dla zębów nadwrażliwych zmniejszają uporczywe dolegliwości bólowe (nawet już po kilku dniach używania), ich regularne stosowanie zapewnia stałą ochronę.
Używanie szczoteczki o miękkim włosiu oraz wykonywanie podczas szczotkowania delikatnych i dokładnych ruchów pozwala utrzymać optymalny poziom higieny jamy ustnej, jak również eliminować ból powodowany nadwrażliwością.
2. Niejednokrotnie lekarze stomatolodzy zalecają pokrycie powierzchni zębów związkami fluoru, by wytworzyć na niej warstwę ochronną.
3. Nawyki dietetyczne i higieniczne – mają one bardzo duży wpływ na efektywność leczenia. Należy unikać spożywania kwaśniej żywności, wysoko słodzonych oraz gazowanych napojów oraz cytrusów (nie należy również szczotkować zębów bezpośrednio po ich spożyciu, ponieważ zwiększa to uszkodzenie szkliwa).
4. Usuwanie płytki nazębnej, szczególnie w sytuacjach stanów zapalnych przyzębia, które zwiększają uczucie bólu przy nadwrażliwości zębów. Z uwagi na ból przy szczotkowaniu zębów, niejednokrotnie zaniedbuje się dokładne zabiegi higienizacyjne, a to sprzyja powstawaniu płytki nazębnej.
5. Oprócz odpowiedniej pasty, warto też stosować płyn do płukania jamy ustnej.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie".


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

Dentonet - profilaktyka nadwrażliwości zębów
Wsparcie w leczeniu nadwrażliwości ważne w czasie pandemii Lekarz

Nadwrażliwość zębów jest problemem, który dotyka coraz większej liczby pacjentów. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest dość prosty. W zdrowym zębie - zębinę ochraniają dziąsła oraz szkliwo. ...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

fluor - Dentonet.pl
Jak stosować fluor u małego dziecka? Wskazówki ekspertów Asysta

Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Faktem jednak jest, że stosowanie fluoru musi o...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres