Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy, metody leczenia

Brak komentarzy | Publikacja:
Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy, metody leczenia

Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy, metody leczenia

Nadwrażliwość to dość często spotykane schorzenie zębów i dziąseł, objawiające się dotkliwym bólem podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków. Zazwyczaj jest ona spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej, choć niekiedy do jej powstania przyczyniają się również urazy mechaniczne. Leczenie nadwrażliwości zębów polega na stosowaniu odpowiednich past do zębów, pomóc może także usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów, rezygnacja z ich nitkowania i stosowania płynów do płukania ust, a także zbyt rzadkie wizyty u dentysty powodują, że na zębach gromadzi się płytka, z czasem przekształcająca się w kamień nazębny. Ten z kolei atakuje również przyzębie, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych i zwiększenia ich wrażliwości na ból. Schorzenie bywa spowodowane również zbyt mocnym szorowaniem zębów, długotrwałym stosowaniem past wybielających oraz używaniem twardych szczoteczek. Tego typu działania podrażniają i kaleczą dziąsła, prowadząc do odsłonięcia szyjek zębowych.

Warto pamiętać, że do nadwrażliwości zębów przyczyniają się także błędy żywieniowe. Zbyt częste spożywanie owoców cytrusowych oraz kwaśnych soków i napojów zmienia pH jamy ustnej na kwasowy, co prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa. Jeżeli jest ono słabe i miękkie, znajdujące się pod nim kanaliki zębowe są odsłonięte i zdecydowanie silniej przewodzą bodźce bólowe.

Niekiedy nadwrażliwość zębów bywa spowodowana również mimowolnym zgrzytaniem zębów (zwanym profesjonalnie bruksizmem), uszkodzeniami mechanicznymi, wadami zgryzu oraz chorobami przewodu pokarmowego, objawiającymi się częstymi wymiotami.

Nadwrażliwość zębów – objawy

Głównym objawem nadwrażliwości zębów jest ostry, przeszywający ból pojawiający się podczas spożywania gorących, zimnych, a także kwaśnych posiłków. Niekiedy trwa on chwilę, czasem jednak może być odczuwalny przez kilka dni. W zaawansowanym stopniu choroby, ból pojawia się także podczas szczotkowania zębów.

Nadwrażliwość zębów – leczenie

Łagodzenie nieprzyjemnych objawów nadwrażliwości zębów należy zacząć od zmiany zasad dotyczących pielęgnacji. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów nadwrażliwych, charakteryzującą się niższym od tradycyjnych past wskaźnikiem ścieralności (tzw. RDA) poniżej 30. Powinna ona również zawierać w swoim składzie związki fluoru zamykające kanaliki zębiny oraz związki potasu, obniżające wrażliwość zakończeń nerwowych na ból.

Wymienić warto także szczoteczkę do zębów, wybierając model o jak najbardziej miękkim i delikatnym włosiu. Zęby należy myć po każdym posiłku lekkimi ruchami wymiatającymi, czyli od dziąseł do korony. Poziomie szczotkowanie dodatkowo odsłania szyjki zębowe. Uwaga! Zębów nie należy myć bezpośrednio po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych pokarmów – szkliwo jest wówczas wyjątkowo miękkie, więc szorowanie mogłoby je dodatkowo uszkodzić. Codzienną higienę należy uzupełnić o stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust dla zębów wrażliwych.

Pomóc może również wizyta u dentysty, podczas której lekarz zaleczy wszystkie ubytki oraz usunie nagromadzony kamień nazębny.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

periodontologia - Dentonet.pl
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego! Lekarz

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji