Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Na recepcie może być wpisany tylko jeden kod uprawnień pacjenta

Publikacja:
Na recepcie może być wpisany tylko jeden kod uprawnień pacjenta

Na recepcie może być wpisany tylko jeden kod uprawnień pacjenta

28 maja 2012 roku NFZ uruchomił walidację numer 60505001, mającą na celu sprawdzenie dotyczące wszystkich pozycji recepty pod kątem tego samego kodu uprawnień.

Fundusz przypomina, że na recepcie w pozycji "Uprawnienia dodatkowe" lekarz ma możliwość wpisania jednego kodu uprawnień pacjenta. W oddziałach wojewódzkich NFZ jest instalowana walidacja uniemożliwiająca sprawozdanie recepty z więcej niż jednym kodem uprawnień. Oznacza to, że refundacja takiej recepty nie będzie możliwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich z dnia 8 marca 2012 r., w sprawozdaniach przekazywanych do Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia powinien znajdować się jeden kod uprawnień dodatkowych pacjenta.

Również wzór recepty określony w załączniku nr 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich przewiduje umieszczenie ma recepcie tylko jednego kodu uprawnień.

Z przeprowadzonych przez NFZ analiz wynika, iż apteki często sprawozdają jedną receptę przypisując różne kody uprawnień do poszczególnych pozycji recepty.

Tego typu niezgodne z prawem działania przyczyniają się do powstania nieprawidłowości w rozliczeniach i przepływie środków pieniężnych wydatkowanych na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Więcej na stronie www.nia.org.pl

W międzyczasie lekarze skupieni w Porozumieniu Organizacji Lekarskich zwrócili się ostatnio do prezesów organizacji dbających o prawa pacjentów z prośbą o wsparcie w rozmowach z ministrem Bartoszem Arłukowiczem i przedstawicielem NFZ. Chodzi o problemy z nowymi przepisami o refundacji leków, w tym zwłaszcza nowymi zasadami wypisywania recept refundowanych.

Prezesi organizacji lekarskich pismo skierowali na ręce ks . Arkadiusza Nowaka, prezesa Zarządu Fundacji Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich.

– Podejmijcie działania, które skłonią rządzących do poważnego potraktowania naszych postulatów. Nie chodzi w nich o naszą wygodę, ale o możliwość normalnego funkcjonowania – by lekarze nie stawali się urzędnikami ograniczającymi dostęp do leczenia. Realizacja tych postulatów leży w najlepiej pojętym interesie pacjentów – piszą lekarze w swoim liście.

Lekarze domagają się spotkania z ministrem zdrowia i przedstawicielem NFZ, na którym chcą porozmawiać o sposobie rozwiązania problemu związanego z refundacją leków.

Domagają się także zmiany zasad wypisywania recept na leki refundowane.

– Nasze dotychczasowe działania mające na celu polubowne rozwiązanie tego problemu nie przyniosły jednak żadnego rezultatu, a rządzący potraktowali je – najprawdopodobniej – jako wyraz słabości. Stąd decyzja o proteście – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ostatnim czasie konflikt między lekarzami a rządem jeszcze bardziej się zaostrzył, co spowoduje, że od 1 lipca br. pacjenci polscy mogą zostać pozbawieni możliwości skorzystania ze swoich uprawnień do refundacji leków.

Stanie się tak dlatego, że od 1 lipca lekarze będą zapewne powszechnie wypisywać leki na receptach wg wzoru opracowanego przez Naczelną Radę Lekarską, gdzie nie ma miejsce na określenie czy pacjent ma uprawnienia do refundacji i wskazanie stopnia refundacji. Zgodnie z przepisami, leki wypisane na takiej recepcie mogą być wydawane wyłącznie z pełną odpłatnością.

Porozumienie Organizacji Lekarskich skupia cztery organizacje: Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia, Federację Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.

źródło: RynekZdrowia.pl

Przeczytaj również:
Minister deklaruje, że umowy z NFZ ws. recept zostaną zmienione, ale po wyborze nowego szefa Funduszu


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - dentysta sadysta skazany
Dentysta praktykujący bez uprawnień aresztowany Lekarz

Mężczyzna, którego licencja na wykonywania zawodu lekarza stomatologa wygasła wiele lat temu, nie zaprzestał leczyć pacjentów – swoich pacjentów przyjmował we własnym domu na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona (USA). Po usłyszeniu zarzutów były ...

Bartlomiej Kwiek
Nowotwory? Nie tylko w jamie ustnej pacjenta [VIDEO] Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego zbadania pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Nie należy ograniczać się jednak do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. – Większość nowotworów ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e rejestracja
Po e-zwolnieniu i e-recepcie czas na e-rejestrację Lekarz

Podczas poniedziałkowej (9 maja) konferencji prasowej w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi minister zdrowia poinformował, że w województwach mazowieckim i łódzkim przeprowadzony zostanie pilotaż e-rejestracji – na razie w ...

proces
Dentysta leczył bez uprawnień. Jest akt oskarżenia Lekarz

Po ponad pięciu latach śledztwa Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów w lipcu br. skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw dentyście, który mimo braku uprawnień leczył pacjentów. W ciągu ostatnich lat mężczyźnie pięciokrotnie zawieszano prawo wykony...

omicron 1
Omikron może być groźny. "Liczba ofiar może rosnąć" Lekarz

Amerykański wirusolog ostrzega, że Omikron nie powoduje jedynie łagodnej choroby COVID-19, jak twierdzą niektórzy eksperci. Prof. Vincent Racaniello jako przykład podaje Nowy Jork, gdzie jest ostatnio wyjątkowo duża liczba zgonów. - Dla tych, którzy...

ekstrakcje
USA: fałszywa dentystka zatrzymana za "leczenie" bez uprawnień Lekarz

57-letnia mieszkanka Providence w stanie Rhode Island została oskarżona o prowadzenie leczenia stomatologicznego bez stosownej licencji. Dochodzenie w tej sprawie trwało od 2022 r. – wówczas policja otrzymała informację, że kobieta usunęła ząb trzono...

recepta
Nie będzie zmian ws. oznaczania poziomu odpłatności leku na recepcie Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało raport z konsultacji publicznych projektu ustawy refundacyjnej. Wynika z niego, że medycy nadal będą mieli obowiązek oznaczania poziomu odpłatności leku na wystawianej recepcie. Zmian w tej kwestii domagał się samorz...

aparat ortodontyczny - Dentonet.pl
Czy leczenie wad zgryzu może prowadzić tylko specjalista ortodoncji? Lekarz

Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL, odpowiedział na stanowisko prof. Beaty Kawali i prof. Joanny Lis – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortodoncji w woj. dolnośląskim, które uważają, że leczenie ortodont...