Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Nadużywanie steroidów rujnuje dziąsła

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Nadużywanie steroidów rujnuje dziąsła

Jak informuje pismo Journal of Peridontology – długotrwałe przyjmowanie steroidów anabolicznych – na przykład jako środka dopingującego – sprzyja chorobom dziąseł.

Odkrycia dokonali naukowcy pod kierunkiem Onura Ozcelika z wydziału periodontologii Cukurova University w tureckim Adanie.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, u osób nadużywających steroidów częściej dochodzi do przerostu dziąseł – stają się obrzęknięte, co ułatwia atak bakterii na zęby. W niektórych z opisywanych przypadków trzeba było wycinać nadmiar tkanki dziąseł.

Badania przeprowadzono na 24 sportowcach w wieku od 17 do 29 lat, stosujących steroidy przez ponad rok oraz grupie kulturystów w podobnym wieku, którzy nigdy nie stosowali steroidów.

Wcześniej obserwowano schorzenia dziąseł także w przypadku innych zaburzeń równowagi hormonalnej – w okresie pokwitania, podczas ciąży, menopauzy, pod wpływem pigułek antykoncepcyjnych czy leków wywołujących jajeczkowanie.

 • Więcej na ten temat przeczytasz w portalu ScienceDaily.com – KLIKNIJ


 • POWIĄZANE ARTYKUŁY

  Dentonet - choroby przyzębia
  Chore dziąsła zwiększają ryzyko przewlekłych schorzeń nerek Lekarz

  Według badaczy z Uniwersytetu w Birmingham, choroby przyzębia z parodontozą na czele zwiększają ryzyko pojawienia się u pacjentów przewlekłych schorzeń nerek. Dodatkowo, choroby przyzębia przyczyniają się do wyższej śmiertelności wśród pacjentów ze s...

  ROZWIŃ WIĘCEJ
  krwawiące dziąsła
  Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

  Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

  Dodaj komentarz (0 komentarzy)

  Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

  Od (imię)
  Do (e-mail)
  Temat
  Treść
  255

  Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres